Tak wyglądał na szczęście scenariusz ćwiczeń w Areszcie Śledczym, ale zakładał on, że przyjęte sytuacje mogą wydarzyć się naprawdę. - Funkcjonariusze muszą być przygotowani na taką ewentualność. Dodatkowo elementy scenariusza zostały specjalnie dobrane tak, aby poza treningiem działań funkcjonariuszy Służby Więziennej wewnątrz jednostki umożliwić także ćwiczenie koordynacji działań poszczególnych służb – informuje por. Michał Łuczkanin, rzecznik prasowy Służby Więziennej.
W działaniach, obok funkcjonariuszy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu i Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim, wzięli udział również pracownicy pogotowia ratunkowego, Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz siły Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Ostrowie Wielkopolskim. Osadzonych uczestniczących w szkoleniu, pozorowali przebrani funkcjonariusze z aresztu. - Wszystkie trzy sytuacje zagrożenia udało się opanować. Na zakończenie ćwiczeń ich uczestnicy podzielili się doświadczeniami i cennymi uwagami – dodaje por. Michał Łuczkanin.
Działania podsumował dyrektor aresztu, mjr Waldemar Zaremba podkreślając, że „z uwagi na usytuowanie jednostki, zagrożenie, które pojawi się w areszcie może być jednocześnie zagrożeniem dla całego miasta”.
MIK, fot. por. Michał Łuczkanin
Napisz komentarz
Komentarze