Oceny pozwalające na zaliczenie roku i wolny czas na prawdziwe studenckie życie to nie wszystko, o czym myślą kaliscy żacy. Wielu z nich działa w kołach naukowych, dzięki którym poszerzają swoją wiedzę i jednocześnie mogą pochwalić się własnymi dokonaniami. - Zainteresowania studentów są różne, trzeba je tylko ukierunkować, wskazać im cel, sposób na doprowadzenie swojego umysłu do sprawności mentalnej, ułatwić kontakty zawodowe – uważa prof. dr hab. Marian Dudziak, kierownik Katedry Mechaniki i Budowy Maszyn PWSZ w Kaliszu.
A to wszystko umożliwiają im nie tylko koła naukowe, ale i liczne seminaria. W czwartek w kaliskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyło się V Międzyuczelniane Seminarium Studenckich Kół Naukowych i Studiów Doktoranckich ,,Inżynieria Wytwarzania’’. Wzięli w nim udział żacy z całej Polski, także z Kalisza. - Jest ich tutaj kilku zgłoszonych, żeby mogli się porównać, żeby mogli sobie odpowiedzieć w duchu: ach, to nie takie groźne, tu są koledzy z Politechniki Poznańskiej, Częstochowskiej, Warszawskiej, nie jest tak źle, możemy się też zabierać za to – dodaje prof. Dudziak.
I studenci się zabierają. Przekonał się o tym Erwin Przybysz, opiekun nowo otwartego koła Automobilklub, który przyznaje, że zmienił zdanie o studentach. - Prawdę mówiąc do tej pory myślałem, że studentów trzeba ścigać, w jakiś sposób prowadzić za rączkę, żeby coś w ogóle robili. Ale przekonałem się naocznie i na przykładzie tych kilkunastu ludzi, że można wszystko zrobić, wystarczy tylko podać pomocną dłoń. I to wystarczy, żeby powstało coś fajnego – mówi dumny wykładowca.
Automobilklub zrzesza studentów, którzy na co dzień pasjonują się motoryzacją i renowacją starych, zabytkowych aut i motorów. W trakcie pierwszej wystawy zaprezentowali własne pojazdy. - Samochody są z naszych kolekcji, z tego co nam się udało przez te lata zainteresowań zdobyć, co udało nam się odrestaurować. Chcieliśmy pokazać coś innego, żeby ludzie wiedzieli, że w Kaliszu coś takiego się dzieje – mówi Bartosz Michalak, przewodniczący Automobilklubu.
Teraz studenci chcą wyjść poza mury uczelni i szukają pasjonatów motoryzacji, z którymi mogliby współdziałać.
Katarzyna Krzywda, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze