wtorek, 1 października 2024 15:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najważniejsze wydarzenia mijającego 2019 roku

2019 jest kolejnym rekordowym rokiem dla naszej redakcji. Portal faktykaliskie.pl odnotował w ostatnich 12 miesiącach ponad 63 miliony odsłon! Poprawiliśmy wynik z 2018 roku o ponad 4 miliony odsłon. Utrzymujemy się na pozycji niekwestionowanego lidera mediów elektronicznych w całym regionie, a wyniki oglądalności tematów w poszczególnych miesiącach, dają obraz tego, czym żyli kaliszanie i mieszkańcy tej części Wielkopolski, jakie wydarzenia najbardziej pobudzały opinię publiczną.
Najważniejsze wydarzenia mijającego 2019 roku

Tragiczny styczeń

Styczeń 2019 roku minął pod znakiem tragedii, które wstrząsnęły całym krajem.  4 stycznia w jednym z tzw. escaperoomów w Koszalinie zginęło pięć 15- letnich dziewczyn, które w tym pokoju rozrywek spędzały urodziny jednej z nich. Tragedia spowodowała kontrole tego typu miejsc, również w Kaliszu. Niewiele ponad tydzień od tej tragedii doszło do kolejnego zdarzenia, które wstrząsnęło krajem: zamach na prezydenta Adamowicza. Podczas Finału WOŚP w Gdańsku na oczach setek osób został brutalnie zamordowany prezydent tego miasta Paweł Adamowicz.

Na początku roku również u nas doszło do zdarzenia, które poruszyło tysiące osób. Chodzi o tajemnicze zaginięcie 29- Michała z Kościelnej Wsi. Zaginął on  4 stycznia. Wyszedł z lokalu w centrum Kalisza i nigdy nie wrócił do domu. Do jego poszukiwań zaangażowały się setki wolontariuszy, a tysiące osób udostępniały sobie informacje o nim w internecie. Niestety, ta historia zakończyła się tragicznie.  Kilka tygodni od zaginięcia ciało Michała odkryto w Prośnie. Przypominamy artykuł o pierwszej, szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej tego mężczyzny.

Luty – problemy wójta

W lutym opinia  publiczna, nie tylko ta lokalna, komentowała poczynania i ich konsekwencje wójta Żelazkowa Sylwiusza Jakubowskiego. Jego ekscentryczne zachowanie, często powodowane alkoholem było znane wielu mieszkańcom gminy i regionu, ale problemy te się eskalowały,  prowadząc wójta za kraty aresztu. Wójt usłyszał poważne zarzuty prokuratorskie. Mimo tych kłopotów on sam mógł liczyć na duże poparcie wielu mieszkańców swojej gminy. Gdy rozmawialiśmy na początku lutego z nimi, nie było wówczas wiadomo, że to nie koniec problemów i ekscesów z udziałem wójta.

 Marzec – Był Centralny Ośrodek, będzie filia wyższej uczelni

W niejasnych i niespodziewanych okolicznościach w marcu kaliszanie dowiedzieli się, że kończy się historia Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej. COSSW ma być przekształcony w  filię Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki.  Sprawa oburzyła wielu mieszkańców, bo do tej pory miasto straciło już więzienie przy ul. Łódzkiej, nowe nie będzie u nas budowane, a teraz jeszcze zmiany, które kończą długą historię ośrodka szkoleniowego  w Szczypiornie.

Alarmowy kwiecień

Do dzisiaj niewiadomo czy to była seria głupich żartów czy próba destabilizacji państwa w skali całego kraju. Od lutego do maja w całej Polsce doszło do serii fałszywych alarmów bombowych. W większości nieznani sprawcy informowali mailami o rzekomo podłożonych ładunkach wybuchowych w instytucjach publicznych, urzędach, szkołach i sklepach. U nas z tego powodu ewakuowano m.in. Urząd Miasta, kilka marketów i szkół. Najwięcej tego typu przypadków było w kwietniu.

Maj z Magdą Gessler

Najczęściej czytanym artykułem w maju 2019 roku była informacja o „Kuchennych Rewolucjach” Magdy Gessler przeprowadzanych w jednej z kaliskich restauracji. Serię tekstów w tej sprawie przeczytało u nas ponad 300 tysięcy użytkowników.  Wizyta znanej celebrytki – restauratorki ożywiła dyskusję również w naszych mediach społecznościowych. Ostatecznie powstałe dzięki niej „Pomidorowe Bistro” nie utrzymało się długo na rynku. A niżej przypominamy pierwszy artykuł o wizycie Gessler w Kaliszu.

Czerwiec i Calisia One

W 2019 roku dzięki prywatnym inwestorom udało się uratować przed ruiną i wrócić społeczną funkcję dwóm obiektom, które były wstydliwymi wizytówkami miasta. Teraz są chlubą Kalisza i chętnie odwiedzanymi. W „Gołębniku” powstała m.in. pizzeria. Artykuł na ten tamat przypominamy poniżej:

Dużo większą inwestycją o większym znaczeniu dla całego miasta jest Calisia One. Jej otwarcie po kilkuletnim remoncie odbyło się pod koniec czerwca. A wyglądało to tak:

Huk, szkło, nieudana próba kradzieży. Wybuchowy lipiec

Jednym z najgłośniejszych tematów lipca tego roku była nieudana próba kradzieży pieniędzy z bankomatu przy ul. Prymasa Wyszyńskiego.  Wcześnie rano złodzieje wysadzili bankomat. Huk obudził i przeraził mieszkańców Dobrzeca. Sprawcy uciekli jednak z niczym, a wkrótce wpadli w ręce policji.

W sierpniu śmieci w górę

23 zł od osoby za śmieci segregowane. 40 zł za niesegregowane. Od września kaliszanie zapłacą więcej za odbiór odpadów. Radni na nadzwyczajnej sesji uchwalili nowe, wyższe stawki.   

Wrześniowy Marsz Równości

Od początku to wydarzenie budziło kontrowersje. Ostatecznie Kaliski Marsz Równości, mimo prób zablokowania, odbył się i był frekwencyjnym sukcesem organizatorów. Na ulice Kalisza wyszły tłumy ludzi, nie tylko popierających tę paradę, ale takich, którzy chcieli po prostu obejrzeć to wydarzenie.

Październikowe wybory Polaków

W październiku odbyły się wybory parlamentarne. Wolą Polaków Prawo i Sprawiedliwość ponownie tworzy rząd, a Zjednoczona Prawica ma większość w Sejmie. W Senacie to opozycja ma więcej do powiedzenia,  a do Parlamentu dostała się również Lewica. Zmiany dotyczą też naszych posłów i senatorów.

Listopadowa manifestacja w Warszawie

„Chcemy obwodnicy, nie obietnicy” – wołali kaliszanie manifestujący przed Sejmem w Warszawie ws. pilnej budowy obwodnicy Kalisza. Manifestacja zorganizowana przez ruch społeczny Kalisz.reAkcja zapoczątkowała działania na rzecz tej inwestycji różnych grup kaliszan i polityków. Po manifestacji odbyła się też blokada ulicy Stawiszyńskiej.  Sprawa obwodnicy nabrała rozgłosu, a kolejne działania Reakcji mają się odbyć na początku roku.

W grudni o rewitalizacji

Decyzja zapadła jednogłośnie. Sąd konkursowy zgodnie wybrał najlepszą koncepcję rewitalizacji Śródmieścia. Stworzyła ją wrocławska pracownia - Roman Rutkowski Architekci. Jury oceniało 16 prac, przyznała II i III nagrodę oraz dwa wyróżnienia. – To elegancka, kompleksowa idea, realna do wykonania – oceniają zwycięską pracę prezydent Krystian Kinastowski i członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama