W programie EDD:
Koncert performatywny Tomasza Wolffa „Ciało – krew, pot i łzy”
11 września 2020 r. (piątek), godz. 18.30
Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” im. Bogdana Jareckiego, ul. Górnośląska 66
Koncert jest rozwinięciem instalacji wizualno-dźwiękowej o tym samym tytule. Muzyka stała się kolejnym krokiem w artystycznych działaniach Tomasza Wolffa. "Droga" rozpoczęła się od fascynacji malarstwem, które na samym początku było osią twórczości. Potem zafascynowała Artystę grafika projektowa i użytkowa, następnie sztuka oparta na obrazie ruchomym, aż w końcu wszystko dopełnił dźwięk.
Podróż Tomasza Wolffa przez te wszystkie dziedziny sztuki opiera się o ten sam mechanizm. Nakładanie kolejnych warstw, kolorów, fotografii, typografii, obrazów i dźwięków to "Moja Droga" do efektu finalnego. Wiele kolejnych prób, by dotrzeć do celu. Mnogość różnych DRÓG do osiągnięcia efektu.
Aleja Dam i Dyktatorów – seria 9.internetowych odcinków filmowych
12-20 września 2020 r.
Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka, Biblioteka Główna, ul. Legionów 66a
Specjalnie na 28. Europejskie Dni Dziedzictwa – uwzględniając pandemiczne ograniczenia – Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu przygotowała cykl atrakcyjnych gawęd filmowych poświęconych cesarzowej kaliskich ulic – alei Wolności. Wytyczona w 1800 r. aleja to jedna z najbardziej reprezentacyjnych arterii naszego miasta. Patronowały jej damy - księżniczka Luiza, cesarzowa Józefina oraz Aleksandra Piłsudska, a także władcy i dyktatorzy - król pruski Fryderyk Wilhelm III, Herman Göring i Józef Stalin. Obecną nazwę nosi od 1958 roku. Zwieńczona wejściem do urokliwego parku od zawsze stanowiła ulubione miejsce spacerów kaliszan i centrum życia kulturalnego miasta.
Powstało dziewięć odcinków poświęconych między innymi słynnym architektom, których budowle stały lub wciąż stoją przy alei oraz czterem mostom, wszak równolegle do alei wije się Prosna, a także ważnym instytucjom: sądowi, bankom, fabrykom, sklepom, hotelom, ośrodkom kultury i rozrywki. Tutaj jest teatr, a niegdyś prężnie działały Empik i kino Oaza. Tutaj swe siedziby miały gestapo, Urząd Bezpieczeństwa i Milicja Obywatelska, ale walczyła też Solidarność.
Z gmachu Trybunału po rozprawie można było wyruszyć do więzienia, ale też z radością rozpocząć nowe życie w Pałacu Ślubów. Tutaj od lat mieści się jedna z filii miejskiej biblioteki oraz powołana w tym roku Akademia Kaliska.
Premiera kolejnych odcinków codziennie w dniach 12 – 20 września 2020 roku o godzinie 12.00 na kanale YouTube i profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Później cała seria zostanie umieszczona na stronie www.mpb.kalisz.pl
Gra miejska „Śladami Solidarności w Kaliszu – moja droga do wolności”
17 września 2020 r., (czwartek) godz. 10.00
III Liceum Ogólnokształcące im. M.Kopernika, ul. Kościuszki 10
Wykład popularnonaukowy dr. Marka Kozłowskiego poświęcony kaliskiej Solidarności i jej wkładowi w drodze do wolności
17 września 2020 r. (czwartek), godz. 12.00
III Liceum Ogólnokształcące im. M.Kopernika, ul. Kościuszki 10
(w sytuacji zdalnego nauczania wydarzenie zorganizowane będzie on-line)
Wernisaż wystawy „Władysława Kościelniaka wędrówki wielkopolskim szlakiem” oraz prezentacja książki opracowanej przez dr Bogumiłę Celer „Szkic do portretu Władysława Kościelniaka. Dedykacje i autografy z księgozbioru artysty”
19 września 2020 r. (sobota), godz. 12.00-13.00
Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu, ul. Południowa 62
Władysław Kościelniak był artystą grafikiem, z zamiłowania historykiem Kalisza i regionu. Ze swoim szkicownikiem wędrował po całej Wielkopolsce, dokumentował, fotografował i szkicował malownicze obiekty zabytkowe, ciekawe skarby architektury. Podczas oprowadzania po pracowni zaprezentowana zostanie sylwetka artysty oraz jego życiowa droga, wypełniona wieloma pasjami i odzwierciedlająca wielkie oddanie „małej ojczyźnie”. Uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać Kościelniaka jako artystę, historyka, bibliofila.
„Polacy i Żydzi – wspólna droga do niepodległości”
20 września 2020 r. (niedziela), godz. 17.00-20.00
ArtKlub Towarowa, ul. Towarowa 1 (Kościół Boży w Chrystusie)
Organizatorzy zapraszają na prezentację mało znanych historii polskich Żydów walczących o niepodległość naszej ojczyzny. Ta wspólna droga do niepodległości Polski pełna jest ciekawych i zaskakujących wydarzeń oraz nietuzinkowych osób.
Wydarzenia towarzyszące
Kaliskie ścieżki wojny polsko-bolszewickiej
3 sierpnia – 9 października 2020 r.
Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka Filia nr 6 z Oddziałem Izba Pamięci Szczypiorna,
ul. Wrocławska 189a
Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i średnich z Kalisza i regionu na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości polskiej ze szczególnym uwzględnieniem udziału kaliszan w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Uczniowie w ramach warsztatów stworzą mobilny quest historyczny. Projekt dofinansowany przez MKiDN w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej” #Wiktoria 1920.
Wystawa „95 lat krótkofalarstwa w Kaliszu”
7 - 30 września 2020 r.
otwarcie: 7 września 2020 r.,(poniedziałek) godz. 17.00
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Legionów 66a
Ekspozycja została przygotowana we współpracy z kaliskim środowiskiem krótkofalowców, potrwa do 30 września 2020 r. Organizatorzy proszą o zachowanie bezpiecznej, co najmniej 1,5 m odległości od innych uczestników wydarzenia oraz o zakrywanie nosa i ust.
RED, fot. UMK
Napisz komentarz
Komentarze