niedziela, 29 września 2024 17:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kobiety gospodarne i wyjątkowe z ministerialnymi dotacjami ZDJĘCIA

Przetrwały wojnę i czasy komuny, były ostoją krzewienia kultury i tradycji ludowych, od rękodzieła po bardziej praktyczne, jak przepisy kuchenne. Koła Gospodyń Wiejskich, bo o nich mowa przeżywają swój renesans. W XXI wieku organizacje te zmieniły trochę swoje oblicze, mają nowe zadania, ale i możliwości, bo od niedawna mogą liczy na całkiem spore dotacje na swoją działalność. Wczoraj w podkaliskim Łaszkowie spotkały się panie z 500 kół w Wielkopolsce na kongresie o wymownej i bardzo trafnej nazwie: I Kongresie Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych, w którym udział wzięła też Andżelika Możdżanowska, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Kobiety gospodarne i wyjątkowe z ministerialnymi dotacjami ZDJĘCIA

Może trudno w to uwierzyć, ale w województwie wielkopolskim działa ponad 1100 Kół Gospodyń Wiejskich.  To ogromna społeczność z wieloletnią, czasami ponad wiekową tradycją, ale tylko z pozoru, no i nazwy, są to organizacje tylko dla kobiet. W szeregach Kół Gospodyń Wiejskich są też… panowie. I doskonale się w nich odnajdują.  

Wiejskie koła postępowe

Postęp jak widać dotyczy również Kół Gospodyń. Są w niej panowie, są też nowe zadania. To już nie tylko darcie pierza czy wspólne przyśpiewki.  W kołach starsze panie przekazują tym młodszym tradycje ludowe i wiekowe przepisy, młodsze zaś pomagają starszym koleżankom odnaleźć się w cyfrowym i zdominowanym technologią świecie.  - Kiedyś wiadomo, nie było telefonów, a dziś każda z tych pań ma smartfona, my uczymy i pomagamy im je obsługiwać. My uczymy te panie nowych technologii, a one nas tradycji  - mówi Emilia Nowicka  z Koła Gospodyń Wiejskich w Rusku.

Wczoraj w Łaszkowie spotkały się przedstawicielki i przedstawiciele 500 kół z Wielkopolski. Z rąk wiceminister inwestycji i rozwoju Andżeliki Możdżanowskiej odebrały nagrody m.in. za aktywność społeczną kół czy wieloletnie funkcjonowanie. Najstarsze koła wielkopolskie liczą sobie grubo ponad sto lat. Minister Możdżanowska podkreślała znaczenie Kół Gospodyń Wiejskich w rozwoju polskiej wsi.

Z osobowością prawną i ministerialną dotacją

Pod koniec ubiegłego roku Sejm przyjął uchwałę, która nadaje Kołom Gospodyń Wiejskich osobowość prawną podobną do tej, jaką mają np. stowarzyszenia. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uruchomiło zaś dotacje,  od 3 do 5 tysięcy złotych dla jednego koła na ich działalność.  Dzięki tym dotacjom Koła Gospodyń Wiejskich mogą rozwijać swoją działalność również w zakresie daleko szerszym niż przez lata.  - Panie łączą tradycję z nowoczesnością. Przygotowujemy projekty z Ministerstwem Cyfryzacji czy Ministerstwem zdrowia w dziedzinie cyfryzacji i ochrony zdrowia, gdzie będzie można wykorzystać ten potencjał pań i ich zaangażowanie. A już dziś podejmujemy również kroki w ramach czystego powietrza. Panie wykorzystują swój potencjał w dziedzinach kultury, kulinariów, ale również w edukacji i w szkoleniu społeczeństwa – powiedziała Andżelika Możdżankowska, wiceminister inwestycji i rozwoju, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw.

W ubiegłym roku w pierwszej transzy ministerialnych dotacji 3 miliony złotych trafiły do 800 Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce.

 MS, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama