środa, 2 października 2024 22:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Teatrzyk, origami, wywiady i e-booki. Kaliska biblioteka on-line WIDEO

Z powodu pandemii koronawirusa po książkę pójść nie można, ale przez cały czas Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu jest aktywna w social mediach.
Teatrzyk, origami, wywiady i e-booki. Kaliska biblioteka on-line WIDEO

Biblioteka już w następnym dniu po zamknięciu instytucji kultury rozpoczęła w Internecie akcję promującą e-booki i dostosowała procedurę ich wypożyczania do systemu on-line. Jednocześnie w social mediach rozpoczęła na szeroką skalę popularyzację wielu platform cyfrowych, umożliwiających bezpłatne oglądanie spektakli, słuchanie koncertów, oglądanie dzieł sztuki czy wirtualne zwiedzanie muzeów i galerii. Bibliotekarze ponadto czytają bajki, realizują kameralne spektakle oraz nagrywają tutoriale, wideoblogi i wywiady.

Zamknięcie bibliotek dla książkowych moli stało się niemałym problemem, zwłaszcza w czasie domowej izolacji, z powodu której wielu z nich zyskało nawet więcej czasu na lekturę. Bibliotece udało się w krótkim czasie namówić sporą grupę swych czytelników na korzystanie z cyfrowego księgozbioru. Wystarczy skontaktować się mailowo z Biblioteką Główną lub Filią nr 4 ([email protected] lub [email protected]), by zyskać kod, a dzięki niemu całkowicie bezpłatny dostęp do ponad tysiąca tytułów. Biblioteka na swym facebookowym profilu promuje nie tylko platformę IBUK Libra, ale także mało spopularyzowane strony internetowe oferujące darmowe e-booki, takie jak wolnelektury.pl.

E-booki na kliknięcie

To był strzał w dziesiątkę, bo w ciągu zaledwie tygodnia liczba korzystających z e-booków wzrosła o pół tysiąca i powiększa się z każdym dniem. Nieco bardziej dogłębna analiza wypożyczanych tytułów pozwoliła zauważyć, że czytelnicy korzystają w dużej mierze z sugestii bibliotekarzy, którzy w ramach internetowej akcji „E-booki na kliknięcie” omawiają na facebookowym profilu najciekawsze pozycje z IBUK Libra. MBP postanowiła wzbogacić zatem „posty” o głośną lekturę rekomendowanych książek, by jeszcze bardziej zachęcić wszystkich do odwiedzania cyfrowego księgozbioru.

Teatr z Japonii i z górnej półki

Miejska Biblioteka Publiczna sięga po rozmaite formy popularyzacji literatury, a do najwdzięczniejszych należy teatr. Zespół w składzie Joanna Piotrowska, Malwina Nowacka i Grażyna Handke (połączone siły filii nr 4 i 9) postanowił zrealizować filmowe wersje teatrzyku kamishibai. Dzięki szybko nawiązanej współpracy ze Stowarzyszeniem Zielona Grupa dzieci mogły obejrzeć urokliwe przykłady „teatru ilustracji”, takie jak „Bajka o księciu Husajnie i latającym dywanie” czy „Bajka o orle, który myślał, że jest kogutem”. Doszło także do światowej premiery internetowej „Przygody afrykańskiej” – sztuki, którą z okazji Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego napisała Joanna Piotrowska, a zilustrowała Agnieszka Zaśko. Panie poszły za ciosem i stworzyły także kilka spektakli teatru kukiełkowego w oparciu o wiersze Jana Brzechwy, dla którego sceniczną ramę stanowi fragment bibliotecznego regału, dlatego cykl został nazwany „Teatrzykiem z górnej półki”.

 
Teatrzyk z Górnej Półki

Dziś Filia nr 9 pokaże Wam "Hipopotama" Jana Brzechwy. Czyta Grażyna Handke. Patrzcie i słuchajcie!

Opublikowany przez Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu Wtorek, 14 kwietnia 2020

 

A tu znajdziecie "Afrykańską przygodę": https://www.facebook.com/MBPKalisz/videos/3571617182879501/

Czytanie z „siódemką” i z Martelem

Kierownik Filii nr 7, Aneta Lipińska, postanowiła wykorzystać potencjał przyjaciół placówki mieszczącej się na Majkowie i zaprosiła ich do współpracy – do głośnego czytania bajek, fragmentów powieści czy wierszy. W tym zacnym gronie znaleźli się nie tylko animatorzy kultury, ale także prawnicy i lekarze. Wyimek z „Nocy i dni” obiecał przysłać aktor, Karol Strasburger, odtwórca roli Tolibowskiego w filmowej adaptacji sagi Marii Dąbrowskiej. Poproszona o lekturę swych bajek Aneta Kolańczyk postanowiła specjalne z tej okazji napisać nowy utwór „O pchle, która bała się wirusa”.

Z powodu epidemii Biblioteka poszerzyła współpracę z wydawnictwem MARTEL, które w błyskawicznym tempie dostarczyło kilkanaście nowych bajek, baśni i wierszy logopedycznych, których czytaniem na facebookowym profilu zajęły się same bibliotekarki.

 
Czytanie z 7Siódemką

Dziś Aneta Lipińska do głośnego CZYTANIA Z 7SIÓDEMKĄ zaprasza swoją imienniczkę ;-) Aneta Kolańczyk vel Teresa Rudowicz jest nauczycielką z wykształcenia i z powołania. Z racji talentu i miłości do swojej małej ojczyzny jest także: pisarką, animatorką kultury i mentorką młodych talentów w Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka. Jej hobby to fotografowanie ptaków, w czym (zresztą jak we wszystkim, czego się dotknie) Aneta jest już profesjonalistką. Poproszona o przeczytanie własnego tekstu, zdecydowała się nawiązać do rzeczywistości z którą musimy się wszyscy zmierzyć i jakoś w niej odnaleźć. Czy na teraźniejszość da się spojrzeć z poetyckim dystansem? Posłuchajmy...

Opublikowany przez Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu Wtorek, 14 kwietnia 2020

 

Zaproszenie od Anety Lipińskiej do "Czytania  7Siódemk" przyjął Andrzej Zmyślony: https://www.facebook.com/MBPKalisz/videos/903505253423146/

Nakarmić oczy

Miejska Biblioteka Publiczna od wielu lat jest organizatorem ciekawych wystaw poświęconych nie tylko pisarzom czy wybitnym osobowościom urodzonym w naszym mieście, ale także rocznicom historycznych wydarzeń czy ciekawym zjawiskom społeczno-kulturalnym. Ekspozycjom, które cieszyły się największym zainteresowaniem, postanowiono nadać bardziej internetową formę, by uradować tych, którzy chcieliby sobie je przypomnieć oraz tych, którzy być może nie odwiedzili biblioteki podczas ich prezentacji. W tej chwili oglądać można „Kobiety mają głos” – cykl inkrustowanych cytatami portretów przedstawiających nietuzinkowe panie związane z Kaliszem.

MBP na swym facebookowym profilu skupia także informacje o instytucjach, stowarzyszeniach i grupach twórczych, które zdecydowały się na bezpłatne udostępnianie swych zbiorów czy zasobów. Nie ruszając się z domu można zwiedzać wirtualne muzea i galerie, oglądać spektakle, słuchać koncertów „na żywo” lub wcześniej zarejestrowanych. Biblioteka „zajrzała” również do malarskiej pracowni Wiktora Jędrzejaka, by poznać najnowsze prace kaliskiego artysty, który podczas epidemii zdecydował się na tworzenie miniatur. Z jednej strony mają one dla niego – jak sam przyznał – terapeutyczny charakter, z drugiej – wyrażają zmienny nastrój, będący efektem wymuszonej izolacji i troski o najbliższych.

Zabawy dla dużych i małych

Ogromną popularność zyskały tutoriale, w których Katarzyna Michalska pokazuje, jak z kartonu, wstążek, bibuły, a nawet… papieru toaletowego – wykorzystując m.in. technikę orgiami – wykonać można nietuzinkową zakładkę do książek – w kształcie królika, świnki czy Batmana.

