To inicjatywa, która ma zainteresować nie tylko młode pokolenie, ale również ich rodziców kształceniem zawodowym oraz zaprezentować szeroki wachlarz możliwości i perspektyw zawodowych będących w zasięgu uczniów. Noc Zawodowców to doskonała okazja ku temu, aby wymieniać doświadczenia, rozmawiać, zadawać pytania. To przestrzeń, w której spotykają się uczniowie, rodzice, nauczyciele, doradcy zawodowi, rzemieślnicy oraz pracodawcy.
Tak też było w tym roku, jednak tym razem wszyscy spotkali się w sieci.
– Ta forma była eksperymentalna, jednak już teraz wiemy, że zakończyła się wielkim sukcesem. Najważniejsze dla nas jest to, że do udziału i czynnego uczestniczenia w wydarzeniu, od początku do samego końca, udało się przyciągnąć rzesze młodzieży – mówi Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor kaliskiego Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, organizator Nocy Zawodowców. - W trakcie spotkania online w pokoju webinarowym było zarejestrowanych 574 uczestników. Te liczby mówią same za siebie. Była wspaniała interakcja, którą przez cały czas tworzył z młodzieżą zaproszony przez nas do współpracy youtuber Wojtek Kaczmarczyk. To on budował napięcie, to on dzielił się również swoim doświadczeniem z młodzieżą – dodaje dyrektor.
Celem Nocy Zawodowców była promocja szkolnictwa branżowego i technicznego jako szkolnictwa pozytywnego wyboru. I udało się, bo jak podkreślają organizatorzy reakcje uczniów były wspaniałe.
– Po zakończeniu otrzymaliśmy mnóstwo telefonów oraz maili. Młodzież zachwycona, poczuła ducha rywalizacji, bo tam należało działać szybko. Często liczył się refleks i natychmiastowa reakcja – powiedziała Magdalena Sekura-Nowicka. - Zupełnie tak jak w życiu, bo to od tych młodych ludzi zależy, jakie decyzje zawodowe podejmą, a my poprzez organizowanie takich akcji możemy im w tym po prostu pomóc i ich wesprzeć. Cytuję komentarz jednej z drużyn: " To był nasz najlepiej spędzony wieczór - z nauką i zabawą oraz integracją" i to chyba jest najlepszą dla nas nagrodą za włożony trud w przygotowanie tej dużej inicjatywy – mówi Magdalena Sekura-Nowicka.
Do udziału w Nocy Zawodowców zgłosiło się ponad 90 drużyn, a zakwalifikowało 81 ze szkół z takich miejscowości i powiatów jak Pleszew, Ostrzeszów, Ostrów, Jarocin, Krotoszyn, Kępno, Kalisz oraz innych. Rywalizacji wygrało 30 zgłoszonych przez szkoły drużyn, które wzięły udział w quizie „ZAWODOWY EXPRESS” przygotowanym przez CWRKDiZ w Kaliszu. W sumie, w tej rozgrywce, atrakcyjne nagrody otrzymało aż 150 uczniów i 30 opiekunów. Natomiast w zabawach towarzyszących całej imprezie: ZAWODOWE ROZDANIE i ZAWODOWY LOS uczestnicy otrzymali 110 upominków.
Podczas wydarzenia uczestnicy mogli również spotkać się na żywo z prowadzącymi znany program USTERKA, braćmi: Adamem i Łukaszem, którzy opowiadali o tym, że warto iść własną drogą i pielęgnować swoje talenty. Również na żywo połączenie nawiązała Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, która pomogła rozegrać jeden z konkursów.
Organizatorem 3.0 edycji kaliskiej Nocy Zawodowców „Wielkopolska w sieci zawodów” było Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która od 3 lat wspiera rozwój kształcenia zawodowego w Południowej Wielkopolsce. Współorganizatorem wydarzenia była Izba Rzemieślnicza w Kalisza, a partnerami Cechy Rzemiosł z Kalisza, Ostrowa Wlkp. i Jarocina oraz Starostwa Powiatowe z Jarocina, Ostrowa Wlkp., Pleszewa i Ostrzeszowa.
Specjalne podziękowania dla uczestników przygotowała na tę okoliczność Paulina Stochniałek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego - Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej edycji, mam nadzieję, że każdy z uczestników wyniósł z tego wydarzenia jakąś inspirację, myśl oraz pomysł. Do zobaczenia podczas kolejnej 4. Edycji. – podsumowała.
RED, fot. CWRKDiZ
Napisz komentarz
Komentarze