Aby jednak takie urządzenia sprawnie funkcjonowały, potrzebny jest człowiek, który je w precyzyjny i profesjonalny sposób obsłuży. Takie skomplikowane procesy obróbcze wymagają wykształconych i dobrze przygotowanych programistów, operatorów i serwisantów CNC (Computerized Numerical Control). - W Kaliszu właściwie nikt nie kształci przyszłych operatorów obrabiarek skrawających, dlatego cieszę się, że nasza szkoła będzie miała taką możliwość. Młodzież będzie się u nas kształciła również w zawodzie elektryka, elektronika, mechatronika, a specjaliści w tych zawodach są poszukiwani zarówno na rynku polskim jak i zagranicznym – mówi Beata Wawszczak, wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego, w skład którego wchodzi Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8 w Kaliszu.
- Szkoła posiada bardzo dobrze przygotowaną bazę dydaktyczną zarówno do zajęć ogólnokształcących jak i zawodowych. Pracownie wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt specjalistyczny, pozyskany w ramach realizacji projektów pn.”Nowoczesne pracownie kształcenia zawodowego szansą rozwoju Miasta Kalisza” oraz „Kalisz – przestrzeń dla profesjonalistów. Nowoczesne pracownie kluczem do sukcesu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”. Ponadto szkoła jest ośrodkiem egzaminacyjnym we wszystkich zawodach, w których kształci. Uczniowie zdają egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe w szkole, w której się uczą. W ten sposób przed uczniami otwiera się perspektywa zdobywania dodatkowych kwalifikacji i umiejętności. Służą temu również kursy organizowane przez szkołę, pozwalające zdobyć uprawnienia zawodowe.
- Na terenie Centrum Kształcenia Praktycznego wspólnie z Firmą Abplanalp w ostatnich latach wdrożyliśmy program Certyfikowany Operator CNC. Program Certyfikowany Operator CNC skierowany jest do 10 najzdolniejszych uczniów rocznie i organizowany jest w ramach ośrodka HTEC do którego należy CKUiP w Kaliszu. Program ten zachęca młodych ludzi do dalszego rozwoju umiejętności praktycznych związanych z obróbką skrawaniem na CNC, a także daje im do ręki respektowany przez przemysł dokument potwierdzający ich kwalifikacje zawodowe – mówi Beata Wawszczak, wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego, w skład którego wchodzi Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8 w Kaliszu.
Współpraca szkół zawodowych czy techników z pracodawcami to już dziś standard. Dlatego umiejętności, które uczniowie zdobędą po ukończeniu szkoły będą kompatybilne z oczekiwaniami przyszłych pracodawców.
Kto może rozpocząć naukę w Branżowej Szkole I Stopnia nr 8 w Kaliszu?
Zapraszamy i zachęcamy do naboru młodzież, która chce się rozwijać i nastawiona jest na zdobywanie nowych kwalifikacji i umiejętności, młodzież, która jest wytrwała i cierpliwa w dążeniu do celu, bo dzięki nauce w naszej szkole może zrobić pierwszy ważny krok w kierunku osiągnięcia sukcesu zawodowego. Na młodych ludzi, oprócz parku maszynowego o wartości 10 milionów złotych, czeka przede wszystkim doświadczona, wykwalifikowana kadra nauczycielska, która gwarantuje kształcenie na najwyższym poziomie. Do każdego podchodzimy indywidualnie, pomagamy w poszukiwaniu celów i kształtowaniu odpowiednich kompetencji. Nasi uczniowie mają możliwość zakwaterowania w Bursie Szkolnej nr 1 im. Janusza Korczaka znajdującej się w tym samym kompleksie budynków co szkoła. Istnieje także możliwość wykupienia obiadów w szkolnej stołówce. Uczniowie placówki angażują się w akcje charytatywne i życie społeczne.
W jakich kierunkach kształci Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8?
Operator obrabiarek skrawających, który zajmuje się:
- przygotowaniem obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki
- wykonywaniem obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej
- wykonywaniem programu obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8 kształci w zakresie przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych. Po zakończeniu kształcenia zawodowego uczeń może przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie operator obrabiarek skrawających – MG.19 Użytkowanie obrabiarek skrawających
Mechatronik to specjalista, który zajmuje się:
- wszelkimi urządzeniami, dzięki którym można sterować innymi urządzeniami
- diagnostyką samochodów w warsztatach samochodowych
- serwisuje urządzenia do produkcji różnych towarów
Po zakończeniu kształcenia zawodowego uczeń może przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie mechatronik – EE.02 Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych.
Elektryk zajmuje się:
- projektowaniem instalacji i sieci elektrycznych
- montażem instalacji elektrycznych
- instalowaniem i uruchamianiem maszyn i urządzeń elektrycznych
- wykonywaniem przeglądów technicznych
- konserwacją oraz naprawą instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych
- wykonywaniem pomiarów
- prób po montażu i naprawie instalacji
Po zakończeniu kształcenia zawodowego uczeń może przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie elektryk – EE.05 Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.
Artykuł sponsorowany, fot.: KB
Napisz komentarz
Komentarze