Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 05:29
Reklama
Reklama
Reklama

O wybitnych kaliszanach w Kalisii

W Bibliotece Głównej odbędzie się promocja ósmego tomu Zeszytów Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego „Kalisia”. Wydawnictwo, które od początku redaguje Jan Marczyński tradycyjnie jest wypełnione różnorodnymi materiałami stanowiącymi pokłosie zarówno badań genealogicznych prowadzonych przez członków i sympatyków KTG „Kalisia”, jak również badań nad historią Kalisza i postaciami jego wybitnych mieszkańców.
O wybitnych kaliszanach w Kalisii

Tom rozpoczyna się dość nietypowo, bo od przywołania aktu urodzenia Tadeusza Kulisiewicza, któremu jest dedykowany rok 2019 w Kaliszu. Dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Zeszycie znalazły się również wybrane rysunki oraz szkice artysty pochodzące ze Szkicownika Kaliskiego.

Spośród autorów należy wymienić Marcina Wacowskiego, przywołującego postać Janiny z Szafnickich Wacowskiej, w latach 1919-1969 nauczycielki w Szkole Miejskiej im. Emila Repphana, Macieja Błachowicza, który podjął się opracowania wywodu genealogicznego braci Chodyńskich, a także Henryki Ewy Karolewskiej przybliżającej postać Wandy Idzikowskiej, pielęgniarki wyróżnionej Międzynarodowym Medalem im. Florence Nightingale.

W tomie przywołane zostały również postacie dwóch prezydentów miasta, Bronisława Grąbczewskiego, nad którego tragicznymi losami pochylił się Jan Marczyński oraz Augusta Leopolda Hertza, w opracowaniu Jerzego Gnerowicza.

Wydawnictwo ukazało się dzięki staraniom członków Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego „Kalisia” przy wsparciu finansowym Miasta Kalisza. Jego promocja odbędzie się 28 listopada o godz. 17.00 w Bibliotce Głównej przy ul. Legionów 66. Wstęp wolny. 

Orp. MIK, fot. org. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec koloni SkarszewekTreść komentarza: Tam powinny być postawione lusterka z czterech stron i światła .No niestety tak powinno być ale nie jestData dodania komentarza: 27.04.2025, 22:52Źródło komentarza: DRAMAT pod Kaliszem! Zderzenie i pożar dwóch aut! ZDJĘCIAAutor komentarza: ALINATreść komentarza: W Urzędzie Miasta Kalisza pracuje masa ludzi z Ostrowa I Opatówka. Wiele inicjatyw jest marginalizowanych. Np. Postument odnośnie zamku koło liceum A.Asnyka. Wielkość jest powalająca. Trzeba się zaopatrzyć w lupę, żeby go znaleźć. Jakby kto pytał to jest. Większy nie mógł powstać bo bardzo źle wpływał na uczucia gmin ościennych. Wjeżdżając do Kalisza obojętnie z której strony trzeba szukać tablic z informacją że wjeżdżamy do Kalisza . Są tak paskudne jakby były celowo zrobione w ten sposób. Może Pan Prezydent zastanowi się kto w UM Kalisza robi taka krecia robotę. Mamy w Urzędzie Miasta także byłego wieloletniego sekretarza gminy Opatówek. Jak był zastępcą dyrektora OSiR przy ul. Łódzkiej to większość imprez odbywała się w halu w Opatówka. Np. Mistrzostwa gry w siatkówkę. A nasza ARENA nie mogła się doprosić dyrektora Przybyła żeby u nas zrobić ta imprezę oraz inne. ARENA jest wykorzystana w 40 % . Winię też kaliskich dziennikarzy (którzy niestety nie są z Kalisza), że nie piszą o takich sprawach. Rozumiem, że im na tym nie zależy.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:46Źródło komentarza: Wielka rozbudowa. Wielomilionowa inwestycja na granicy z KaliszemAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Plac przy Majkowskiej będzie teraz pusty. Prezydent obiecywał, że będzie tam budowany budynek Filharmoni Kaliskiej. Mam nadzieję, że dotrzyma słowa. Dużo kaliszanin liczy na tą inwestycję.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:23Źródło komentarza: Koniec z handlem przy Majkowskiej! Kupcy wracają na zmodernizowane targowiskoAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Taa a nadal Koleje Wielkopolskie oferują słownie TRZY pociągi z Kalisza do Poznania i konsekwetnie nie wydłużają trasy pociągów co kończą bieg w Ostrowie Wlkp a to tylko 20 km!Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:06Źródło komentarza: Na torach padł rekord. „Efekt konsekwentnego rozwoju”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama