Reklama
Reklama
Reklama

W Szczypiornie otwarto nową bibliotekę ZDJĘCIA

Jak mawiała nasza noblistka Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Za tym głosem poszła Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu i utworzyła nową, piękną filię biblioteki w Szczypiornie.
W Szczypiornie otwarto nową bibliotekę ZDJĘCIA

Budynek jest całkiem niepozorny. Niegdyś, przed wojną mieściła się tu łaźnia przy obozie legionistów Józefa Piłsudskiego. W przyszłości powstanie tu również Izba Pamięci Szczypiorna, ale ta jest w trakcie przygotowywania i zostanie otwarta jesienią. Ttmczasem biblioteka  pierwszych czytelników powitała już w tym tygodniu.

Kierownikiem filii została Maria Kubacka-Gorwecka. - Wszystkie książki są niemalże nowe, niedotykane przez nikogo, nieskażone. Mamy też dużo literatury dla dzieci i młodzieży. Myślimy, że będziemy tutaj organizować różnego rodzaju warsztaty, spotkania zachęcające do zabawy, uczące – podkreśla.

Filia przy ul. Wrocławskiej 189A jest jedenastym oddziałem kaliskiej książnicy. Na czytelników czeka ponad 4500 książek, które zostały zakupione z dotacji Miasta. Jest też sporo pozycji związanych z obszarem Szczypiorna, Józefem Piłsudskim, legionistami czy pierwszą wojną światową. Nie brakuje też klasyki polskiej i zagranicznej, a także literatury współczesnej. Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu chciałby, aby to miejsce stało się również małym szczypiornickim ośrodkiem kultury. - Na razie otwieramy bibliotekę i ona staje się takim generatorem wydarzeń kulturalnych, ale mamy nadzieję, że już wczesną jesienią otworzymy Izbę Pamięci Szczypiorna. Cieszymy się, że udało się to sfinalizować, że naprawdę mamy nowoczesną, bardzo estetyczną bibliotekę, gdzie można będzie się spotkać, wypożyczyć książkę, ale także uczestniczyć w wykładzie, w warsztatach, w koncercie – mówi Robert Kuciński.

W placówce istnieją w sumie cztery wydzielone przestrzenie: wypożyczalnia książek-czytelnia, sala wystawienniczo-warsztatowa, izba pamięci Legionów oraz poddasze poświęcone historii piłki ręcznej.

Podczas otwarcia filii na XIX wiecznym fortepianie, podarowanym przez Edwarda Prusa, zagrała Milena Antoniewicz.

KB, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 8 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ProsteTreść komentarza: Dlatego nie powinno być ŻADNYCH mieszkań komunalnych. Nie stać kogoś na własne, to sobie wynajmuje, nie stać na wynajmowane, to idzie do pracy, żeby było stać. Nie chce pracować, niech śpi na ulicy. Proste.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:02Źródło komentarza: Pożar i ewakuacja w centrum. W mieszkaniu były dzieciAutor komentarza: KTreść komentarza: Kamienice są piękne, ale zaniedbane przez właścicieli nieruchomości. Druga sprawa, że patologia dostaje mieszkania i dodatkowo je niszczą jeszcze bardziej. A kominiarz kiedy tam był ostatni raz? Kratki we nie zakryte?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 11:37Źródło komentarza: Pożar i ewakuacja w centrum. W mieszkaniu były dzieciAutor komentarza: AdamTreść komentarza: A Ostrów nie? Przecież to miasto ruina. Upadające, zadłużone po kokardę. Jestem zaskoczony, że w zestawieniu nie ma Ostrowa. Moim zdaniem ma się on znacznie gorzej niż wymieniony Konin. W Ostrowie nic nie ma. Firmy się zamykają, stref gospodarczych brak. I to 200 mln zadłużenia bo wszystko robią Z KREDYTÓW.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 11:26Źródło komentarza: Pieniądze dla „upadających miast”. Te samorządy mają kłopotyAutor komentarza: RTreść komentarza: Dino zazwyczaj zatrudnia na wioskach a tam najniższa krajowa dla Pań w ciut wyższym wieku to rarytas więc chętnie znajdują chętnych. Autor tekstu pewnie wziął średnie wynagrodzenie z poprzedniego roku.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 10:40Źródło komentarza: To tutaj powstanie kolejny market. Znamy szczegóły inwestycji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama