Zanieczyszczenie przestrzeni, pasożytujące na budynkach „obrazy” to tylko niektóre tematy, które stały się punktem wyjścia, ale i materiałem, budulcem, z którego została utkana wystawa Baneriolanza Adriana Kempy. Pewnym dopełnieniem ekspozycji w Galerii i niejako komentarzem do niej są „reklamy”, które Adrian Kempa – w ramach cyklu „Postój ze sztuką” – proponuje w przestrzeni publicznej, na przystankach autobusowych. Te wielkoformatowe obrazy-reklamy korzystają ze specyficznej kompozycji i krzykliwej kolorystyki, typowej dla ofert „chwilówek”, promocji w supermarketach, ofert biur podróży; to gra z formą, ale i znaczeniem, którą artysta zręcznie i z dowcipem podejmuje. Te zaprojektowane przez Kempę obrazy-reklamy odnoszą się do sztuki, jej odbioru, sprzedaży i funkcjonowania w obiegu i świadomości. Mają tymczasowy charakter, podobnie jak reklamy, których przekaz jest jedynie chwilowy, a treści muszą być ciągle uaktualniane… „żyją” tak długo jak promocyjna oferta w markecie. Ciekawym i odważnym zabiegiem jest oferta wypożyczenia jednej z witryn. Wystarczy zadzwonić, aby Twoja własna propozycja znalazła się w jednej z nich.
Ekspozycja w i przed galerią oraz zabawna, momentami absurdalna gra z konwencjonalną reklamą Sztuka reklamy w przestrzeni publicznej – to wszystko składa się na charakter rozbudowanej, może nawet totalnej wystawy Baneriolanza. (Natalia Czarcińska).
Prace z cyklu Sztuka reklamy autorstwa Adriana Kempy prezentowane będą na 7 kaliskich przystankach:
Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
Wyszyńskiego (Sawickiej) Słoneczna 10
Chopina II LO (kierunek jazdy rogatka)
Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: Pl. Jana Pawła 2)Początek formularzaD
Adrian Kempa
Absolwent Liceum Plastycznego w Kaliszu. Ukończył studia na kierunkach malarstwo i edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Poznaniu. W działalności artystycznej zajmuje się malarstwem, projektowaniem graficznym, rysunkiem i sytuacjami rysunkowymi w przestrzeni, działaniami w miejscach publicznych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Swoje prace pokazywał m.in. w ramach wystawy Rysować w Galerii Wozownia w Toruniu, Kaliskiego Biennale Sztuki A-Kumulacje w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, Salonu odrzuconych w PGS w Sopocie, Multi Art. Festivalu oraz w Galerii Propaganda w Warszawie.
Jego aktywność artystyczna koncentruje się wokół zagadnień przestrzeni wspólnej, obecności sztuki w miejscach publicznych, nie-miejsc, relacji między codziennością a sztuką. Podejmuje grę z przestrzenią, otoczeniem zewnętrznym, ale i odbiorcą; jego projekty otwarte są bowiem na interakcję i dialog.
MIK za: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
Napisz komentarz
Komentarze