Elf wjechał po raz pierwszy na kaliski Dworzec dziś dokładnie o 11:57. I to w wyjątkowej oprawie. Na jego przyjazd czekał tłum kaliszan. Z nowoczesnego składu wysiedli m.in. mieszkańcy Poznania czy Środy Wielkopolskiej, by zwiedzić nasze miasto. Wszystko w ramach wspólnej akcji Kolei Wielkopolskich, Urzędu Marszałkowskiego i Miasta Kalisza – „Wsiądź do pociągu nie byle jakiego”.
Okolicznościowy pociąg Elf już w Kaliszu!☺?
Opublikowany przez Kalisz. Dopisz swoją historię. Sobota, 6 kwietnia 2019
Przypomnijmy, że Koleje Wielkopolskie w grudniu minionego roku uruchomiły nowe połączenia Kalisz-Poznań. Trasa licząca 131 km obsługiwana jest przez 2 pary pociągów o nazwach: „Calisia” i „Andrut”. W sumie to cztery kursy. Jeden wczesnoporanny z Kalisza do Poznania i popołudniowy z Poznania do Kalisza oraz dwa wieczorne Kalisz – Poznań i z powrotem. Podróż trwa około 90 minut.
Od niedzieli trasę tę pokonamy komfortowym Elfem, rozwijającym prędkość do 160 km/h. By rozpromować nowy pociąg i funkcjonujące od kilku miesięcy połączenia – w sobotę organizatorzy zaproponowali przejazd na dwóch trasach: z Poznania do Kalisza i z powrotem oraz specjalnie dla kaliszan: Kalisz - Ostrów Wielkopolski - Kalisz. Na ten drugi przyszło o wiele więcej chętnych niż mógł pomieścić Elf!
Elf wyruszył z Poznania o 10:33 i zatrzymywał się w Środzie Wielkopolskiej, Jarocinie, Pleszewie i Nowych Skalmierzycach, zabierając turystów, którzy chcieli odwiedzić nasze miasto. Na dworcu gości powitały liczne niespodzianki: mini koncert Zespołu instrumentów dętych blaszanych Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu, wystawy: Adam Asnyk „Co nieśmiertelne musi żyć!” oraz „Muzyk jest władcą: wszak rzesza go słucha” poświęcona Stanisławowi Moniuszce oraz stoiska promocyjne Miasta Kalisza, Urzędu Marszałkowskiego i Kolei Wielkopolskich. - Pamiętajcie o tym, że nie tylko dzisiaj w ten sposób będziemy Was witać – zwrócił się do podróżnych Krystian Kinastowski, prezydent. – Kalisz to miasto przyjazne, otwarte, zawsze chętnie będzie Was tutaj widziało. Chciałbym Panie marszałku podziękować za tę cenną inicjatywę. Myślę, że ten dzień jest ważny nie tylko dla Kalisza, ale i całej Wielkopolski. To bezpośrednie połączenie łączy Poznań, czyli stolicę Wielkopolski, z drugim pod względem wielkości i ważności w Wielkopolsce ośrodkiem miejskim. Mam nadzieję, że ten pociąg przyczyni się do tego, że ta spójność Wielkopolski i te wspólne relacje będą jeszcze lepsze – mówi prezydent Kalisza. - Przyjechaliście do naszego miasta pociągiem Kolei Wielkopolskich. Mam nadzieję, że pociąg do Kalisza czują inwestorzy, przedsiębiorcy, ci, którzy zechcą osiedlić się w naszym mieście i tu żyć oraz Ci, którzy odwiedzają je okazjonalnie, turystycznie. Niech Andrut i Calisia będą łącznikiem, w którym spotykają się wszyscy, którzy czują pociąg do naszego miasta – powiedział Krystian Kinastowski.
Z Poznania do Kalisza Elfem przyjechał Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. - Kilka lat temu samorząd województwa zakupił takich pojazdów dokładnie 22. Na tyle starczyło pieniędzy. Środki były w połowie z UE, a w połowie z budżetu województwa. Taki jeden biało-czerwony Ef kosztuje 22-23 mln zł. Ale dziś z perspektywy wiemy, że warto było. Jechaliśmy dziś do Kalisza, po to by pokazać ten pociąg, bo na tych torach nie miał okazji jeździć, ale jednocześnie, by poinformować, że od jutra będzie on jeździł już regularnie, obsługując linię bezpośrednią z Poznania do Kalisza, która została uruchomiona niedawno, w grudniu minionego roku. Jedna para pociągów to Calisia, a druga Andrut. Samorząd województwa ma ulokowane zamówienia na kolejnych 15 pociągów, pięcioczłonowych, a więc dłuższych od Elfa, którego możemy dziś oglądać – przedstawiał wicemarszałek.
Elektryczny Zespół Trakcyjny – Elf - produkowany jest przez polskiego producenta fabrykę Pesa Bydgoszcz.
EN76 (Elf)
Dane techniczne:
Liczba miejsc siedzących – 204
Liczba miejsc stojących – 245
Długość – 75250 mm
Masa – 134,5 tony
Prędkość konstrukcyjna – 160 km/godz.
Usprawnienia dla niepełnosprawnych: winda / podnośnik, dwa miejsca do przewozu osób na wózkach inwalidzkich
Liczba miejsc na rowery – 8
Liczba posiadanych egzemplarzy – 22 szt.
Na gości z Wielkopolski czekały autobusy, które zawiozły ich do centrum, gdzie pod kierunkiem przewodników PTTK zwiedzają zabytki Kalisza. Spacer powiedzie od Teatru im. W. Bogusławskiego przez al. Wolności, obok pomnika Józefa Piłsudskiego, do Mostu Kamiennego i Klasztoru Ojców Franciszkanów.
Po zwiedzeniu świątyni i Głównego Rynku, ul. Zamkową trasa poprowadzi do Baszty Dorotki i Skarbca Sanktuarium Św. Józefa. Ok. godz. 16.00, sprzed Starostwa Powiatowego goście odjadą na dworzec PKP, skąd o godz. 16.21 Elf wyruszy do Poznania.
Wydarzenie jest organizowane przez Miasto Kalisz wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Kolejami Wielkopolskimi.
Do udziału w projekcie – przejazdu pociągiem zaproszono: władze samorządowe województwa oraz miast, w których pociąg się zatrzymuje, wszystkich prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, członków stowarzyszeń miłośników kolei, media.
AG, kalisz.pl; fot. AG; Magdalena Bartnik, Juliusz Kowalczyk
Napisz komentarz
Komentarze