– Słowo absolutorium ma dwa znaczenia – pierwsze to ,,uwolnienie”, a drugie to ,,spłacenie długu”. Może warto, drodzy absolwenci, przy tej szczególnej okazji, co i komu zawdzięczamy – mówili studenci młodszych lat, prowadzący uroczystość. – Mamy nadzieję, że ten moment, pozwoli wam na taką właśnie refleksję.
Do studentów opuszczających mury PWSZ zwrócił się także prof. Andrzej Wojtyła, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. - Przeżywacie dzisiaj szczególny dzień – mimo iż pewnie wiele razy doświadczaliśmy smutku, to z czasem, ten okres, okres studiowania w kaliskiej PWSZ będziecie wspominać dobrze, a nawet bardzo dobrze - przekonywał - To właśnie tutaj rodziły się przyjaźnie, związku i narzeczeństwa. Podczas uroczystości absolutoryjnych często wspominam powiedzenie generała Wieniawy – Długoszowskiego, który wjeżdżając na pierwsze piętro w Bristolu (będąc na koniu i pod wpływem…) powiedział: – Żarty się skończyły, zaczęły się schody. I w tym pięknym dla was dniu, muszę to powiedzieć: zaczynają się dla was trudności. Życzę wam, żebyście pojęły wymarzoną pracę – macie to szczęście, że praca na was czeka i nie będzie mieli trudności z jej znalezieniem. I to jest bardzo ważne, że nie musicie zabiegać o zatrudnienie. Wybraliście takie zawody i takie specjalizacje, które gwarantują zatrudnienie. Chciałbym wam życzyć, żeby schody, które znajdują się przed wami, były łagodne tak, jak tylko to możliwe. Życzę również wam, żeby praca byłą dla was pasją. Wiem doskonale, że jeśli praca nie jest pasją – człowiek się męczy i nigdy nie jest zadowolony. Jeśli do pracy podchodzi z pasją, niezależnie od innych czynników, pracuje z największym zaangażowaniem. Wy będziecie pomagać ludziom i opiekować się innymi osobami – to wyjątkowy zawód i musicie o tym pamiętać. Praca z ludźmi, jest bardzo trudna, ale też daje ogromną satysfakcję i mogę to potwierdzić, jako lekarz. Dlatego życzę wam przede wszystkim, żeby wasza praca, była waszą pasją. Dziękuję, że studiowaliśmy w naszej uczelni, wierzę, że wiedza, którą przekazali wam wykładowcy będzie wiedzą gruntowną, którą wykorzystacie w swojej pracy. A sobie życzę, żebyście za kilkadziesiąt lat, świętowali – będąc rodzicami – podczas uroczystości absolutoryjnej waszych dzieci. Jeśli tak będzie, to będziemy mieli najlepszy dowód, że zostali gruntownie wykształceni, a w kaliskiej PWSZ studiowaliście z przyjemnością - dodał prof. Andrzej Wojtyła.
Dyplomy otrzymali studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, pierwszego i drugiego stopnia. Wyróżnienia trafiły z kolei do najlepszych studentów na poszczególnych kierunkach.
MIK za: PWSZ, fot. PWSZ
Napisz komentarz
Komentarze