Na zdjęciu pianino z kolekcji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Fibiger Arnold, 1895 r. nr 1698
W tworzenie i realizację wydarzenia aktywnie włączyli się przedstawiciele rodziny Fibigerów, mieszkańcy miasta, byli pracownicy Fabryki Fortepianów i Pianin Calisia i parafia Ewangelicko-Augsburska w Kaliszu. Swoje propozycje zgłosiły także miejskie placówki kulturalne. Wszystkie imprezy będą odbywać się pod wspólnym logo, którego autorem jest Daniel Szwed, grafik z Poznania.
Wprawdzie z powodu pandemii wiele imprez musiało zostać odwołanych bądź przełożonych na 2021 rok, to zapowiada się bardzo interesujące wydarzenie kulturalne, z różnorodną ofertą dla kaliszan i gości, m.in. koncerty muzyczne, wydawnictwa, wystawy, konkursy plastyczne, wykłady.
Uroczysta inauguracja jest zaplanowana na 5 września br. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. Na zabytkowym fortepianie Arnold Fibiger zagra Zbigniew Raubo, związany z Kaliszem polski pianista i pedagog. Na przełomie listopada i grudnia przyszłego roku odbędzie się koncert wieńczący Rok Rodziny Fibigerów. Z Filharmonią Kaliską wystąpi jeden z laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Powstanie też mural, którego tematyka będzie nawiązywać do działalności tej rodziny w Kaliszu i tradycji muzycznych naszego miasta.
Program obchodów i logo Roku Rodziny Fibigerów 2020/2021 jest dostępny w załącznikach pod artykułem.
MIK, fot. Waldemar Kielichowski ©Instytut Muzyki i Tańca, Warszawa
Napisz komentarz
Komentarze