Moda na uprawianie sportu trwa. Przejażdżki rowerowe, nornic walking, bieganie, spływy kajakowe. Aktywny wypoczynek można połączyć ze zwiedzaniem i poznawaniem okolicy, w której się mieszka lub spędza wolny czas. Naprzeciw osobom uprawiającym sporty ciekawym świata wyszło 5 stowarzyszeń, które postanowiły wspólnie stworzyć mobilny przewodnik po swoich okolicach. Jednym z nich jest stowarzyszenie „Wspólnie dla przyszłości” skupiające gminy powiatu pleszewskiego.
- Każda z gmin przedstawiła dwie trasy. W sumie to 12 możliwości poznania naszego regionu – mówi Sławomir Spychaj, wójt gminy Czermin, która też znalazła się w mobilnym przewodniku.
Na początku każdej trasy jest mapa oraz wskazówki, co można zobaczyć, wędrując wytyczonym szlakiem. Wzdłuż wyznaczonego traktu ustawione są drogowskazy informujące, że skręcając w prawo lub lewo i pokonując określoną odległość, można zobaczyć np. zabytkowy kościół, dworek lub ciekawe miejsca przyrodnicze czy restaurację serwującą regionalne dania.
- Mamy nadzieję, że dzięki aplikacji mieszkańcy naszej gminy, powiatu czy regionu na nowo odkryją te okolice i zachwycą się tym, co mamy do zaoferowania, oraz że skorzystają z niej również turyści. Przede wszystkim ci mieszkający na terenach, które wspólnie z nami aplikację tworzyły – dodaje Sławomir Spychaj.
Oprócz aplikacji powstała też strona internetowa www.polskietrasy.pl opisująca regiony, które projekt stworzyły. Z przewodnikiem w telefonie możemy poznać zakątki Pobrzeża Szczecińskiego, Doliny Prosny, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Drawskiego czy Pojezierza Wałeckiego. W Dolinie Prosny (gminy: Chocz, Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Gołuchów, Pleszew) turysta może zobaczyć: Wioskę Indiańską w Józefowie, barokowy zespół klasztorny oo. Reformatorów w Choczu, barokowy kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Czerminie, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żegocinie, klasycystyczny zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy, zabytkowy, drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny w Sośnicy, neoklasycystyczny kościół pw. Jana Chrzciciela w Szymanowicach, leśne pejzaże i wydmy w Orlinie, Zamek Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, Gołuchowski Ośrodek Turystyki i Sportu z plażą i kąpieliskiem, Park Wodny „Planty” w Pleszewie oraz Muzeum Piekarstwa i Piekarnictwa w Pleszewie.
AW, www.polskietrasy.pl
Napisz komentarz
Komentarze