Reklama
Reklama
Reklama

Zrób sobie żonkila. Dziś rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Trwa akcja „Łączy nas pamięć”, a jej symbolem jest żonkil. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – oprócz oficjalnych uroczystości – mieszkańcy wielu polskich miast otrzymywali właśnie te kwiaty. Znak pamięci o tych, którzy odważyli się stanąć twarzą w twarz z silniejszym wrogiem. Inni przypinali sobie kwiaty papierowe i w ten sposób czcili pamięć poległych w getcie Żydów. Tegoroczna rocznica przenosi się do internetu. I tam obok wykładów także można znaleźć instrukcję, jak zrobić żonkila.

Akcja „Łączy nas pamięć” ruszyła osiem lat temu. Od tego czasu na warszawskich ulicach pojawiali się mieszkańcy stolicy, którzy przechodniom wręczali żonkile. W ślad za nimi poszły inne miasta, w naszym regionie m.in. Jarocin. W tym roku żywych kwiatów w 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim nie będzie. Nie będzie ich wręczania, tak jak i oficjalnych uroczystości na terenie, gdzie toczyły się walki i przy pomniku upamiętniającym walczących z hitlerowcami Żydów.

Jednak podobnie jak wiele innych wydarzeń, także te rocznicowe, związane z wybuchem powstania w getcie warszawskim, przeniosły się do internetu. - Już po raz ósmy organizujemy akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, która symbolizuje pamięć o tych wydarzeniach – informuje Muzeum Żydów Polskich, które koordynuje akcję. - Pomóżcie nam stworzyć sieć pamięci w przestrzeni internetu: udostępnijcie rocznicową grafikę, opiszcie ją hashtagiem #ŁączyNasPamięć. Nie zapomnijcie także o oznaczeniu naszego profilu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – zachęcają pracownicy.

Można też zrobić sobie żonkila (szablon) - podobne można zobaczyć od kilku lat 19 kwietnia, w dniu wybuchu powstania w getcie warszawskim, wpięte w klapy uczestników uroczystości, prezenterów telewizyjnych czy osób chcących upamiętnić tych, którzy w 1943 roku podjęli walkę z o wiele silniejszym wrogiem.

A prócz tego jest jeszcze sporo wykładów online oraz w radiu POLIN. Dokładnie w dniu wybuchu powstania, czyli 19 kwietnia 2020 roku, ale także w kolejnych dniach. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej lub w profilach muzeum w mediach społecznościowych.  

Przy okazji przypominamy, że kaliski „Ekonomik” od kilku lat, w ramach edukacji historycznej, realizuje szeroki i urozmaicony program przypominający dzieje społeczności żydowskiej w Polsce, ale też w Kaliszu. Jego celem jest poznanie kultury, religii i obyczajów Żydów, ale też przede wszystkim nauka tolerancji. Jednym z elementów tych zajęć było stworzenie przez uczniów filmów o kaliskich Żydach, które zostały docenione na festiwalu w Budapeszcie. Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim jest dobrą okazją, by przypomnieć jeden z nich.

Wideo: YouTube Ola Gadzinowska

AW, zdjęcia autor, arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama