Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 05:09
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnie pożegnanie Tadeusza Krokosa ZDJĘCIA

Bliscy, przyjaciele, a także władze Miasta Kalisza, przedstawiciele środowisk naukowych i stowarzyszeń pożegnali 22 grudnia Tadeusza Krokosa, Honorowego Obywatela Miasta Kalisza. Mszę św. odprawiono w kościele Parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.
Ostatnie pożegnanie Tadeusza Krokosa ZDJĘCIA

W imieniu kaliskiego samorządu głos zabrał wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - Z wielkim żalem żegnamy wieloletniego prezesa Kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, inicjatora festiwalu Schola Cantorum, pedagoga, dziennikarza, regionalistę, Honorowego Obywatela Miasta Kalisza, a przede wszystkim żegnamy człowieka o wielkim sercu, kaliszanina oddanego swemu miastu, naszego przyjaciela – powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - Śmierć Tadeusza Krokosa jest wielką stratą dla świata kultury, dla nas wszystkich.

Tadeusz Krokos urodził się 4 maja 1932 r. w Ostrowie Wielkopolski. Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UAM w Poznaniu z tytułem magistra historii. Od 1951 zawodowy związany był z oświatą w dziedzinie upowszechniania kultury w środowisku młodzieży szkolnej oraz w administracji państwowej i samorządowej w resorcie edukacji i wychowania. W latach 1975-1991 pracował na stanowisku starszego wizytatora w Kuratorium Oświaty i Wychowania Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu. Od przejścia na emeryturę w 1991 r., poświęcał czas działalności społecznej, głównie w organizacjach kulturalno-oświatowych. Z  jego  inicjatywy  w  lutym  1978  r.  odbył  się  w  Kaliszu  Ogólnopolski  Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”, pierwsze tego typu wydarzenie muzyczne w Polsce adresowane do młodzieży szkolnej. Tadeusz Krokos był również inicjatorem utworzenia w 1999 r.  Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola  Cantorum”, które jako organizacja pozarządowa z powodzeniem przejęło organizację festiwalu. Początkowo został jego wiceprezesem, później prezesem, a od 2008 r. był honorowym członkiem stowarzyszenia.

W 2000 r. został prezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Kaliszu, a w 2006 r. członkiem Zarządu Głównego w Warszawie. Kaliski Oddział Towarzystwa w czasie jego prezesury zorganizował wiele sesji historycznych, konferencji naukowych i popularnonaukowych. Do najważniejszych należą 100. rocznica internowania legionistów Józefa Piłsudskiego czy uroczystości związane z Rokiem Stefana Szolca-Rogozińskiego.

Działał nie tylko w Kaliskich, ale też w regionalnych i ogólnopolskich stowarzyszeniach. W latach  2004-2007 pełnił funkcję wiceprezesa Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego, natomiast w latach 2008-2017 przewodniczącego Rady Towarzystwa. W latach 2006-2010 był członkiem Prezydium Rady Krajowej Ruchu Towarzystw Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej. Przez dwie kadencje był członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pamięci Powstania Wielkopolskiego    1918-1919 w Poznaniu, natomiast Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne przyjęło go w poczet członków honorowych.

Tadeusz Krokos był redaktorem wielu wydawnictw, upamiętniających rocznice ważnych dla naszego miasta wydarzeń. Opublikował również kilkaset artykułów tematycznie związanych z dziejami i współczesnością Grodu nad Prosną na łamach „Kalisii  Nowej”, „Ziemi  Kaliskiej”, „Głosu Wielkopolskiego”, „Rocznika Kaliskiego” oraz „Przeglądu Wielkopolskiego”.

Za wieloletnią i szczególnie wyróżniającą się pracę zarówno zawodową, jak i społeczną otrzymał liczne odznaczenia. W 2003 wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Miasta Kalisza”. Od 2018 roku Honorowy Obywatel Miasta Kalisza.

Tadeusz Krokos zmarł 17 grudnia br. w wieku 88 lat.

MIK, kalisz.pl, fot. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec koloni SkarszewekTreść komentarza: Tam powinny być postawione lusterka z czterech stron i światła .No niestety tak powinno być ale nie jestData dodania komentarza: 27.04.2025, 22:52Źródło komentarza: DRAMAT pod Kaliszem! Zderzenie i pożar dwóch aut! ZDJĘCIAAutor komentarza: ALINATreść komentarza: W Urzędzie Miasta Kalisza pracuje masa ludzi z Ostrowa I Opatówka. Wiele inicjatyw jest marginalizowanych. Np. Postument odnośnie zamku koło liceum A.Asnyka. Wielkość jest powalająca. Trzeba się zaopatrzyć w lupę, żeby go znaleźć. Jakby kto pytał to jest. Większy nie mógł powstać bo bardzo źle wpływał na uczucia gmin ościennych. Wjeżdżając do Kalisza obojętnie z której strony trzeba szukać tablic z informacją że wjeżdżamy do Kalisza . Są tak paskudne jakby były celowo zrobione w ten sposób. Może Pan Prezydent zastanowi się kto w UM Kalisza robi taka krecia robotę. Mamy w Urzędzie Miasta także byłego wieloletniego sekretarza gminy Opatówek. Jak był zastępcą dyrektora OSiR przy ul. Łódzkiej to większość imprez odbywała się w halu w Opatówka. Np. Mistrzostwa gry w siatkówkę. A nasza ARENA nie mogła się doprosić dyrektora Przybyła żeby u nas zrobić ta imprezę oraz inne. ARENA jest wykorzystana w 40 % . Winię też kaliskich dziennikarzy (którzy niestety nie są z Kalisza), że nie piszą o takich sprawach. Rozumiem, że im na tym nie zależy.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:46Źródło komentarza: Wielka rozbudowa. Wielomilionowa inwestycja na granicy z KaliszemAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Plac przy Majkowskiej będzie teraz pusty. Prezydent obiecywał, że będzie tam budowany budynek Filharmoni Kaliskiej. Mam nadzieję, że dotrzyma słowa. Dużo kaliszanin liczy na tą inwestycję.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:23Źródło komentarza: Koniec z handlem przy Majkowskiej! Kupcy wracają na zmodernizowane targowiskoAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Taa a nadal Koleje Wielkopolskie oferują słownie TRZY pociągi z Kalisza do Poznania i konsekwetnie nie wydłużają trasy pociągów co kończą bieg w Ostrowie Wlkp a to tylko 20 km!Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:06Źródło komentarza: Na torach padł rekord. „Efekt konsekwentnego rozwoju”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama