Na otwarcie tego prestiżowego miejsca, specjalnie na tę okazję Miasto Kraków zamówiło utwór u znanego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej Zbigniewa Preisnera, autora m.in. ścieżek dźwiękowych do "Trzech kolorów" czy "Podwójnego życia Weroniki". Do libretta poetki Ewy Lipskiej Preisner skomponował wokalno-instrumentalne dzieło "2014. Tu i teraz", a towarzyszyć mu miała krakowska Sinfonietta Cracovia. Ku zaskoczeniu zaproszonych gości i dziennikarzy orkiestra nie wystąpiła. – Sinfonietta Cracovia to generalnie bardzo dobry zespół. Niestety podczas próby muzyki Zbigniewa Preisnera wiele fragmentów brzmiało poniżej poziomu tak renomowanej orkiestry. Kompozytor jest perfekcjonistą i tego samego oczekuje od wszystkich współpracowników - od samego początku. Stąd decyzja o nowym składzie orkiestry – mówi portalowi faktykaliskie.pl Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Kaliskiej. W tej sytuacji dyrygent skompletował druga orkiestrę złożoną z kaliskich filharmoników, a także członków Filharmonii Narodowej w Warszawie, Młodej Polskiej Filharmonii i filharmonii krakowskiej. Całości dopełnił najwyższej klasy sprzęt nagłaśniający sprowadzony przez kompozytora z Londynu. Koncert publiczność przyjęła z entuzjazmem. – Odbiór był znakomity, muzycy grali z wielkim zaangażowaniem i pasją. Sam Zbigniew Preisner był zadowolony, a że znany jest ze swojej szczerości, należy sądzić, że rzeczywiście występ mu się podobał. Naszą współpracę zakończyliśmy symboliczną lampką szampana - podarunkiem od kompozytora – mówi Adam Klocek.
Fot. Wojciech Wandzel
Występ w towarzystwie Zbigniew Preisnera, w centrum kongresowym uznawanym za jedno z najbardziej ekskluzywnych w Europie to dla kaliskich filharmoników duża nobilitacja. Obiekt, którego inwestorem jest Gmina Miejska Kraków ma ponad 36.000 m² przestrzeni konferencyjnej, Salę Audytoryjną na 2000 osób oraz przestronne i wielofunkcyjne foyer przystosowane m.in. do organizacji wystaw, stoisk sponsorskich i ekspozycyjnych. To nowoczesny budynek światowej klasy, spełniający wymagania międzynarodowych organizacji kongresowych oraz najwyższe standardy akustyki i mechaniki widowiskowej. Obiekt zaprojektowano tak, aby mógł gościć wszelkiego rodzaju kongresy, konferencje, koncerty, spektakle teatralne, wystawy i inne prestiżowe wydarzenia kulturalne oraz społeczne.
Centrum Kongresowe ICE Kraków. Fot. Wojciech Wandzel
Za kilka dni Filharmonia Kaliska, zdobywca tegorocznej nagrody Grammy, wyjeżdża do Istambułu. W towarzystwie Włodek Pawlik Trio i Rendy’ego Breckera promować będzie w Turcji płytę „Night in Calisia”. Niedawno zachwycała się nią Japonia.
MIK, fot. Tomasz Wiech, Wojciecha Wandzel
Napisz komentarz
Komentarze