To będzie pierwsze spotkanie z cyklu „Śladami zegarów słonecznych” w Kaliszu, na które zaprasza Koło Astronomiczne Malapert z Kalisza. To wakacyjna propozycja, której celem jest popularyzację astronomii oraz prostych obserwacji pięknej miejskiej architektury, w tym perełek takich, jak zegary słoneczne. - Podobno w Kaliszu są z 4 zegary słoneczne. Jeden z nich pozostaje dla nas jeszcze niezidentyfikowany, ale w ramach cyklu szkoleń spróbujemy go odszukać – mówi Radosław Pior z Koła Astronomicznego Malapert w Kaliszu – Kilka innych zegarów słonecznych znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kalisza, tak że i te okoliczne „słoneczniki” dołączymy do listy naszych śladów – dodaje.
Gościem pierwszego spotkania, w sobotę 18 lipca, będzie Maciej Lose – wrocławski architekt, miłośnik i kolekcjoner zegarów słonecznych, współautor wystawy zegarów słonecznych „Sol omnia regit” w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. - W sobotę Maciej podzieli się z nami swoją pasją związaną z zegarami słonecznymi. Przedstawi także inne, rzadziej spotykane typy zegarów, które odmierzają czas za pomocą słonecznego cienia – zaprasza Radosław Pior.
Koło Astronomiczne Malapert istnieje od 2013 roku. Skupia miłośników astronomii z Kalisza i okolic. Członkowie Koła biorą aktywny udział w konkursach i olimpiadach astronomicznych, zapraszają mieszkańców Kalisza do wspólnych obserwacji nieba, służą pomocą w doborze sprzętu astronomicznego oraz odpowiadają na wszelkie pytania związane z astronomią i naukami pokrewnymi. Patronem Koła jest Karol Malapert – flamandzki jezuita, który w początkach XVI wieku przywiózł do Kalisza lunety, sprawiając, że w Kaliszu powstało pierwsze na ziemiach polskich obserwatorium astronomiczne.
Zdjęcie przedstawia zegar słoneczny w kaliskim Parku Miejskim. To zegar horyzontalny, marmurowy z roku 1878. Autorem zegara jest Franciszek Szanior, który nadzorował prace modernizacyjne w Parku Miejskim i wkomponował zegar w nowe założenie parkowe.
Karolina Bazan, Radosław Pior, fot. Krzysztof Bartczak
Napisz komentarz
Komentarze