W plastycznym współzawodnictwie, realizowanym pod patronatem wójta, przy współpracy Zakładu Gospodarki i Oczyszczania „MZO” Ostrów Wielkopolski oraz Nadleśnictwa Antonin, uczestniczyły dzieci z przedszkoli i szkół gminy Przygodzice. Zadaniem najmłodszych było wykonanie prac z wykorzystaniem odpadów segregowanych. - Liczę, że mali uczestnicy tego konkursu będą ambasadorami ekologicznych zachowań. Wszyscy możemy dołożyć starań, aby zadbać o nasze otoczenie i środowisko, choćby poprzez segregację śmieci, czy niespalanie ich w domowych kotłowniach - mówi Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice. - Ważne jest każde przedsięwzięcie mogące wpłynąć na poprawę stanu środowiska.
Włodarz w trakcie pokonkursowej wystawy podkreslił, że nie zawsze można dotrzeć do wyobraźni dorosłych, dlatego gmina stara się kształtować zachowania ekologiczne już u dzieci. - Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłów na wykorzystanie odpadów - mówiła po obejrzeniu wystawy przewodnicząca rady gminy Janina Wojtasiak. - Apeluję do wszystkich, dorosłych i dzieci, aby na wzór tych prac, dołożyli starań w dążeniu do ekologicznych zachowań.
Wprowadzona w 2011 r. ustawa o utrzymaniu czystości i porządku, wniosła wiele dobrych zmian, jednak same przepisy nie zmienią podejścia ludzi. Sporo na ten temat do powiedzenia mają leśnicy. - Nadal znajdujemy w lasach dzikie wysypiska śmieci - dodała obecna na spotkaniu z uczestnikami konkursu Leokadia Frąszczak, inżynier nadzoru Nadleśncitwa Antonin.
Osobnym utrapieniem jest powszechny proceder spalania odpadów w przydomowych piecach. Dlatego organizatorzy plastycznej rywalizacji mają nadzieję, że edukacja prowadzona od najmłodszych lat jest impulsem do zmiany ludzkich przyzwyczajeń.
Konkurs koordynował Andrzej Pichet z Urzędu Gminy w Przygodzicach. Uczestniczył w niej także Romuald Nożyński, dyrektor ds. rozwoju Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO w Ostrowie Wielkopolskim.
AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodzicach
Napisz komentarz
Komentarze