W ich imieniu o plany Miasta zapytał radny PiS i przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza, Tadeusz Skarżyński. - Mieszkańcy ulicy Zamkowej obawiają się, iż po przebudowie ulicy nie będą mieli gdzie parkować swoich samochodów, bowiem w ostatnich latach likwiduje się miejsca parkingowe, nie proponując nic w zamian, chociażby ostania rezygnacja z budowy parkingu poziomowego na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Stawiszyńskiej, a 3-go Maja – napisał w interpelacji do prezydenta. Na pytanie, ile miejsc parkingowych powstanie po przebudowie Krystian Kinastowski odpowiada: - Program Funkcjonalno – Użytkowy dla zadania pn. „Zaprojektowanie i wykonanie przebudowy ulic w centrum miasta (ul. Śródmiejska, ul. Zamkowa, ul. Piskorzewska)”, realizowanego w ramach projektu pn. „Kalisz – kurs na rewitalizację”, został opracowany w 2018 r. na podstawie m.in. konsultacji przeprowadzonych przez Biuro Rewitalizacji Urzędu Miasta. Zgodnie z założeniami PFU i wykonanej na jego podstawie dokumentacji projektowej, w ramach przedmiotowej przebudowy powstanie 17 miejsc parkingowych. Miejsca te zostaną wyznaczone równolegle po lewej stronie jezdni, patrząc od Głównego Rynku – wyjaśnia włodarz miasta.
Kalisz – kurs na rewitalizację. Jak zmieni się śródmieście?
Głównym celem inwestycji realizowanej obecnie w śródmieściu jest podniesienie standardów zamieszkania oraz dostępności do usług w centrum miasta poprzez uspokojenie ruchu samochodowego. Na ulicach Zamkowej i Śródmiejskiej powstaną woonerfy. Z założenia ich przestrzeń ma być przyjazna dla mieszkańców, osób odwiedzających śródmieście, ale też kierowców. Będą się wyróżniać zróżnicowaniem poziomu powierzchni chodników i jezdni – w tym przypadku zostanie ono zastosowane ze względu na zabytkowy charakter centrum. Ulice Zamkowa i Śródmiejska będą mieć charakter rekreacyjno-integracyjnej, ogólnodostępnej przestrzeni publicznej.
Swoją form zachowa ul. Piskorzewska. Wymieniona zostanie jednak nawierzchnia jedni oraz poprawiona nawierzchnia chodnika. Pojawią się także donice z roślinami. Wszystko, by podwyższyć standard korzystania z niej przez użytkowników ruchu.
„Kalisz – kurs na rewitalizację” to duży projekt, na którym Miasto uzyskało unijne dofinansowanie w ramach WRPO 2014+. Składa się on z kilku elementów. Część z nich została już realizowana:
1. Utworzenie woonerfu: przebudowa ul. Śródmiejskiej i przebudowa ul. Zamkowej
2. Przebudowa ul. Piskorzewskiej
3. Rewaloryzacja Plant Miejskich
4. Utworzenie Centrum Aktywności Mieszkańców, w ramach którego zawiera się:
- przebudowa i adaptacja budynku przy ul. Babinej 1 na potrzeby Centrum Organizacji Pozarządowych
- przebudowa i adaptacja budynku przy ul. Nowy Świat 2a na potrzeby Akcelerator Kultury
- przebudowa i adaptacja lokali przy ul. Podgórze 2-4 na Dom Sąsiedzki w ramach zadania pn. Centrum Aktywności Mieszkańców –
Całkowita wartość wszystkich inwestycji wynosi blisko 14,5 mln zł. Unijne dofinansowanie to blisko 10 mln zł.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze