wtorek, 1 października 2024 15:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pochwalne wianki, krytyczne dzbanki. Nagrody i antynagrody kaliskiego KoLibra

Kto w minionym roku zasłużył na słowa uznania, a kto na naganę? Młodzi kaliszanie z oddziału konserwatywno-liberalnego Stowarzyszenia KoLiber postanowili przyznać czterem osobom publicznym, działającym w Kaliszu i z nim związanym, nagrody i antynagrody.
Pochwalne wianki, krytyczne dzbanki. Nagrody i antynagrody kaliskiego KoLibra

Młodzi obserwatorzy życia politycznego i społecznego Kalisza postanowili przeanalizować miniony rok i wybrać jego bohaterów i antybohaterów. - Chcieliśmy naświetlić pewne sprawy, które nie są być może dostatecznie dobrze widoczne w przestrzeni publicznej – mówi Maciej Antczak, prezes KoLibra Kalisz.

Kandydatów do tego oryginalnego plebiscytu było wielu… Po wielu dyskusjach wybrano cztery postaci – dwóch laureatów Wianków i dwoje laureatów Dzbanków. Skąd wianki i dzbanki? Z pewnością kojarzycie, że w 2018 słowo „dzban” zostało wybrane w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Co oznacza dzban? Interpretacji jest sporo, ale wszystkie łączy negatywny, ale żartobliwy wydźwięk. Dzban to „osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden” lub łagodniej „niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela". - „ Dzban nie jest obrazą śmiertelną, lecz trochę śmieszną, trochę prowokacyjną”- tłumaczy Marek Łaziński, juror plebiscytu. - Jeśli chodzi o Dzbanki, to nie bez przyczyny nazwane są one dzbankami, a nie dzbanami, ponieważ chcemy subtelnie zaznaczyć krytykę, która nie jest krytyką personalną, lecz dotyczy działań i zaniedbań z 2019 roku. Liczymy w tym przypadku na poprawę w nowym 2020 roku. W przypadków Wianków pomysł wywodzi się od wieńców laurowych – wyjaśnia Maciej Antczak.

Zacznijmy zatem od pozytywnych wyróżnień. Pierwszym wiankiem uhonorowano Sergiusza Urbaniaka, przedsiębiorcę, który kupił kompletną ruinę – kamienicę popularnie zwaną „Gołębnikiem” przy ul. Górnośląskiej i stworzył z niej architektoniczną perełkę. Dziś mieści się tu m.in. świetnie funkcjonująca pizzeria i klub treningów.  - Rzeczywiście jest to perełka w mieście i chcemy pochwalić tego typu działania przedsiębiorcze. Jeśli ludzie chcą zostawać w Kaliszu, to właśnie dzięki takim inicjatywom, dzięki ludziom, którzy chcą to miasto pięknie budować – uzasadnia Maciej Antczak.

Drugi wianek trafił do Michała Bangrowskiego, działacza Kaliskich Patriotów, organizatora Biegów Tropem Wilczym upamiętniających Żołnierzy Wyklętych.  - To dzięki takim oddolnym akcjom kaliszanie dowiadują się o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych. Bieg Tropem Wilczym został zainicjowany w 2016 roku, jego organizatorem są Kaliscy Patrioci, a wszystko koordynuje Michał Bangrowski – dlatego też uważamy, że zasługuje on na wyróżnienie, czyli Wianek KoLibra Kalisz – mówi Robert Gajor.

Antynagrodę, Dzbanek za 2019 rok kaliski KoLiber postanowił przyznać Janowi Dziedziczakowi, szefowi okręgowych struktur PiS, lidera listy PiS w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Powód? Niespełnione wyborcze obietnice w sprawie Akademii Kaliskiej. - Na debacie organizowanej przez KoLibra Kalisz usłyszeliśmy, że projekt jest, mówiąc kolokwialnie ,,przyklepany'' i że sprawą niemalże pewną jest wprowadzenie go w życie. Zresztą ta teza była powtarzana także podczas innych debat. Jak wszyscy wiemy, dosłownie dzień po wyborach, projekt zniknął. Było to dość brutalne zderzenie obietnic z rzeczywistością. Nie przekonują nas słowa, jakie na swoją obronę stosowano, mówiąc o blokadzie projektu przez totalną opozycję oraz niewydolność Komisji Nauki. (…) Uważamy, że takie mydlenie oczu elektoratowi w naszym mieście jest niedopuszczalne. Wstawiamy się również za młodymi osobami, które z różnych powodów wiązały swoją przyszłość z PWSZ w Kaliszu. Składanie takich obietnic bez pokrycia jest po prostu nie w porządku wobec kaliszan – mówi Daniel Dudek.

Drugi Dzbanek Roku 2019 KoLibra Kalisz przyznany został dyrektor III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu – Annie Narewskiej – „za mocny spadek szkoły w rankingu Perspektyw, likwidację Nocy w Liceum i ignorowanie inicjatyw obywatelskich”.  - Niepokoi nas spadek szkoły w rankingu Perspektyw aż o 45 miejsc – ze 119. na 164. miejsce, które jest najniższą pozycją od 2012 roku. Wreszcie dyrektor Anna Narewska jako jedyny dyrektor szkół ponadpodstawowych odrzuciła możliwość uczestnictwa uczniów Kopernika w II Kaliskim Turnieju Debat, którego celem jest nauka kulturalnej wymiany argumentów podczas dyskusji wzorowanych na debatach oksfordzkich. I na koniec - w 2019 roku zakończyła się piękna tradycja Nocy w Liceum, która od wielu lat umożliwiała uczniom spędzenie całej nocy w Koperniku – uzasadnia Maciej Antczak, który jest absolwentem „Kopernika” i jak podkreśla – dobro tej szkoły jest dla niego szczególnie ważne.

A Wy komu przyznalibyście Wianki i Dzbanki? Swoje propozycje piszcie w komentarzach.

AG, fot. autor

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama