piątek, 4 października 2024 11:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne TEST

Trwają 25. Kaliskie Dni Trzeźwości. W tym roku ze względu na pandemię są dużo skromniejsze niż zazwyczaj, dlatego organizatorzy starają się jak najwięcej treści profilaktycznych przekazywać online. Jedną z form jest test dotyczący ilości spożywanego alkoholu. Warto sprawdzić, czy nasze picie jeszcze jest bezpieczne?
Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne TEST

Jeśli zadajesz sobie pytanie „Czy jestem uzależniony od alkoholu?” lub taki niepokój zgłaszają Twoi bliscy – wypełnij załączony test. Gdy niepokoi Cię picie kogoś bliskiego – zachęć go do wypełnienia testu.

Test AUDIT (Alcohol Use Disorder Identification Test  Test Rozpoznawania Problemów Alkoholowych) to badanie przesiewowe, czyli nie ma bezwzględnej wartości diagnostycznej, ale jest pomocny w określeniu prawdopodobieństwa występowania problemów alkoholowych (w tym uzależnienia od alkoholu) u osoby badanej.

O tym, że alkohol jest szkodliwy dla zdrowia wie w zasadzie każdy, niemniej mimo tej wiedzy ludzie go piją. Alkohol jest toksyczny i wpływa szkodliwie na wszystkie narządy, przyczynia się do powstawania wielu chorób. Najbardziej zabójczy jest dla układu nerwowego, dłuższe jego spożywanie może doprowadzić do uzależnienia. Większość ludzi spożywa alkohol umiarkowanie, nie wpadając w alkoholizm, ale nie oznacza to, że mogą się czuć bezpiecznie. W różnych momentach naszego życia może pojawić się sytuacja krytyczna, w wyniku której częściej zaczniemy sięgać po alkohol, bo rozluźnia, daje ukojenie, i niepostrzeżenie nasze picie może stać się problemem, nie tylko dla nas, ale i dla naszych bliskich.

WZORCE PICIA:

Picie alkoholu niosące za sobą niskie ryzyko szkód tzw. picie umiarkowane:
Jest to wypijanie niewielkich ilości alkoholu jednorazowo, pod pełną kontrolą, bez doprowadzania się do stanu upojenia, sporadycznie w dużych odstępach czasu. Osoby pijące według tego wzorca spożywają alkohol przy różnych okazjach np. uroczystościach rodzinnych i nie jest on najważniejszym elementem tych spotkań, pije się go dla walorów smakowych, a nie w celu znacznej zmiany świadomości.

Ryzykowne spożywanie alkoholu:

Jest to wypijanie dużych ilości alkoholu jednorazowo, w niewielkich odstępach czasowych. Osoba pijąca według tego wzorca nie odmawia, kiedy jest zapraszana na tzw. imprezkę, szuka towarzystwa osób pijących, nie wylewa za kołnierz. Jednak mimo to, picie takie nie powoduje większych konsekwencji w życiu rodzinnym i zawodowym.

Picie szkodliwe:

Jest picie mające cechy picia problemowego. Osoba pijąca według tego wzorca wypija dużo alkoholu, pijąc kilka dni z rzędu. Następstwem takiego sposobu picia są wyraźnie szkody zdrowotne somatyczne i psychiczne. Następuje dezorganizacja życia rodzinnego, pojawiają się problemy w pracy. Picie przybiera nieraz charakter opilstwa okresowego, po którym osoba taka może przejść do picia szkodliwego lub ryzykownego.

Uzależnienie od alkoholu:

Osoba uzależniona od alkoholu pije według wzorca podobnego do osoby pijącej szkodliwie, z jedną fundamentalną różnicą - nie ma ona możliwości powrotu do innych wzorców picia. Uzależnienie od alkoholu jest następstwem długotrwałego szkodliwego spożywania alkoholu. Osobę uzależnioną od alkoholu od osoby pijącej szkodliwie odróżniają następujące objawy:
• występowanie głodu alkoholowego, silnej potrzeby lub przymusu picia (zależność psychiczna),
• występowanie objawów zespołu abstynencyjnego po zaprzestaniu picia takich jak drżenia, bóle głowy, potliwość, nudności, bezsenność, lęki (zależność fizyczna)
• upośledzenie kontroli nad zachowaniami związanymi z ilością i częstotliwością picia.

SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE:

Wielu ludzi dotkniętych alkoholizmem, mogłoby uniknąć wpadnięcia w uzależnienie, gdyby w porę wyhamowali i skorzystali z fachowej pomocy. O nadmiernym piciu alkoholu świadczą sygnały, których nie wolno bagatelizować, ponieważ w przypadku braku reakcji może rozwinąć się uzależnienie od alkoholu. Poniżej zamieszczona jest lista sygnałów, na które należy zwrócić szczególną uwagę:
1. Gdy człowiek zauważa, że działanie alkoholu odpręża i daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ośmiela, ułatwia zaśnięcie czy pobudza do działania.
2. Gdy osoba zagrożona uzależnieniem zaczyna poszukiwać, inicjować i organizować okazje do wypicia, pije łapczywie, jakby gasząc pragnienie, wyprzedza kolejki.
3. Gdy postępuje przywiązanie do sytuacji picia (narasta koncentracja na sytuacjach związanych z piciem, oczekiwanie na moment picia, celebrowanie picia, niepokój gdy nie można się napić).
4. Gdy powtarzają się przypadki upicia, osoba zagrożona pije alkohol pomimo zaleceń lekarskich, sugerujących konieczność powstrzymywania się od picia.
5. Gdy pojawia się duma z tego, że może wypić większą niż uprzednio ilość alkoholu (tzw. mocna głowa świadcząca o wzroście tolerancji na alkohol).
6. Gdy pojawiają się incydenty zapominania wydarzeń, które miały miejsce poprzedniego dnia podczas picia (tzw. palimpsesty alkoholowe, "urwane filmy", "przerwy w życiorysie"). "Jak ja doszedłem do łóżka?", "O czym rozmawiałem z moim szefem godzinę wieczorem przez komórkę?".
7. Gdy ktoś, kto uprzednio pił w sytuacjach towarzyskich, zaczyna pić w samotności i do tego w ukryciu.
8. Gdy powtarzają się przypadki prowadzenie samochodu po niewielkiej nawet ilości alkoholu.
9. Gdy na uwagi o konieczności ograniczenia picia lub sytuacje utrudniające dostęp do alkoholu osoba zagrożona uzależnieniem reaguje agresją lub rozdrażnieniem i stara się unikać rozmów na temat swojego picia.
10. Gdy zaczynają się powtarzać wewnętrzne, nieudane próby ograniczenia picia lub przysięgi abstynencji po to, aby udowodnić sobie posiadanie kontroli nad piciem alkoholu.
11. Gdy powtarza się regularne wypijanie dużych dawek alkoholu zwiększa się ilość i częstotliwość spożywania alkoholu, np. jednorazowo powyżej 100 gramów etanolu lub regularne codziennie spożywanie powyżej 20 gramów etanolu.
12. Gdy dzień zaczyna się od picia alkoholu (np. poranne piwo).
13. Gdy używanie alkoholu staje się sposobem usuwania przykrych skutków poprzedniego picia (klinowanie).
14. Gdy rosną negatywne konsekwencje nadużywania alkoholu, a mimo to picie jest nadal kontynuowane.

AUTODIAGNOZA:

Jeżeli w ostatnim okresie przytrafiły ci się sytuacje z listy sygnałów ostrzegawczych, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwija się uzależnienie od alkoholu. Do pełniejszego określenia jak duże jest to ryzyko i czy pojawiło się już uzależnienie, można zastosować formy autodiagnozy w postaci samodzielnie wypełnianych testów. W załączniku poniżej zamieszczony jest test tego rodzaju - zapraszamy do autodiagnozy. Test AUDIT jest tak zbudowany, aby można było określić charakter picia alkoholu od picia umiarkowanego poprzez picie szkodliwe i ryzykowne do uzależnienia od alkoholu, z uwzględnieniem płci osoby pijącej problemowo. Przed przystąpieniem do testu należy zapoznać się z pojęciem porcji standardowej.

Do określenia ilości wypitego alkoholu przyjmuje się miarę porcji standardowej. Jest to stosunkowo łatwy w zastosowaniu przelicznik zawartości czystego alkoholu w różnych rodzajach napojów alkoholowych. Dzięki temu można w przybliżeniu określić zawartość czystego alkoholu np. w kieliszku wina. Porcja standardowa ma zastosowanie w różnego rodzaju autotestach rozpoznawania zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu lub testach na przybliżone określenie zawartości alkoholu we krwi po spożyciu alkoholu.
1 porcja standardowa = 10 g alkoholu
• Szklanka 250 ml piwa o mocy 5%
• Lampka 100 ml wina o mocy 12%
• Kieliszek 30 ml wódki o mocy 40%

Test można znaleźć w załączniku pod artykułem.

MIK, kalisz.pl, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Doradca Klienta SPRZEDAWCA salon GRILLOWY KALISZ Doradca Klienta SPRZEDAWCA salon GRILLOWY KALISZ Zapraszamy Cię do dołączenia do naszego zespołu w roli Doradcy Klienta w salonie grilli gazowych w Kaliszu. Jesteśmy dynamiczną firmą z wieloletnim doświadczeniem sprzedażowym w szerokiej branży ogrodniczej, specjalizującą się m.in. w grillach gazowych ekskluzywnych marek, takich jak np. Broil King i Napoleon. Poszukujemy osoby, która nie tylko ma doświadczenie w sprzedaży, ale również pasję do grillowania. Twój zakres obowiązków: - obsługa Klientów w salonie z grillami, - profesjonalne doradztwo w zakresie doboru grilli i akcesoriów do grillowania, - przygotowywanie ofert sprzedażowych, - kontrola stanów magazynowych i zamawianie towaru u dostawców, - dbałość o estetykę i atrakcyjność ekspozycji produktów, - umiejętność przekazania wiedzy o grillowaniu. Nasze wymagania: - doświadczenie w sprzedaży bezpośredniej (umiejętność prezentowania produktów), - znajomość technik sprzedaży, - wymagana znajomość branży i produktów z sektora grilli (atut) - doświadczenie w temacie obsługi grilli gazowych oraz przyrządzania potraw (atut). - samodzielność i bardzo dobra organizacja pracy, - odpowiedzialność i zaangażowanie, - prawo jazdy kat. B. Jeżeli grillowanie to Twoje hobby i masz aspiracje do zostania Grill Masterem, to dla nas wielki atut! Co możemy Ci zaoferować: - stabilne warunki zatrudnienia w szybko rozwijającej się firmie z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży dom i ogród, - umowę o pracę od pierwszego dnia (praca od pon.-pt. oraz w soboty, w trakcie sezonu), - wdrożenie i szkolenie produktowe i programowe, - wyposażenie niezbędne do wykonywania swoich obowiązków, -możliwość rozwoju osobistego i zawodowego, - miłą atmosferę oraz dobre warunki pracy, - atrakcyjne wynagrodzenie adekwatne do posiadanych umiejętności oraz zaangażowania. Prosimy o przesłanie CV na email [email protected]
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY