środa, 2 października 2024 00:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak przyciągnąć i zatrzymać w Kaliszu młodych? Radni PiS proponują szereg rozwiązań

Dobre wykształcenie, wymarzona praca, własne mieszkanie i wiele możliwości rozrywki – takie oczekiwania ma z pewnością większość młodych ludzi. Czy Kalisz jest miastem, które daje możliwości, by je spełnić? Z pewnością w tym temacie jest wiele do zrobienia. Wkraczający w dorosłość ludzie uciekają z małych i średnich miast do dużych. Co zrobić, by zatrzymać ich w Kaliszu? Pomysł na to mają radni Prawa i Sprawiedliwości.
Jak przyciągnąć i zatrzymać w Kaliszu młodych? Radni PiS proponują szereg rozwiązań

I nie jest to recepta na lek, który ma cudownie i szybko uzdrowić chorujące na odpływ młodych ludzi miasto. To szeroki, przemyślany i kompleksowy program, który radni nazwali „Kalisz – miasto przyjazne dla młodych”.

Program podzielono na cztery obszary. Pierwszy to PRACA. Tutaj radni proponują m.in. powołanie Miejskiego Biura Karier, które ułatwiałoby wejście młodym absolwentom na rynek pracy czy Utworzenie Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości i Innowacyjności, które zajmowałoby się pomocą w rozwijaniu biznesów młodych kaliszan. - Młodzi ludzie mają często, może komuś się wydawać dziwne, szalone nierealne pomysły. Okazuje się, że dzięki takim start-upom powstało wiele ciekawych rzeczy. My proponujemy m.in. miejskie centrum coworkingowe – nowoczesny sposób organizacji pracy biurowej, dla młodych, kaliskich przedsiębiorców, przede wszystkim indywidualnych freelancerów, którzy będą mogli dzielić przestrzeń biurową, zajmując się własnymi zadaniami, a jednocześnie w przestrzeni coworkingowej posiadają firmowy adres oraz miejsce do spotkań z klientami – przedstawia Artur Kijewski, Przewodniczący Klubu Radnych PiS.

Kolejny obszar działania to MIESZKALNICTWO. Młodzi mogą tu liczyć na trzy formy wsparcia: uzyskanie mieszkania w TBS-ach po spełnieni określonych kryteriów, mieszkania w blokach wybudzanych przez miasto z opcją dojścia do własności i mieszkanie za remont w zasobie komunalnym w Śródmieściu. - Przymierzamy się już do określonych budynków wydzielonych w centrum miasta, gdzie można by zaoferować mieszkania do wyremontowania przez ludzi młodych. Czynsze, które mieliby zapłacić, byłyby na tyle niskie, że remont będzie dla nich opłacalny – mówi Sławomir Lasiecki, radny PiS.

Trzecią sferą, w której trzeba wzmocnić działania to EDUKACJA. Tu radni chcą się skupić na jeszcze większym zacieśnianiu nauki z lokalnym rynkiem pracy. I doceniać najzdolniejszych poprzez stypendia i fundusze grantowe. - Chodzi o to, żebyśmy jak najbardziej ukształtowali kaliskiego absolwenta, który będzie miał szansę na to, żeby iść do dobrej szkoły, zdobyć wykształcenie. Jeżeli jego marzenia nie pozwalają mu na zostanie w Kaliszu, to mówi się trudno, ale przede wszystkim musimy się starać, by dalej praca, jego życie było powiązane z Kaliszem – mówi Tadeusz Skarżyński.

Po pracy, mieszkaniu i nauce musi być czas na ROZRYWKĘ.  - Chcielibyśmy, żeby ten slogan który w Kaliszu krąży: „Przyjedź do miasta, gdzie się nic nie dzieje” zniknął. Powoli to staramy się realizować, by ludzie nie wyjeżdżali do ościennych miast na wydarzenia kulturalne, a zostawali tutaj, bo rzeczywiście mamy sporo do zaoferowania – mówi Leszek Ziąbka, radny PiS.

Radni dają sobie 5 lat na wprowadzenie wszystkich rozwiązań. Po feriach założenia swojego programu będą dyskutować z prezydentem. Niektóre z pomysłów jak np. mieszkanie za remont dla młodych mogą wejść w życie jeszcze w tym roku. Inne wymagają więcej wysiłku, czasu i przede wszystkim pieniędzy. Radni zapowiadają, że będą zabiegać o finansowanie swoich koncepcji zarówno z budżetu miasta jak i z środków zewnętrznych.

A chodzi nie tylko o to, by zachęcić młodych kaliszan do zostania w rodzinnym mieście, bo na siłę nikogo się przecież nie zatrzyma i Kalisz w wielu aspektach nie ma szans z Warszawą, Łodzią czy Poznaniem. Ale Kalisz powinien tez przyciągać młodzież z okolic i regionu. - Jeżeli część młodych kaliszan odpływa z Kalisza do większych ośrodków, to niech młodzież z mniejszych ośrodków przypłynie do nas. Ta migracja powinna być w ten sposób naturalna – uważa Tadeusz Skarżyński.

Czy program nie okaże się tylko pobożnym koncertem życzeń? Oby jego założenia realnie służyły młodym, tak by Kalisz nie został demograficznie najstarszym miastem w Polsce.

Agnieszka Gierz, fot. autor

Program

„Kalisz - miasto przyjazne dla młodych” 

 

Problem „ucieczki” ludzi młodych ze wsi i małych miast, dotyka coraz mocniej również miasta większe, takie jak np. Kalisz. Wielu z nich  twierdzi, że ich rodzinne miejscowości nie dają im odpowiednich szans rozwoju, w odróżnieniu od wielkich miast i metropolii. Chodzi tu przede wszystkim o atrakcyjną pracę, większe możliwości realizacji życiowych planów i szeroką gamę atrakcji, jakie oferują największe ośrodki. 

W Kaliszu najczęściej odnosi się to do absolwentów uczelni wyższych, którzy po zakończeniu studiów zostają w większych miastach, podejmując tam pracę i wiążą swoją przyszłość z tymi miejscami. Niesie to określone skutki demograficzne, powoduje zubożenie rynku pracy  o najzdolniejsze, perspektywiczne osoby z dużą wiedzą i umiejętnościami, wpływa na ogólny potencjał miasta, gdyż czynnik ludzki odgrywa w nim bardzo ważną rolę.

Mając to wszystko na uwadze, Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miasta Kalisza, prezentuje propozycje działań do opracowania szczegółowego programu, który będzie dedykowany młodym mieszkańcom naszego miasta. W ten sposób, chcielibyśmy wzmocnić ich poczucie więzi z Kaliszem, zwiększyć uczestnictwo w życiu lokalnej wspólnoty, a także zoptymalizować warunki rozwoju i poprawić jakość życia.  

Celem Programu „Kalisz - miasto przyjazne dla młodych”, jest zahamowanie niepokojącego trendu opuszczania Kalisza przez ludzi młodych oraz stworzenie takich warunków i oferty, dzięki którym będą mogli tu znaleźć swoje miejsce życiowe rozwijać się zawodowo, zakładać rodziny i realizować swoje pasje.

Programie opiera się na czterech komponentach:

  1. Praca.
  2. Mieszkalnictwo.
  3. Edukacja i nauka.
  4. Wysoka jakość życia.

ad. 1) Praca – główne punkty komponentu:

  1. Powołanie Miejskiego Biura Karier

– poprawienie sytuacji kaliszan, absolwentów szkół średnich i uczelni wyższych na

rynku pracy,

- wsparcie w wejściu w aktywne życie zawodowe, doradztwo, analiza, gromadzenie

i udostępnianie informacji o lokalnym rynku pracy, oferty pracy stałej i czasowej,

- promowanie zatrudnienia młodych kaliszan na lokalnym rynku pracy,

- współpraca z: Powiatowym Urzędem Pracy w Kaliszu, lokalnymi pracodawcami,

  samorządami gospodarczymi oraz zrzeszeniami i instytucjami wsparcia biznesu;

szkołami i uczelniami wyższymi.

  1. Rozwój systemu kształcenia oraz nauki w powiązaniu z charakterystyką i zmianami rynku pracy

powołanie rady biznesu i nauki oraz branżowych grup doradczych przy Prezydencie

   Miasta Kalisza (przedstawiciele edukacji i szkolnictwa wyższego, pracodawcy,

samorządy i instytucje wsparcia biznesu), jako podmioty które będą wspierać

prezydenta w wytyczaniu kierunków działań miasta w zakresie kształcenia, nauki,

potrzeb rynku pracy itp.

  1. Utworzenie Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości i Innowacyjności

- podmiot adresowany głównie do młodych kaliszan,

- ośrodek podejmowałby kompleksowe działania wspierające rozwój firm młodych

  •  
  •  

pomysłów w realne projekty biznesowe,

- rozwijanie innowacyjnych, nowatorskich pomysłów na nowe produkty, usługi, firmy

itp.

Przykładowe działania OWPI:

- Program - Startup dla młodych kaliszan – szkolenia, spotkania, giełda pomysłów,

konkurs grantowy,

- Miejskie centrum coworkingowe – nowoczesny sposób organizacji pracy biurowej,    

              dla młodych, kaliskich przedsiębiorców, przede wszystkim indywidualnych  

              freelancerów, którzy będą mogli dzielić przestrzeń biurową, zajmując się własnymi

              zadaniami, a jednocześnie w przestrzeni coworkingowej posiadają firmowy adres  

              oraz miejsce do spotkań z klientami.

-  Konkurs tzw. małych grantów czy otwarty konkurs ofert – w zakresie innowacji,

   nowatorstwa itp.

       d)  Promowanie i wspieranie na kaliskim rynku pracy talentów, ludzi uzdolnionych,

            najlepszych absolwentów,   zatrzymanie i przyciągnięcie młodych, kreatywnych

           osób itp.

  1. Program „Pracownia dla artysty” – w Kaliszu wiele osób młodych działa na polu sztuki, jako samodzielni twórcy. W związku z powyższym, wzorem podobnych rozwiązań, należy podjąć działania, dążące do stworzenia przestrzeni dla indywidulanych artystów w postaci  lokali do prowadzenia działalności twórczej w zakresie określonych sztuk. Najem pracowni odbywałby się na preferencyjnych warunkach i na określonych zasadach. Pomieszczenia służyłby wyłącznie do wytwarzania i przechowywania dzieł artystycznych, których powstaniu towarzyszy konieczność stosowania specjalistycznej technologii oraz warsztatu pracy.

 

ad. 2) Mieszkalnictwo – główne punkty komponentu:

Program „Mieszkaj w Kaliszu”

  1. „Młodzi w Śródmieściu” – w oparciu zasoby komunalne MZBM, działanie wpisujące się w rewitalizację kaliskiego Śródmieścia, tzw. mieszkanie za remont.  W wersji dla najzdolniejszych studentów i absolwentów, możliwość wynajmu mieszkania komunalnego, wyremontowanego przez miasto i przydzielonego przez odpowiednią  komisję na podstawie wniosków aplikacyjnych.
  2. „ Mieszkanie dla absolwenta” – w oparciu o zasoby TBS – wybór najemców na podstawie określonych kryteriów (absolwenci uczelni, wiek do  35 lat, zatrudnienie lub prowadzenie działalność gospodarczej i płacenie podatków w Kaliszu, limit w dochodach itd.) Czas wynajmu np. do 10 lat i po ich upływie zwolnienie dla kolejnych najemców.
  3. „Mieszkanie dla młodych z dojściem do własności” – w oparciu o mieszkania (bloki) wybudowane przez miasto, młodzi kaliszanie będą mogli wystąpić o wynajem lokali na czas nieograniczony, które będą spłacane w dogodnym systemie ratalnym z końcową opcją dojścia do własności w określonym przedziale czasowym.

 

ad. 3) Edukacja i nauka – główne punkty komponentu:

  1. Kształcenie w szkołach średnich i na studiach, z uwzględnieniem lokalnego rynku pracy - raporty, analizy zapotrzebowania na określonych fachowców, bilans kompetencji i potrzeb.
  2. Stypendia miejskie dla najlepszych maturzystów i studentów.
  3. Stypendia kaliskich firm dla uczniów szkół średnich i studentów.
  4. Fundusz grantowy – naukowy – studenci, doktoranci i naukowcy, mieszkający, uczący się i działający w Kaliszu, wsparcie badań.
  5. Konkurs na najlepsze prace licencjackie, inżynierskie i doktoranckie związane z Kaliszem.

 

ad. 4) Wysoka jakość życia – główne punkty komponentu:

  1. Podnoszenie poziomu dostosowania i jakości usług w dziedzinie kultury, sportu i rekreacji, zdrowia i pomocy społecznej dla młodych kaliszan.
  2. Rozwój infrastruktury socjalnej, w tym żłobków i przedszkoli – wsparcie dla młodych rodzin.
  3. Rozszerzenie przestrzeni i oferty: kulturalnej, rozrywkowej, sportowej oraz rekreacyjnej - w tym szczególnie intensywne działania związane z rewitalizacją Śródmieścia, jako ważnej strefy kultury i artystów.

 

W związku z tym, że program opiera się na działaniach w wielu sektorach, potrzebne będzie wypracowanie odpowiedniego systemu zarządzania i koordynacji jego funkcjonowania.

Podstawowymi źródłami finansowania programu będą:

-  budżet Miasta Kalisza,

-  środki zewnętrzne – programy centralne, wojewódzkie i lokalne; fundusze unijne

   pozyskiwane przez miasto oraz partnerów programu,

- środki innych podmiotów współpracujących w ramach programu.

Przewidywane ramy czasowe projektu, to okres 5 lat obejmujący m.in. uruchamianie, wdrażanie i ewaluację. Po tym czasie, w oparciu o wyniki i dalsze potrzeby,  można będzie przystąpić do wdrożenia kolejnego programu dla młodych w Kaliszu.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY