Mobilna przychodnia przyjmowała pacjentów od godziny 13.00 aż do wieczora. Lekarze specjaliści przeprowadzali za darmo usg piersi, tarczycy i jąder, a także dermatoskopowe badania znamion skórnych. Kaliszanom zostały udostępnione 4 gabinety – w tym 3 gabinety usg i jeden gabinet dermatoskopowy. Każdy mógł skorzystać z jednej wybranej usługi. - To fantastyczna akcja. Myślę, że każdy powinien przyjść takie badania jeżeli ma tylko możliwość. Nie miałem tutaj żadnych problemów z dostaniem się. Zostałem przyjęty „do ręki” – powiedział nam jeden z mieszkańców.
Kaliszanie chętnie korzystali m.in. z usg tarczycy. - Właśnie ostatnio wykryto mi, że mam za słabą pracę tarczycy, tak że musiałam zrobić sobie badania, a okres oczekiwania do endokrynologa to dwa lata. Córka powiedziała mi, że wyczytała na portalu Fakty Kaliskie, że są dzisiaj bezpłatne badania, dlatego skorzystałam – dodała jedna z pacjentek.
Chętnych badał Jakub Nawrot, lekarz radiolog, który podkreśla, że we wczesnym wykrywaniu złośliwych zmian nowotworowych bardzo ważna jest profilaktyka, bowiem po rozpoznaniu można szybko rozpocząć leczenie. Z jego doświadczenia wynika, że statystycznie w około 1/3 przypadków zawsze znajdzie się coś, co wymaga dalszej weryfikacji, badań i diagnostyki. – Generalnie, co jest zaskakujące, populacja rozłożyła się pół na pół: przychodzi tyle sam kobiet co mężczyzn. Bardzo nas to cieszy, że jednak panowie też są coraz bardziej świadomi tego, że jeżeli chodzi o badania jąder w kierunku zmian złośliwych to również ich to powinno dotyczyć i są bardziej świadomi tego, że jednak trzeba to robić cyklicznie – mówi Jakub Nawrot, lekarz radiolog. - To jest temat dość wstydliwy, ale przełamują to tabu. W ciągu ostatnich paru lat widać, że jednak tego typu akcje informacyjne przynoszę efekt. Część panów zostaje tutaj zaciągnięta przez swoje żony, część przychodzi sama, ale generalnie wszystko idzie w dobrym kierunku.
Badania przeprowadzono w ramach 2. edycji Ogólnopolskiej Kampanii Zrób Rakowi Wspak, organizowanej przez Nationale Nederlanden. – Dziś jesteśmy w Kaliszu, a wczoraj badania prowadziliśmy w Koninie – powiedziała Kamila Śniegowska, dyrektor oddziału Nationale Nederlanden w Kaliszu.
Z Kaliszu mobilna przychodnia wyruszyła w dalsza trasę po Polsce. Odwiedzi m.in. Leszno, Legnicę i Gorzów Wielkopolski.
Karolina Bazan, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze