Reklama
Reklama
Reklama

Pieniądze dla „upadających miast”. Te samorządy mają kłopoty

To miasta obniżającego się potencjału czy zagrożone marginalizacją. Ich zła sytuacja nie zawsze jest winą lokalnych włodarzy czy samych mieszkańców. To zamykanie dużych zakładów pracy czy brak odpowiednie wsparcia państwa powoduje, że te samorządy znalazły się na liście miast „upadających”. Teraz te samorządy mogą liczyć na duże pieniądze, które będą impulsem do rozwoju.

 Na wyrównywanie szans rozwoju mniejszych ośrodków miejskich, które przez ostatnie dekady z powodu zmian społecznych czy gospodarczych straciły na znaczeniu i mają miano – jak podaje serwis portalsamorzadowy.pl – miast upadających, przeznaczane są pieniądze z Funduszu Szwajcarskiego. Właśnie zakończył się pierwszy etap naboru takich wniosków. Samorządy mogą dostać od 44 do 80 milionów złotych na projekty infrastrukturalne czy społeczne. O te fundusze mogą ubiegać się miasta z listy „miast średnich, tracących funkcje społeczno-gospodarcze”. Jest tam 139 samorządów z całego kraju, również z Wielkopolski.

W naszym regionie samorządy o najtrudniejszej sytuacji i statucie „miasta obniżającego się potencjału”   i „miasta stagnującego” to:

Piła, Turek,  Złotów

 

W zestawieniu „miast zagrożonych marginalizacją” jest:

Chodzież, Gniezno, Koło, Pleszew, Konin 
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ:

 

By takie miasta jak wyżej mogły przyspieszyć swój rozwój, by dogonić w rozwoju sąsiednie samorządy, mogą one aplikować o środki z polsko-szwajcarskiego programu.

Samorządy mogą przeznaczyć fundusze m. in. na: finansowanie dla mikro-, małych i średnich firm, kształcenie zawodowe, efektywność energetyczną i energię odnawialną, transport publiczny, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę przyrody, inwestycje w zdrowie, rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Mile widziana jest również współpraca ze szwajcarskimi miastami – informuje Związek Miast Polskich. 

Budżet programu to 327,882 mln franków szwajcarskich. Operatorem programu, czyli instytucją, która odpowiada za przygotowanie i wdrażanie programu, jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


PRZECZYTAJ TAKŻE:




 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hmm 22.01.2025 06:48
Kalisz też powinien być na liście bo w ogóle nie jest traktowany poważnie przez CPK, Autostrady i Drogi Ekspresowe Polskie bo ma upadłych włodarzy lansujących się w kościołach czy dożynkach.

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama