Atrakcyjne ceny wynajmu powierzchni biurowej, niższe oczekiwania płacowe pracowników, mniejsza migracja kadr. A ponadto dobra infrastruktura, dostęp do kapitału ludzkiego i dobra komunikacja z większymi miastami. To zdaniem audytorów z ZLSUB atuty Kalisza i pozostałych 10 miast w kraju, które mogą ściągać tutaj inwestorów. I mowa nie o fabrykach czy prostym przemyśle, a o nowoczesnych usługach biznesowych. - -Dla inwestorów atutem średnich miast są nie tylko niższe koszty pracy, ale przede wszystkim dobrze wykształceni i lojalni pracownicy . Do tej pory centra te powstawały głównie w dużych aglomeracjach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Poznań, ale potencjał dużych miast powoli się wyczerpuje, chociażby ze względu na problemy z pozyskaniem pracowników i starzeniem się społeczeństwa – mówi serwisowi prawo.pl – Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji.
„Kaliskie City” Kinastowskiego
W raporcie czytamy, że inwestorzy wolą znajdywać dla siebie powierzchnie biurowe w obszarze śródmieścia, a nie na obrzeżach. W wielkich miastach jest to niemal niemożliwe. Ale w Kaliszu już tak. Trendy te dobrze zdiagnozował prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, który jeszcze jesienią 2018 roku zapowiadał, że będzie zachęcał właścicieli działek w centrum, m.in. przy ul. Złotej, by przeznaczali je na budowę biurowców pod usługi biznesowe. Tak ma powstać „Kaliskie City”.
KALISKIE CITYKALISKIE CITY – rozwijajmy sektor usług i przedsiębiorczości Kalisz, jako największe miasto w regionie wielkopolski południowej powinien rozwijać się w kierunku gospodarki opartej na wiedzy. Można to uzyskać jedynie poprzez rozwój i wpieranie sektora usług. W naszym mieście, w przeciwieństwie do dużych miast wojewódzkich, nie ma ani jednego nowoczesnego certyfikowanego biurowca, pierwszy powstaje po budynku Calisii, ale to stanowczo za mało. Powinien zostać wyznaczony w Kaliszu obszar pod tzw. City, czyli centrum usługowo-biznesowe, tak żeby ułatwić i zachęcić potencjalnych inwestorów do budowania nowoczesnych przestrzeni biurowych - tak jak to się dzieje we wszystkich większych miastach. Ja mam pomysł na takie miejsce, w centrum Kalisza, na terenach po Tekni. To świetnie skomunikowany z resztą miasta obszar w samym środku miasta, z jedną z piękniejszych starówek w Polsce obok. To powinno być biznesowe centrum miasta, które tętni życie i napędza rozwój całego regionu. Tylko wtedy wyzwolimy PRZYCIĄGANIE KALISKIE, o którym mówię od początku kampanii, i tylko wtedy ściągniemy do Kalisza zaawansowany technologicznie przemysł, który korzysta z usług zewnętrznych na zasadzie outsorcingu. Tylko wtedy zatrzymamy młodych ludzi, którzy będą chcieli pracować nie przy taśmie a przy biurku i komputerze, tak jak w dużych ośrodkach.
Opublikowany przez Krystian Kinastowski - Prezydent Kalisza Czwartek, 18 października 2018
Nowoczesne technologie i wyspecjalizowane usługi w Kaliszu?
Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych audytowało sytuację i możliwości 33 miast średniej wielkości. Jako te z największym potencjałem dla nowoczesnych usług biznesowych wskazał Kalisz, z Wielkopolski jeszcze Piłę, a w kraju Opole, Tarnów, Elbląg, Nowy Sącz, Legnicę, Koszalin i Gorzów Wielkopolski. Specjaliści ocenili, że te miasta są najlepsze w kraju dla firm szukających lokalizacji na centrum outsourcingu procesów biznesowych ( Business Process Outsourcing , BPO), centrum usług wspólnych ( Shared Service Centers , SSC), centrum IT (Information Technology , IT) oraz centrów badawczo-rozwojowych (Research and Development , R&D).
Prezydent Krystian Kinastowski dziś na konferencji "Rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu w średnich miastach" w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju
Wyróżnienie Kalisza w tym raporcie ułatwia Kaliszowi ubieganie się o granty zewnętrzne z zakresu poprawy jakości usług publicznych i inwestycji. Znacząco wpływa też na wizerunek miasta w oczach potencjalnych inwestorów.
MS, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze