środa, 2 października 2024 14:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Biskup Kaliski wydał dekret w sprawie spowiedzi, komunii św. i celebracji Wielkiego Tygodnia w czasie epidemii

Jak skorzystać z sakramentu pojednania i pokuty? Czy możliwe jest przyjęcie komunii św. i jak przebiegać ma Wielki Tydzień w dobie epidemii koronawirusa? Takie pytanie zadają sobie teraz nie tylko wierni, ale także księża. 30 marca Biskup Kaliski Edward Janiak wydał dekret w tej sprawie. Instruuje w nim, jak postępować w tym szczególnym i trudnym czasie.
Biskup Kaliski wydał dekret w sprawie spowiedzi, komunii św. i celebracji Wielkiego Tygodnia w czasie epidemii

Treść dekretu poniżej:

"W związku z trwającym stanem epidemii i zarządzeniami organów państwowych oraz w nawiązaniu do Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 19 marca i 25 marca br., Wskazań Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca br., Komunikatu Przewodniczącego KEP z dnia 24 marca br. oraz Komunikatu Biskupa Kaliskiego z dnia 24 marca br. zarządzam co następuje:

1. Udzielanie sakramentu pojednania i pokuty:

a. Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź. Należy podać wiernym informację o godzinach i zasadach odbywania spowiedzi.

b. Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie niemożliwości – w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach.

c. Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przystąpienia do sakramentu po ustaniu przeszkody.

d. Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach należy zorganizować spowiedzi parafialne z odpowiednią ilością kapłanów do sprawowania sakramentu indywidualnie.

e. Nie wolno w sposób nieuprawniony korzystać z rozgrzeszenia ogólnego. Kapłan może udzielić ogólnego rozgrzeszenia po ogólnej spowiedzi tylko wtedy, gdy indywidualna spowiedź jest niemożliwa, mianowicie:

1) w niebezpieczeństwie śmierci;

2) penitentom innej narodowości przebywającym w Polsce, z którymi nie może się̨ porozumieć z powodu braku znajomości języka.

Przypominam, że spowiedź ogólna nie zwalnia od obowiązku indywidualnego wyznania grzechów ciężkich.

f. Przypominam, że w niebezpieczeństwie śmierci każdy kapłan, zgodnie z kan. 976 KPK, może udzielić wiernemu sakramentalnego rozgrzeszenia z każdego grzechu ciężkiego.

g. Nie jest możliwa spowiedź przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.).

2. Komunia Święta

a. Duszpasterze są zobowiązani przypomnieć wiernym, że w związku z wykładnią trzeciego przykazania kościelnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”) w Diecezji Kaliskiej okres w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej (26.03.2020) do uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (11.06.2020) (zob. Kalendarz Liturgiczny Diecezji Kaliskiej, s. 23).

b. Pamiętając o zakazie odwiedzania osób będących w kwarantannie domowej, wiernym, którzy indywidualnie o to poproszą, należy udzielać Komunii św. poza liturgią, z wyjątkiem: • Wielkiego Piątku, kiedy to Komunii św. można udzielić poza liturgią tylko chorym, którzy o to poproszą. • Wielkiej Soboty, kiedy można udzielać Komunii św. poza liturgią jedynie jako Wiatyku.

c. Wiernych, którzy nie mogą przystąpić do Komunii św. należy pouczyć o praktyce Komunii duchowej.

3. Celebracje Wielkiego Tygodnia

a) Wszystkie celebracje należy sprawować wyłącznie w katedrze i w kościołach parafialnych. Na podstawie uprawnień udzielonych przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 19.03.2020 r. udzielam zgody na celebrację w tym roku Wigilii Paschalnej w kościołach rektoralnych, kaplicy WSD, kościołach klasztornych i kaplicach zakonnych jeśli posiadają własnych kapelanów.

b) Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych liturgiach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu.

c) Celebracje Świętego Triduum Paschalnego sprawowane w katedrze będą transmitowane przez Diecezjalną Telewizję Dom Józefa i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej: Msza Krzyżma o godz. 10.00, Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.30, Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.30, Wigilia Paschalna o godz. 20.00.

d) Usilnie zachęca się Księży proboszczów, aby organizowali transmisje z kościołów parafialnych w mediach społecznościowych, a ich terminy podali odpowiednio wcześniej do wiadomości swoim wiernym tak, by mogli łączyć się duchowo. W razie niemożności zorganizowania transmisji parafialnych, należy poinformować wiernych o transmisjach ogólnopolskich i diecezjalnych.

e) Niedziela Palmowa. Upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz kościoła. Należy zastosować trzecią formę przewidzianą przez Mszał Rzymski.

f) Wielki Czwartek. Msza Święta Krzyżma zostanie odprawiona w Wielki Czwartek o godz. 10.00 w katedrze jedynie w wąskim gronie Księży Biskupów i duszpasterzy parafii katedralnej. Podczas liturgii poświęcone zostaną oleje święte, które księża proboszczowie dekanatów kaliskich oraz księża dziekani pozostałych dekanatów mogą odebrać w zakrystii katedry w Wielki Piątek, Wielką Sobotę lub w dni powszednie Oktawy Wielkanocy, po wcześniejszym umówieniu się z proboszczem parafii katedralnej.

g) Uroczysta Msza Święta dla wszystkich kapłanów, w tym kapłanów – jubilatów, połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich i obchodem diecezjalnego dnia świętości życia kapłańskiego, będzie odprawiona po ustaniu epidemii.

h) W Wielki Czwartek kapłanom wyjątkowo zezwala się na możliwość odprawiania Mszy św. w odpowiednim miejscu, bez udziału ludu (por. dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 25.03.2020).

i) Podczas liturgii Świętego Triduum Paschalnego należy przestrzegać następujących zasad:

Msza Wieczerzy Pańskiej

a. Należy opuścić obrzęd obmycia nóg (mandatum).

Wielki Piątek

a. W modlitwie powszechnej dołączyć wezwanie w związku z panującą sytuacją epidemii oraz za ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku 10.04.2010 r. Stosowne teksty zostaną przekazane do parafii.

b. Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez bezpośredniego kontaktu.

c. W celu umożliwienia poszczególnym wiernym indywidualnej modlitwy należy podtrzymać zwyczaj tzw. „ciemnicy” i „Grobu Pańskiego”. W przypadku „ciemnicy” może to być dotychczasowe, stałe tabernakulum do którego dodajemy odpowiednie dekoracje. Do nawiedzenia kościoła należy wykorzystać wówczas boczne wejście i dołożyć starań, by w świątyni nie przebywało jednocześnie więcej niż 5 osób.

Wigilia Paschalna

a. Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsúltet). Potem następuje „Liturgia Słowa”. W czasie „Liturgii chrzcielnej” należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne, potem następuje modlitwa powszechna i „Liturgia Eucharystyczna”.

b. Nie stosuje się pokropień, ani nie sprawuje się sakramentu chrztu.

c. Nie organizuje się procesji rezurekcyjnych. Celebrans na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej lub na początku Mszy o świcie w Niedzielę Zmartwychwstania udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na zewnątrz, przed drzwiami kościoła.

j) W parafiach nie organizujemy poświecenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba – tekst błogosławieństwa będzie rozesłany do parafii z prośbą o udostępnienie wiernym.

k) W celu lepszego przeżycia modlitwy w domach podczas Wielkiego Tygodnia i Niedziel Wielkanocnych na stronach internetowych mediów diecezjalnych będą udostępniane pomoce duszpasterskie (filmy, katechezy, nagrania, rozważania Słowa Bożego Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych, inne teksty). O szczegółach Kuria Diecezjalna poinformuje niebawem.

Biskup Kaliski Edward Janiak"

MIK, fot. Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY