14 czerwca przypada Światowy Dzień Krwiodawcy, święto wszystkich honorowych dawców krwi ustanowione w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, odkrywcy grup krwi. To przełomowe odkrycie dokonane na początku XX w. pozwoliło skutecznie ratować ludzkie zdrowie i życie z wykorzystaniem krwi pobranej od innej osoby. Dzisiaj krew oraz preparaty krwiopochodne stanowią najczęściej stosowany lek w medycynie. I chociaż od tamtego odkrycia minęło już ponad 100 lat, to nadal nie udało się wynaleźć sztucznej krwi, a jedynym „dostawcą” tego bezcennego leku pozostaje człowiek.
To właśnie honorowi dawcy krwi dbają, by krwi dla nikogo nie zabrakło. Potrzebna jest codziennie, musi być zabezpieczona do praktycznie każdego zabiegu operacyjnego, a te transplantacyjne wymagają niekiedy zastosowania kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu litrów krwi. Na ten lek czekają także osoby chorujące na nowotwory oraz choroby krwi. Z kolei w sytuacjach dużego ubytku krwi, np. wskutek urazów wielonarządowych – od jej jak najszybszego podania zależy skuteczność ratowania ludzkiego życia.
Od wielu lat, właśnie z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy oraz przypadającego także w tych dniach Święta Miasta, Polski Czerwony Krzyż zaprasza corocznie na otwartą akcję poboru krwi. W tym roku akcja organizowana jest wspólnie z Ośrodkiem Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu oraz kaliskim środowiskiem sportowym. Ale organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w akcji i podzielenia się cząstką siebie wszystkich mieszkańców Kalisza oraz okolic. Bowiem krwi ciągle brakuje, liczy się każda ilość.
O czym należy pamiętać?
Krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat, ważący co najmniej 50 kg. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi pełnej. Jest to ilość całkowicie bezpieczna dla naszego organizmu.
Jak należy przygotować się do oddania krwi? Oto kilka podstawowych zasad:
• zjeść lekki posiłek, najlepiej beztłuszczowy,
• wypić więcej niż zwykle płynów, np. wody, soków,
• osoby palące powinny ograniczyć palenie co najmniej godzinę przed oddaniem krwi,
• co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi nie należy spożywać alkoholu,
• być wypoczętym, nie po nocnej pracy lub podróży,
• zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.
Przed pobraniem krwi potencjalny dawca ma sprawdzony poziom hemoglobiny i przechodzi badanie lekarskie. Otrzymuje także do wypełnienia ankietę na temat stanu zdrowia i samopoczucia. Nie trzeba wykonywać wcześniej badań, ani znać swojej grupy krwi. Podczas całej procedury oddawania krwi na miejscu obecny jest lekarz, który w razie potrzeby wyjaśni ewentualne wątpliwości.
W związku z obecną sytuacją epidemiczną stosowane są dodatkowe zasady sanitarne. Wszystko po to, by oddanie krwi było bezpieczne. Wystarczy godzina poświęcona na oddanie krwi, by uratować komuś życie.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze