Na wstępie zebrani złożyli życzenia urodzinowe nestorowi Stowarzyszenia Mieczysławowi Wiśniewskiemu, uczniowi Haliny Sutarzewicz i Honorowemu Członkowi Stowarzyszenia. Gratulacje zostały złożone także Tamarze Kędzierskiej, członkowi Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia, która 18 września odebrała tytuł Honorowego Przyjaciela Kalisza w imieniu swojej synowej, Katarzyny Kędzierskiej - profesora immunologii w katedrze mikrobiologii i immunologii uniwersytetu w Melbourne, autorki niezależnych badań nad uniwersalną odpornością na ludzkie wirusy grypy, która przewodzi zespołowi pracującemu nad zwalczaniem wirusa Covid-19. Niestety była też smutna wiadomość o śmierci członka Stowarzyszenia, Barbary Nawrockiej.
- Następnie przedstawione zostało sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności Stowarzyszenia za rok 2019, który był dla nas rokiem wielu aktywności. Upłynął pod znakiem obchodów trzech rocznic – 110. rocznicy urodzin Haliny Sutarzewicz, 120. rocznicy urodzin Tadeusza Kulisiewicza i 130. rocznicy urodzin Marii Dąbrowskiej – wymienia Elżbieta Stadtműller, prezes Towarzyszenia. - Przygotowaliśmy z tej okazji IX literacką grę miejską „Kaliskie upamiętnienia Marii Dąbrowskiej” oraz III edycję programu „Kaliszanie piszący pod gwiaździstym niebem Zagorzynka”, z uwzględnieniem osoby Tadeusza Kulisiewicza. Podjęliśmy też działania związane z rocznicą naszej patronki, składając w dniu urodzin kwiaty na grobie Haliny Sutarzewicz na Cmentarzu Miejskim oraz przy pamiątkowym kamieniu w Parku nad Krępicą, obok drzewa zasadzonego przez Stowarzyszenie w roku 2009. Wzięliśmy także udział w kweście zorganizowanej przez PTTK na remont nagrobka.
W „Roczniku Kaliskim” t. XLV (2019) ukazał się ponadto artykuł Elżbiety Stadtműller Halina Maria Sutarzewicz (1909-1991).110.rocznica urodzin.
Końcowe komunikaty i dyskusja dotyczyły tegorocznej pracy Stowarzyszenia w warunkach pandemii. - Zmuszeni byliśmy odwołać grę literacką w czerwcu i spotkanie „Na Zagorzynku” we wrześniu. Natomiast dobiega końca zbieranie darowizn od członków, związanych ze sfinansowaniem remontu nagrobka, jak i same prace nad renowacją – dodaje Elżbieta Stadtműller.
Stowarzyszenie kontynuuje także wysiłki dotyczące upamiętnienia „Kaliszan piszących” w naszym mieście.
Opr. MIK, fot. Danuta Gruchot
Napisz komentarz
Komentarze