W poniedziałek grupa młodych kaliszan zebrała się na rynku, by pokazać ile podpisów mieszkańców miasta zebrano w poparciu dla Kolei Dużych Prędkości, która miałaby wjeżdżać do Kalisza i zatrzymywać się na nowym dworcu PKP. To tzw. wariant nr 9, do tej pory był to wariant inwestorski. I pod nim podpisało się 3500 kaliszan. Jednym z inicjatorów akcji „Tak dla CPK, nie dla bypassa” jest Maciej Antczak, radny Koalicji Kaliskiej.
W poprzedniej koncepcji nie miało być bypassa, w poprzedniej koncepcji wszystkie pociągi miały przejeżdżać przez Kalisz wariantem 9, natomiast niestety w tym momencie chce się nas omijać i tak jak obecnie mówią władze, że będą nas omijać pociągi z prędkością 320 – 350 km/h, ale tego nie wiemy, bo jeśli stworzymy infrastrukturę, która umożliwi, że pociągi 250 km/h też będą mogły nas omijać, to pewnie tak będzie – mówi Maciej Antczak, radny miejski Koalicji Kaliskiej.
Młodzi kaliszanie rozwiesili długi "papierowy pociąg" z listami podpisów popierających wjazd szybkich pociągow do Kalisza
O pomyśle rozwidlenia torów KDP pod Kaliszem i ominięcie naszego miasta tzw. bypassem pierwsi mówili publicznie senator Janusz Pęcherz i posłanka Karolina Pawliczak. Takie informacje zasłyszeli oni od nowego szefa CPK, Macieja Laska, od kilku miesięcy nie było jednak konkretów a domysły i nieoficjalne przecieki w tej sprawie.
Pociąg ma przecinać miasto, natomiast te pociągi w tej formie mają się tutaj nie zatrzymywać i jest to z wielką szkodą i na dzisiaj i dla naszych dzieci i wnuków – ocenia Dawid Borowiak, również zaangażowany w akcję „Nie dla bypass”
Dojdzie do dodatkowych wyburzeń, które niczemu dobremu nie służą – dodaje Tomasz Chajduk, z tej samej inicjatywy.
Na ostatniej sesji Rady Miasta radni Platformy Obywatelskiej, Magdalena Sekura – Nowicka i Piotr Łuszczykiewicz za pewnik podali, że wariant nr 9, który wprowadzał Kolei Dużych Prędkości do miasta już nie istnieje.
Takie informacje przekazują dalej społeczeństwu, więc albo wprowadzają społeczeństwo w błąd i rzeczywiście procedowany dalej jest wariant nr 9, albo będą przedłużać kolejny projekt, co jest dużym minusem, bo chcą to o kolejne lata przedłużyć – ocenia Borowiak.
Na podstawie czego mówi się dzisiaj, pan Piotr Łuszczykiewicz mówi, że wariantu nr 9 już nie ma, to jest przedstawiciel Platformy Obywatelskiej, natomiast to jest wariant inwestorski – dodaje Maciej Antczak.
Politycy Platformy Obywatelskiej wiedzieli więcej niż oficjalnie ujawniała spółka CPK. 1 października, czyli dzień po konferencji prasowej zwolenników KDP dla Kalisza spółka CPK napisała do Faktów Kaliskich maila, w którym informuje:
- W przestrzeni publicznej pojawiły się nieprawdziwe informacje, jakoby Kalisz miał nie uzyskać dostępu do Kolei Dużych Prędkości. Tymczasem będzie on jednym z miast, które na rozwoju szybkiej kolei w Polsce zyskają najwięcej - piszą do nas przedstawiciele spółki.
Dalej opisuje swoje najnowsze plany. Wariant 9 w Kaliszu faktycznie zostanie zmieniony.
- Modyfikacja dotyczy planowanego projektowania obwodnicy Kalisza, której budowa umożliwi niektórym pociągom osiągnięcie szybszych czasów przejazdu pomiędzy Warszawą a Poznaniem. Przyjęty wariant oznacza mniejszą ingerencję w tereny zabudowane w stosunku do pierwotnych planów, obejście osiedla Rypinek oraz mniejszy zakres robót o około 2.2 km, w tym brak potrzeby budowy nowego mostu nad Prosną i estakady oraz brak kolizji z Obszarem Chronionego Krajobrazu Dolina Prosny.– informuje spółka.Wariant nr 9 dotychczas obowiązujący mówiąc w skrócie prostował linię torów kolejowych od Lasu Winiarskiego, nad ulicą Częstochowską do dworca PKP, tak by wszystkie pociągi KDP wjechały do miasta szybciej. Wariant był konsultowany z mieszkańcami Kalisza. Najnowsze plany zakładają, że część pociągów, tych z niższymi prędkościami wjadą do Kalisza obecnym krętym torowiskiem. Pozostałe ominą miasto szerszym łukiem od Piwonic, przez Sulisławice do Szczypiorna. Ma to pozwolić najszybszym pociągom przyspieszyć połączenie między Poznaniem a Warszawą, ale Kalisz ma na tym nie stracić, przekonuje CPK.
Po zakończeniu inwestycji czas przejazdu z Kalisza do Poznania skróci się do 35 minut (obecnie to 1 godz. 28 minut), a z Kalisza do Warszawy do 1 godz. 45 min., czyli o godzinę krócej niż obecnie – informuje CPK.
Różnice między starą a nową koncepcją dobrze widać na tych dwóch mapach. U góry obwodnica kolejowa omija Kalisz, wolniejsze pociągi wjadą do miasta obecną pętlą. Wariant nr 9, mapa niżej, zakładał "wyprostowanie" torów dla wszystkich pociągów wjeżdżających do Kalisza
Linia Kolei Dużych Prędkości „Y” łącząca Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem będzie obsługiwana przez najszybsze pociągi osiągające prędkość 300-320 km/h. Uruchomienie tych połączeń będzie mieć wpływ na cały system kolejowy w Polsce – znacznie skróci czasy przejazdu również pomiędzy innymi ośrodkami miejskimi. Infrastrukturę KDP będą mogły wykorzystywać także pociągi klasy RegioExpress, kursujące do mniejszych ośrodków miejskich, ich oferta będzie zależała od wojewódzkich organizatorów transportu.- informuje nas CPK.
Czy faktycznie Kalisz na tym zyska i czy kaliszanie będą mieli wpływ na przebieg obwodnicy kolejowej? Czasy przejazdu teoretycznie się skrócą, ale Horyzontalny Rozkład Jazdy daje Kaliszowi na razie tylko dwie pary pociągów łączących miasto z Poznaniem czy z Warszawą. A linia kolejowa nr 14, która ma łączyć nas z Warszawą nie jest jeszcze dostosowana do potrzeb Kolei Dużych Prędkości i nie wiadomo czy w ogóle w najbliższych latach będzie modyfikowana. Obwodnica kolejowa czyli tzw. bypass ma być zaprojektowany do końca tego roku.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Koniec wahadła! Ważna zmiana na DK25
Amerykanie inwestują w Kaliszu! „To idealna lokalizacja”
Duża firma szuka pracowników GIEŁDA PRACY KALISZ
Napisz komentarz
Komentarze