Efektem połączenia jej umiejętności plastycznych z talentem literackim Joanny Piotrowskiej jest „Wierszyk epidemiczny” – wierszowana ilustrowana książeczka, która opowiada o tym, jak zachować się podczas kichania, by nie zarazić wirusem mamę czy tatę.
Małgorzata Matczak z filii nr 2 zdradziła z kolei warsztatowe tajemnice kanzashi – przygotowywania ozdób ze wstążek. To, rzec można, „wyższa szkoła jazdy”, ale dokładny instruktaż ułatwił wszystkim wyczarowanie estetycznych akcesoriów Wielkanocy – jaja lub królika.
Nie brakuje również intelektualnej rozrywki dla dorosłych – 26 marca, czyli w Międzynarodowym Dniu Teatru, pod opieką Moniki Sobczak-Waliś z Biblioteki Głównej, wystartował rozłożony na kilka miesięcy konkurs poświęcony Kaliskim Spotkaniom Teatralnym, które w tym roku wyjątkowo odbędą się we wrześniu, ale po raz sześćdziesiąty. Odpowiadając na publikowane co tydzień pytanie można zgromadzić odpowiednią ilość punktów, by sięgnąć po atrakcyjną nagrodę – zaproszenie na inaugurację Festiwalu Sztuki Aktorskiej.

https://www.facebook.com/MBPKalisz/videos/598846800707491/
https://www.facebook.com/MBPKalisz/videos/1135551630130286/

Blogi, vlogi i wywiady

Michał Hynas z filii nr 4 już od dłuższego czasu zajmuje się nie tylko recenzowaniem książek, ale także koordynacją Dyskusyjnego Klubu Książki, więc nie trzeba było go długo namawiać, aby rozpoczął przygodę z wideoblogiem. Choć to wymagająca forma prezentowania nowości wydawniczych, w krótkim czasie przygotował kilka odcinków w cyklu „Lektury Michała”. Arkadiusz Pacholski z filii nr 7, pisarz i bibliotekarz, zaproponował z kolei dwa blogi. W pierwszym, zatytułowanym „Świat literacki” prezentował będzie ciekawostki o pisarzach i wydawcach, w drugim – „Się czyta” – gromadził będzie redagowane przez niego i kilku bibliotekarzy rekomendacje książek z zasobów MBP w Kaliszu.

Internetowym ekwiwalentem spotkań z pisarzami stał się cykl AUTOR MOVIE, w którym wywiady z pisarzami, publicystami i historykami prowadzą Robert Kuciński, dyrektor biblioteki oraz Monika Sobczak-Waliś, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych. To okazja do poznania autorów nowości wydawniczych nie tylko z kaliskiego podwórka.

 
Autor Movie

Kim jest bohater o imieniu Sadik? Jak wydać książkę w czasie pandemii? Jakie są związki autora z Kaliszem? W cyklu AUTOR MOVIE łączymy się z Marcin Michał Wysocki - autor, by porozmawiać o premierze jego najnowszej książki BAKU, MOSKWA, WARSZAWA.

Opublikowany przez Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu Czwartek, 9 kwietnia 2020

 

Bardzo ciekawie zapowiada się również vlog poświęcony najcenniejszym zabytkom piśmiennictwa, które skrywają magazyny Biblioteki Głównej przy ulicy Legionów. Przygotowuje go także Monika Waliś, a premierę serii złożonej z co najmniej siedmiu odcinków zaplanowano na zbliżający się wielkimi krokami Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Ze względu na pandemię raczej w całości będzie musiał odbyć się w świecie wirtualnym.

Na swą premierę czeka również wideoblog, który powstaje w porozumieniu z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Biblioteka poprosiła Mateusza Halaka z MOZK, który pasjonuje się kaligrafią, aby korzystając ze zdigitalizowanych przez MBP rękopisów wyodrębnił i przeanalizował autografy znanych ludzi, w tym słynnych kaliszan. W ten sposób powstanie vlog pod wielce intrygującym tytułem „Podpisz się jak…”.

https://www.facebook.com/MBPKalisz/videos/727812251087309/
https://www.facebook.com/MBPKalisz/videos/224381321990745/

Razem, choć osobno

Zamknięcie bibliotek oznacza jedynie brak możliwości kontaktu z czytelnikami. We wszystkich filiach trwają intensywne prace porządkowe, bo księgozbiór wymaga przejrzenia, oczyszczenia go z duplikatów, książek zniszczonych lub takich, po które najprawdopodobniej już nikt nigdy nie sięgnie. Jednocześnie na „wielkie otwarcie” czekają filia nr 6 w Szczypiornie i filia nr 16 przy ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a epidemia nieco utrudnia zarówno zakupy książek, jak i prace remontowe czy dekoratorskie.
Udało się przygotować dwa projekty, które mają szanse na dofinansowanie jednej z Fundacji oraz Narodowego Centrum Kultury. Jeśli zostaną zaakceptowane, to w niedługim czasie Miejska Biblioteka Publiczna będzie mogła stworzyć multimedialną galerię oraz internetową grę poświęconą sławnemu kaliszaninowi.

Rozdzielonych sytuacją epidemiczną, pracujących w dwunastu miejscach w Kaliszu bibliotekarzy udało się skupić w jednym amatorskim filmie. Wszystkie filie, a także administracja i dyrekcja, nagrały telefonem pozdrowienia, z których udało się zmontować sympatyczny spot na potrzeby organizowanej przez portal naszemiasto.pl akcji pod hasłem #wlkprazem, pokazującej jak podczas pandemii jednoczą się i wspierają nawzajem Wielkopolanie.

 
Wielkpolska Razem

Brak możliwości spotkań nie oznacza, że nie możemy być razem. Pokażmy wszystkim, że w tych trudnych czasach Wielkopolska trzyma się razem w ramach akcji Naszego Miasta: #wlkprazem

Opublikowany przez Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu Piątek, 10 kwietnia 2020

Robert Kuciński, fot. MBP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 10°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec KaliszaTreść komentarza: Grodzinski i jego stanowiska których nigdy nie wygrał bardziej popularny nie alkotubki :) Czy On nie ma żadnej godności osobistej żeby sobie normalnie pracę znaleźć? Jak długo możemy płacić za jego stanowiska po znajomości?Data dodania komentarza: 2.10.2024, 19:19Źródło komentarza: Sensacja w CKiS. Grodziński nie będzie już dyrektorem!Autor komentarza: KRUGTreść komentarza: Próbowałem. Smaczne i atrakcyjne. Polecam każdemu.Data dodania komentarza: 2.10.2024, 18:55Źródło komentarza: ,,Alkotubki'' już w sprzedaży. Wywołały spore oburzenieAutor komentarza: efkaTreść komentarza: Naocznie i namacalnie widzimy , że to jest zwijanie naszej Polski . Jeszcze parę dni , a minie rok od objęcia władzy przez dowodzącego Herr Tuska z tą sklejaną koalicją i co mamy ??? --bardzo szybki rozkład państwa , co zrobili dobrego przez ten rok dla Polaków ??? Wielkie NIC !! --zwolnienia ludzi z pracy , podwyżki , i notoryczne CYRKI --czyli komisje rozliczające --żeby rozliczać , trzeba najpierw siebie rozliczyć . ONI NIE MAJĄ NIC DOBREGO ANI MĄDREGO DO ZAPROPONOWANIA POLAKOM ---biedni , ciężko napracują się dla Niemców . CZY TO CIĄGLE SĄ JESZCZE POLACY ????? A CO Z TRAGEDIĄ POWODZIOWĄ ?? CO ROBIĄ DLA POLAKÓW TAM MIESZKAJĄCYCH ???? CAŁEJ TRAGEDI MOZNA BYŁO UNIKNĄĆ , GDYBY WCZEŚNIEJ LUDZIE BYLI POWIADOMIENI . ZA TO WSZYSTKO .........../ JEDEN WIEKI SKANDAL --ZA ICH RZĄDÓW CPK , NIGDY NIE POWSTANIE ---BO ---ICH PRZYJACIELE NIEMCY , MUSZA SIĘ ROZWIJAĆ !!!Data dodania komentarza: 2.10.2024, 18:16Źródło komentarza: Obwodnica kolejowa ominie Kalisz! Ludzie protestująAutor komentarza: PracownikTreść komentarza: Praca na 4 brygady to jest najgorsze dziadostwo jakie może być weekend raz na 6 tygodni powinno się tego zakazać.Data dodania komentarza: 2.10.2024, 18:05Źródło komentarza: Duża firma szuka pracowników GIEŁDA PRACY KALISZ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY