To dla nich i dla PWSZ rok wyjątkowy, o czym mówił dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.
W swoim wystąpieniu przypomniał historię uczelni, goście mieli też okazję zobaczyć reportaż poświęcony początkom i sukcesywnemu rozwojowi jednej z najlepszych tego typu szkół Polsce, o czym świadczy aż dziewięciokrotne zwycięstwo w prestiżowym rankingu „Perspektyw”.
PWSZ niedawno uzyskała zgodę na otworzenie studiów doktoranckich w dyscyplinie nauk o zdrowiu. Stara się również o akceptację na kształcenie doktorantów w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego. To sprawia, że placówka stała się uczelnią akademicką. Zmianę musi zatwierdzić parlament. - My prowadzimy intensywne działania mające na celu uchwalenie tej bardzo ważnej dla uczelni i naszego miasta ustawy, łącznie z zainteresowaniem nią przewodniczącego największej partii obecnego parlamentu i myślę, że zaraz po 13 października uda się uchwalić tę ustawę, bo znajduje się w porządku obrad parlamentu. To jest nasze cel i od 20 lat marzenie kaliszan, aby w Kaliszu tworzyć nie PWSZ czyli szkołę zawodową, a Akademię, a w przyszłości otwiera nam to drzwi do powstania uniwersytetu. Co jest możliwe, ale trzeba realnie patrzeć, to może zająć 5-7 lat – mówił rektor.
Jubileusz 20-lecia PWSZ świętowali wraz z władzami i studentami parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych. - Rada Miasta Kalisza doceniała wielokrotnie znaczenie i miastotwórczy wpływ kaliskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na intelektualną, ekonomiczną i kulturalną kondycję miasta. Uczelnia zawsze mogła liczyć na przychylność ze strony władz miasta, wspierających rozwój Kalisza jako ośrodka akademickiego –podkreślał dr inż. Janusz Pęcherz, przewodniczący Rady Miasta Kalisza, odczytując uchwałę Rady przyjętą z okazji jubileuszu PWSZ. - W roku 20-lecia PWSZ pragniemy wyrazić szacunek i podziękować pracownikom naukowym, dydaktycznym i administracyjnym kaliskiej uczelni oraz jej absolwentom. Składamy najwyższe wyrazy wdzięczności za wysiłek i zaangażowanie na rzecz Kalisza, regionu i Polski. Jednocześnie zapewniamy że uczynimy wszystko, w ramach naszych możliwości dla wykorzystania i rozwoju potencjału akademickiego naszego miasta.
Podczas uroczystości podpisany został akt powołania Światowego Instytutu Zdrowia Rodziny w Kaliszu. Jubileusz był też okazją do odznaczenia osób zasłużonych dla szkoły.
Następnie odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Otis Brawley z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore w USA.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu została utworzona 15 lipca 1999 roku, a pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się 18 października. Naukę w murach PWSZ rozpoczęło wówczas 279 studentów.
Dziś uczelnia kształci ponad 3 tysiące studentów na 25 kierunkach studiów pierwszego i drugiego stopnia, a jej mury opuściło ponad 17 tysięcy absolwentów.
Wśród najbardziej obleganych kierunków znajdują się: zarządzanie, informatyka, bezpieczeństwo wewnętrzne, pielęgniarstwo i położnictwo.
MIK, KN, fot. Anna Błaszczyk, wideo: YT/PWSZ
Napisz komentarz
Komentarze