Wystawa składa się z 55 dokumentów przekazanych przez 19 darczyńców. Archiwalia podzielono na 11 grup tematycznych: walka o niepodległość i granice II RP, odbudowa Kalisza, służba wojskowa, polityka, organizacje społeczne, życie na emigracji, religia, handel i rzemiosło, oświata, sport i znani kaliszanie.
Ideę całego przedsięwzięcia, które jest swoistym ukłonem w stronę darczyńców przekazujących Archiwum swoje rodzinne pamiątki, omówiła dyrektor placówki dr Grażyna Schlender. Zwróciła uwagę na wagę archiwaliów, które mają wartość nie tylko emocjonalną, lecz przede wszystkim historyczną, tworząc tym samym „Historie z rodzinnych archiwów”.
Odzwierciedleniem wystawy jest katalog, który dyrektor wręczyła każdemu z uczestników spotkania, dziękując równocześnie wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania: darczyńcom, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, komisarzom wystawy i właścicielowi firmy "Edytor" Sławomirowi Woźniakowi z Kalisza, który odpowiada za skład i druk albumu.
W spotkaniu wzięli udział m.in. darczyńcy: Anna Jabłkowska-Klimas, Alina Kałużna, Józef Kaczkowski, Jan Mak, Stanisław Perliński, Marek Wróbel i Małgorzata Wrotkowska oraz sympatycy placówki: dr Ewa Andrysiak, radna Kamila Majewska, Ewa Obała, dr hab. Krzysztof Walczak oraz Mieczysław Zaremba.
Wystawę przygotowali pracownicy Archiwum Państwowego w Kaliszu: Małgorzata Szczepaniak i Grzegorz Waliś, pod kierownictwem dr Grażyny Schlender i wsparciu technicznym Tomasza Dalinkiewicza.
MIK, fot. AP
Napisz komentarz
Komentarze