Reklama
Reklama
Reklama

#nieJestemSamotny. Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Czasami dobrze posiedzieć w samotności, ale co jeśli ta samotność zamienia się w ból istnienia i prowadzi do tragedii? Każdego dnia - ba! każdej minuty gdzieś na świecie ktoś odbiera sobie życie myśląc, że jest pozostawiony sam sobie. Dlatego 10 września, w dniu zapobiegania samobójstwom Grupa Szukamy i Ratujemy zachęca do akcji #nieJestemSamotny. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by dostrzec osoby, którym zależy na naszej obecności.
#nieJestemSamotny. Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Dlatego profilaktyka jest najważniejsza. Co 40 sekund – według danych Światowej Organizacji Zdrowia – ktoś na świecie odbiera sobie życie.

- 40 sekund to tak niewiele. Nie wystarczy nawet na zaparzenie kawy. Jednak dla Twojego sąsiada, kolegi ze szkolnej ławki, znajomego z pracy, brata czy matki to może być ostatnie 40 sekund życia. 40 sekund to tak niewiele. Wystarczy jednak na rozpoczęcie rozmowy, wykonanie telefonu, posłanie kojącego uśmiechu, zainteresowanie się losem drugiego człowieka, okazanie wsparcia. W ciągu 40 sekund jesteś w stanie zmienić czyjeś życie – przypominają członkowie Grupy Szukamy i Ratujemy, którzy na co dzień pomagają nie tylko w odnajdywaniu osób zaginionych z powodu np. demencji, ale też takich, które wyszły z domu, bo przygniotły je problemy, z którymi nie umieli sobie poradzić i podzielić się z innymi.

A kiedy życie daje w kość to najważniejszą rzeczą jest umiejętność dostrzeżenia, że obok jest ktoś, komu zależy na naszej obecności. I zdanie sobie sprawy, że ten ktoś jest ważny także dla nas. Zależność jest obustronna.

Warto o tym pamiętać zawsze, a szczególnie w Dniu Zapobiegania Samobójstwom, które często są powodem poczucia osamotnienia i odrzucenia. Grupa Szukamy i Ratujemy właśnie 10 września zachęca do udziału w akcji, która polega na skopiowaniu hasła #nieJestemSamotny i wklejeniu go w poście w mediach społecznościowych oraz oznaczeniu osób, na które zawsze możesz liczyć. - Niech to będzie podziękowanie za to, że są obecne w Twoim życiu – wyjaśniają.

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz się zgłosić do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np. prowadzi noclegownie. POMOC jest bezpłatna! Nie musisz mieć ubezpieczenia.

DZIAŁ INTERWENCJI KRYZYSOWEJ – MOPS w Kaliszu

62-800 Kalisz, ul. Graniczna 1

tel.: 62 757-45-10, wew. 2900

Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, możesz się także zgłosić do każdego szpitala psychiatrycznego. Tam również nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacjach nagłych (o ile powiesz, że to sprawa pilna) lekarz musi cię przyjąć tego samego dnia.

Fundacja ITAKA prowadzi całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym. 7 dni w tygodniu dyżurują psycholodzy pod numerem 800 70 22 22, specjaliści odpowiadają również na maile: [email protected]. W Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym dyżurują psychologowie gotowi do wysłuchania, zrozumienia i akceptacji, którzy pomagają także w znalezieniu odpowiednich placówek specjalistycznych w danym regionie kraju, gdzie można otrzymać bezpośrednią pomoc.

W wyznaczonych godzinach w Centrum pełnią dyżury także specjaliści: lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Informacja na temat dyżurów dostępna jest na stronie www.liniawsparcia.pl.

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123. Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci młodzieży: 116 111. Spis organizacji pomocowych znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl.
AW, Szukamy i Ratujemy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama