Projekt zakłada zaangażowanie młodzieży w proces powstania dzieła artystycznego od etapu tworzenia, poprzez zgłębianie wiedzy teoretycznej, aż po prezentację efektów swojej pracy twórczej szerszej publiczności.
- W skrócie program polega na realizacji warsztatów artystycznych oraz mini wykładów na temat sztuk plastycznych. Do współpracy zaprosiliśmy doświadczonych twórców, którzy będą wspierać i nadzorować prace uczestników – wyjaśnia Małgorzata Pomykała z Wieży Ciśnień.
I tak: Anna Michalak-Bartosz poprowadzi warsztaty z projektowania kostiumu, Włodzimierz Ćwir z rzeźby, a Adrian Kempa z malarstwa i rysunku. Uczestnicy, w ramach projektu, odwiedzą także kaliskie placówki oświatowe, prowadzące edukację artystyczną oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Zwieńczeniem tej edukacyjnej podróży będzie zorganizowanie wystawy, składającej się z prac przygotowanych przez uczestników projektu.
- Naszym celem jest podniesienie poziomu umysłowego i emocjonalnego dobrostanu młodzieży dotkniętej marginalizacją, poprzez czynne uczestnictwo w procesie twórczym. Zakładamy, że udział w projekcie znacznie podniesie kompetencje społeczne uczestników, a także przysporzy im wiele radości – dodaje Małgorzata Pomykała. - Tworzenie prac artystycznych ma także pomóc w autoekspresji, a uczestnictwo młodzieży z różnych środowisk ma rozwijać umiejętności interpersonalne, nauczyć jak kierować własnym zachowaniem, redukować stres, podnosić samoocenę i samoświadomość. Projekt ten integruje różne pola ludzkiego rozwoju; łączy sztuki wizualne, wiedzę o procesie twórczym, pobudza do kreatywnego myślenia i udowadnia, że z biernego obserwatora można przeistoczyć się w aktywnego twórcę.
Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Informacje dodatkowe:
Warsztaty będą odbywać się regularnie we wtorki i czwartki w godz. 16.00 – 18.00 w OKP Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu (ul. Górnośląska 66a). Każdej z dziedzin sztuki (projektowanie kostiumu, malarstwo, rzeźba) poświęcone będą 4 tygodnie, co da w sumie 8 spotkań. W każdym tygodniu będą obywać się 2 spotkania trwające 2 godziny
Pierwsze zajęcia - warsztaty z projektowania kostiumu z panią Anną Michalak – Bartosz rozpoczną się 22 września 2020 r. o godz. 16.00 w Wieży Ciśnień.
Realizacja projektu:
1. Organizacja cyklu kreatywnych warsztatów artystycznych i mini wykładów nt. projektowania kostiumów
2. Organizacja cyklu kreatywnych warsztatów artystycznych i mini wykładów nt. malarstwa
3. Organizacja cyklu kreatywnych warsztatów artystycznych i mini wykładów nt. rzeźby
Uczestnicy warsztatów zapoznają się zagadnieniami z każdej z ww. dziedzin artystycznych oraz metodami i narzędziami pracy, podczas warsztatów młodzież przygotuje własne obrazy, rzeźby i kostiumy, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy.
4. Organizacja wizyty na Wydziale Pedagogiczno- Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu oraz w Liceum Plastycznym im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.
Uczestnicy projektu będą mogli zobaczyć, jak wygląda edukacja artystyczna na wyższych szczeblach. Będą mogli także wziąć udział w tzw. lekcji pokazowej.
5. Wycieczka do Muzeum Narodowego we Wrocławiu . Młodzież będzie miała okazję zobaczyć w jaki sposób eksponowane są dzieła sztuki, a następnie wiedzę tę wykorzystać podczas przygotowania własnej wystawy.
6. Pokaz mody oraz wystawa prac wykonanych przez młodzież podczas warsztatów.
Nasi podopieczni wezmą aktywny udział w przygotowaniu pokazu mody oraz wystawy.
Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne.
MIK, fot. kalisz.pl
Napisz komentarz
Komentarze