Gry planszowe są dla nas nie tylko świetną rozrywką i formą spędzania wolnego czasu, ale granie w nie powoduje powstawanie nowych połączeń nerwowych w naszym mózgu. A to z kolei sprawia, że stajemy się po prostu mądrzejsi, bardziej spostrzegawczy, uważni, nasz umysł staje się przenikliwy i otwarty. A co wydarza się dalej? Dalej nabywamy nowe wiadomości, kompetencje, a to prowadzi nas do otwierania się na sukces.
Dobra zabawa i wspólnie spędzony czas
Dlatego w Ostrowie Wielkopolskim zorganizowano Festiwal Gier Planszowych, który był doskonałą okazją do spotkań i spędzenia ze sobą wartościowego czasu. - Na pewno jest zadowolenie z tego, że można zrobić jakiś fajny wynik, można się sprawdzić, można z każdą kolejną rozgrywką doskonalić jakieś wyniki, ale wynik też nie jest podstawą. Najważniejszym punktem jest dobra zabawa i to, żeby spędzić czas ze swoimi bliskimi albo poznać całkiem nowych ludzi – mówi Marcin Marciczkiewicz, współorganizator Festiwalu Gier Planszowych OSTROwPLANSZE. - Wydaje mi się, że gra może pozwolić dzieciom nauczyć się być dobrym wygranym i dobrym przegranym, nauczyć się, że nie zawsze to przychodzi łatwo, że trzeba czasami trochę się wysilić i że czasami po prostu wygra brat, siostra albo mama czy tata i trzeba będzie to po prostu przyjąć , że nie udało się tym razem, następnym razem zrobię to lepiej, albo zrobię inny ruch – dodaje.
Bawią, uczą i rozwijają
Gry planszowe można wykorzystywać również w terapii i to z bardzo dobrym efektem. - Ja w swojej pracy jako nauczyciel i terapeuta wykorzystuję gry planszowe i to przynosi niesamowite rezultaty, ponieważ dzieci, uczniowie, którzy mają różnego rodzaju dysfunkcje kompensują pewne braki w ogóle nie czując tego, że pracują. Odbierają to jako zabawę, jako przyjemne spotkanie, przyjemne zajęcia – mówi Arkadiusz Maj, współorganizator Festiwalu Gier Planszowych OSTROwPLANSZE, nauczyciel języka polskiego.
A jakie gry są najlepsze do pracy z dziećmi dysfunkcyjnymi? - Są to gry proste w zasadach, nieskomplikowana mechanika, która mimo wszystko pozwala dziecku się rozwinąć. To są gry, które działają na spostrzegawczość, gry które działają na połączenie półkul mózgowych, lateralizację, to wszystko sprawia, że to dziecko nabiera pewnego rodzaju pewności siebie, rozwija się przy tym i uzupełnia i kompensuje swoje braki – dodaje Arkadiusz Maj.
Dlatego warto, abyśmy wraz z całą rodziną znaleźli czas na to, aby wspólnie zasiąść przy stole, rozłożyć plansze, pionki, rzucić kostką i zacząć grać. Takie granie to idealny sposób na przełamanie wszelkich barier, pozbycie się negatywnych emocji, a nawet sposób na budowanie relacji.
W świecie nowych technologii powrót do tradycyjnych gier planszowych to przede wszystkim wzmacnianie więzi rodzinnych, przyjacielskich relacji czy nawiązanie nowych znajomości - w realu, z prawdziwymi graczami tuż obok nas.
KB, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze