Reklama
Reklama
Reklama

Rocznica napaści ZSRR na Polskę. Kaliszanie oddali hołd ofiarom sowietów ZDJĘCIA

Pierwszy cios przyszedł z Zachodu. Kilkanaście dni później Polska została zaatakowana ze Wschodu. Sowieci, łamiąc pakt o nieagresji z naszym krajem, przypieczętowali tajną umowę Ribbentrop – Mołotow o rozbiorze Polski i skazali tysiące osób na wywózki, głód, cierpienie, a wielu z nich na śmierć. W tym roku mija 81 lat od napaści Związku Radzieckiego na Polskę. W naszym mieście uroczystości rocznicowe odbyły się w Ogrójcu Ojców Jezuitów.
Rocznica napaści ZSRR na Polskę. Kaliszanie oddali hołd ofiarom sowietów ZDJĘCIA

Przedstawiciele hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji spotkali się 23 sierpnia 1939 roku. Tego dnia podpisali pakt, który przez historyków nazywany jest czwartym rozbiorem Polski.

"W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w obopólnym interesie będzie pożądane utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i jakie będą granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia" – brzmiał fragment porozumienia.

Pierwsi swój plan zaczęli realizować Niemcy. Kilkanaście dni po wkroczeniu do Polski nazistów granice naszego kraju przekroczyli sowieci. Ich zadaniem było nie tylko zajęcie ziem, ale też likwidacja jak największej liczby ludności – szczególnie wykształconej oraz zawodowo służącej ojczyźnie – stąd wywózki w głąb Rosji i ludobójstwo nazwane zbrodnią katyńską, która pozbawiła życia ponad 20 tysięcy mundurowych. W okolicach Katynia ginęli też kaliszanie. Życie straciła tam m.in. połowa funkcjonariuszy policji, którzy w wrześniu 1939 roku służyli w tej formacji lub byli już w stanie spoczynku. - 65 policjantów, którzy w różnym okresie pełnili służbę w Kaliszu położyło głowę w Kalininie (Twer) – mówi o swoich badaniach płk dr Krystian Bedyński ze stowarzyszenia Rodzina Katyńska. - Ich ciała leżą w dołach śmierci w Miednoje. Trzech innych odnalazłem na liście ukraińskiej, gdzie ich wywożono najczęściej do Kijowa i ich ciała najpewniej leżą w Bykowni. Nie mamy żadnych informacji co do policjantów aresztowanych na Białorusi. Zakładam, że tacy byli.

Ich dramat zaczął się 17 września 1939 roku, czyli 81 lat temu. Rocznicę wkroczenia Armii Radzieckiej do Polski i ofiary tej agresji kaliszanie uczcili, składając kwiaty i paląc znicze przy pomniku poświęconym Ofiarom Terroru na Nieludzkiej Ziemi. - Natarcie Armii Czerwonej od wschodu, przy jednoczesnej bierności Anglii czy Francji, przesądziło los Rzeczpospolitej. Nastąpił czwarty rozbiór Polski, którego skutki odczuwaliśmy do 1989 roku – przypomniał Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Historia naszego kraju jest burzliwa. Pełna momentów tragicznych. Wiążą się z nimi cierpienie i śmierć, ale też bohaterstwo i patriotyzm. Pamiętajmy wnioski, a przede wszystkim nie dopuszczajmy, aby takie chwile znowu miały miejsce. Sami musimy o to dbać, bo historia pokazuje, że wszelkie sojusze dają tylko złudną nadzieję.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz miasta, parlamentarzyści i formacje mundurowe oraz uczniowie. Obchody uświetnił koncert Orkiestry Dętej „Gród nad Prosną”.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama