Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jedyne takie w Europie - od piątku w Kaliszu

To jedyny taki obiekt w Europie. Wizytówka regionu. Największa kaliska inwestycja w rozwój nauki i innowacyjnego przemysłu od lat. Centrum Doskonałości Badań Kół Zębatych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ulicy Poznańskiej zostało w piątek oficjalnie otwarte.
Jedyne takie w Europie - od piątku w Kaliszu

Unikatowej aparatury mogą pozazdrościć Kaliszowi największe laboratoria naukowe na kontynencie. To m.in. jedna z 8 na świecie maszyn do pomiaru przedmiotów w przestrzeni, w tym przypadku kół zębatych. Do tego maszyny do pomiarów błędu kształtu, chropowatości powierzchni, urządzenie do pomiaru poszczególnych elementów, z których zbudowane są koła zębate i aparatura mierząca współpracę jednostronną kół zębatych walcowych i stożkowych. Wszystko po to, by elementy, z których zbudowane są silniki samolotowe udoskonalać i sprawiać, by maszyny były jeszcze bezpieczniejsze. - Właściwie to moje dziecko. Jest to najlepsza aparatura, jaką nam się udało zdobyć z całej Europy – mówi prof. zw. dr inż. Jan Chajda, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu.

Kalisz to zagłębie firm produkujących elementy do silników lotniczych. Producenci zapowiedzieli, że będą korzystać z Centrum Dydaktycznego Badań Kół Zębatych i liczą, że wspólnie wpłyną na poprawę jakości wytwarzanych części. - Jest to wydarzenie o olbrzymim znaczeniu. Po pierwsze wzmocnienie obecności sektora lotniczego w Wielkopolsce, w Kaliszu. Po drugie dostępność do najnowocześniejszych urządzeń i maszyn pomiarowych. Po trzecie umożliwienie lepszego przygotowania i kształcenia kadr dla tego przemysłu – uważa Bogdan Zmyślony, prezes zarządu Pratt & Whitney w Kaliszu.

W otwarciu Centrum Dydaktycznego Badań Kół Zębatych wziął udział Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki, który powiedział, że powstanie placówki w mieście, gdzie funkcjonują firmy lotnicze to przykład strategicznego i odważnego myślenia. - Kalisz to dolina lotnicza. Specjalizacja powinna przyciągać młodych, a także duży biznes. Matką tego przedsięwzięcia jest odwaga – powiedział podczas otwarcia obiektu. - To wszystko powstało po to, żeby tutaj wytwarzać myśl techniczną i kształcić osoby, które będą zdolne do tego, by wysoce zawansowane technologie rozwijać dalej. Tak, by być wśród najlepszych na świecie – dodał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Według prezydenta miasta Janusza Pęcherza, powstanie tej jednostki naukowo-badawczej to nowy etap w rozwoju Kalisza. - Jeśli będą tu realizowane wszystkie plany badawcze to otworzą się wrota do nowoczesnych technologii, jak i do umysłów i umiejętności polskiej kadry inżynierskiej związanej z przemysłem lotniczym – mówi włodarz Kalisza.

Budynek ma trzy kondygnacje. Na parterze usytuowano część laboratoryjną z unikalną aparaturą. Na pierwszym piętrze znalazły się sale seminaryjne, pokoje do pracy, pomieszczenia techniczne oraz taras widokowy z wydzielonym miejscem do pracy. Na samej górze zlokalizowano sale dydaktyczne, m.in. salę audiowizualną, która pozwala na wyświetlanie filmów w technologii 3D.

Koszt tej inwestycji to 25 milionów złotych. Zdecydowaną część tej kwoty, bo 18,5 miliona pochłonęło wyposażenie obiektu, szczególnie zakup wysoce specjalistycznego sprzętu. Sama budowa Centrum wyniosła 6,5 miliona złotych, z czego 2,5 miliona dało Miasto. Już 25 października, czyli w przyszłą sobotę każdy będzie mógł zwiedzić Centrum Doskonałości Kół Zębatych, bowiem na ten dzień zaplanowano Drzwi Otwarte.

AW, AG, fot. AW


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 21 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama