Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zrób sobie żonkila. Dziś rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Trwa akcja „Łączy nas pamięć”, a jej symbolem jest żonkil. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – oprócz oficjalnych uroczystości – mieszkańcy wielu polskich miast otrzymywali właśnie te kwiaty. Znak pamięci o tych, którzy odważyli się stanąć twarzą w twarz z silniejszym wrogiem. Inni przypinali sobie kwiaty papierowe i w ten sposób czcili pamięć poległych w getcie Żydów. Tegoroczna rocznica przenosi się do internetu. I tam obok wykładów także można znaleźć instrukcję, jak zrobić żonkila.
Zrób sobie żonkila. Dziś rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Akcja „Łączy nas pamięć” ruszyła osiem lat temu. Od tego czasu na warszawskich ulicach pojawiali się mieszkańcy stolicy, którzy przechodniom wręczali żonkile. W ślad za nimi poszły inne miasta, w naszym regionie m.in. Jarocin. W tym roku żywych kwiatów w 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim nie będzie. Nie będzie ich wręczania, tak jak i oficjalnych uroczystości na terenie, gdzie toczyły się walki i przy pomniku upamiętniającym walczących z hitlerowcami Żydów.

Jednak podobnie jak wiele innych wydarzeń, także te rocznicowe, związane z wybuchem powstania w getcie warszawskim, przeniosły się do internetu. - Już po raz ósmy organizujemy akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, która symbolizuje pamięć o tych wydarzeniach – informuje Muzeum Żydów Polskich, które koordynuje akcję. - Pomóżcie nam stworzyć sieć pamięci w przestrzeni internetu: udostępnijcie rocznicową grafikę, opiszcie ją hashtagiem #ŁączyNasPamięć. Nie zapomnijcie także o oznaczeniu naszego profilu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – zachęcają pracownicy.

Można też zrobić sobie żonkila (szablon) - podobne można zobaczyć od kilku lat 19 kwietnia, w dniu wybuchu powstania w getcie warszawskim, wpięte w klapy uczestników uroczystości, prezenterów telewizyjnych czy osób chcących upamiętnić tych, którzy w 1943 roku podjęli walkę z o wiele silniejszym wrogiem.

A prócz tego jest jeszcze sporo wykładów online oraz w radiu POLIN. Dokładnie w dniu wybuchu powstania, czyli 19 kwietnia 2020 roku, ale także w kolejnych dniach. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej lub w profilach muzeum w mediach społecznościowych.  

Przy okazji przypominamy, że kaliski „Ekonomik” od kilku lat, w ramach edukacji historycznej, realizuje szeroki i urozmaicony program przypominający dzieje społeczności żydowskiej w Polsce, ale też w Kaliszu. Jego celem jest poznanie kultury, religii i obyczajów Żydów, ale też przede wszystkim nauka tolerancji. Jednym z elementów tych zajęć było stworzenie przez uczniów filmów o kaliskich Żydach, które zostały docenione na festiwalu w Budapeszcie. Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim jest dobrą okazją, by przypomnieć jeden z nich.

Wideo: YouTube Ola Gadzinowska

AW, zdjęcia autor, arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama