Tradycyjna akademicka pieśń „Gaudeamus” wybrzmiała w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej już po raz szesnasty. A sama uczelnia już po raz ósmy z rzędu zdobyła pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowym rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej szkół wyższych o profilu zawodowym. - Wynik ten jest składową wielu wydarzeń, które działy się na przestrzeni tych całych 15 lat. To przede wszystkim efekt mądrej i dobrze zrealizowanej, przyjętej przed laty, strategii rozwoju – przyznał rektor PWSZ w Kaliszu, prof. Jan Chajda.
A ta strategia oparta jest na 4 filarach: kształceniu, działalności naukowej i badawczo-rozwojowej, współdziałaniu z otoczeniem i rozwoju organizacyjnym. Dziś kadra naukowo-dydaktyczna PWSZ liczy blisko 400 nauczycieli akademickich, w tym 90 z tytułem profesora lub doktora habilitowanego. Wśród nich są także wykładowcy zagraniczni z Rosji, Niemiec czy Portugalii. Głównym celem uczelni jest teraz uzyskanie pozwolenia na prowadzenie studiów doktoranckich, co oznacza przekształcenie w Akademię. To dążenie zobowiązał się wesprzeć wicepremier Janusz Piechociński.
- Cieszę się, że pan rektor mówi wprost: te 15 lat zamykamy wielkim sukcesem, ale wchodzimy na nowy poziom i mówimy: tak, najlepsza w Polsce PWSZ jest gotowa, by aplikować na status akademii, a po tym statusie wystąpi o to, by stać się uniwersytetem – mówił Janusz Piechociński wicepremier, minister gospodarki.
PWSZ w Kaliszu nosi imię Stanisława Wojciechowskiego, urodzonego i wychowanego w Kaliszu, drugiego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. - Dorobek uczelni jest znakomitym dowodem na skuteczne budowanie polskiej samorządności, tak ważnej w filozofii rządzenia patrona PWSZ – mówił prezydent Kalisza, Janusz Pęcherz. - W dużym stopniu uczelnia spełnia postulat prezydenta i profesora Wojciechowskiego, kształcąc kadrę zawodową dla miasta i regionu, ale także dla kraju. Dorobek uczelni ukazał się najokazalej w piątek, gdy oddawane było Centrum Dydaktyczne Badań Kół Zębatych - dodał.
Na przestrzeni 15 lat PWSZ wykształciła 13 800 osób. W ubiegłym roku mury uczelni opuściło 1160 absolwentów. Na pierwszy rok studiów przyjęto 1200 osób. Relację z dzisiejszej uroczystości pokażemy w Magazynie Miejskim.
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze