Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

SMS z urzędu - informuje i ostrzega

O silnych wiatrach, nadchodzących  intensywnych opadach deszczu czy śnieżycach lub  przerwie w dostawie wody czy prądu, a nawet o zbiórkach wielkogabarytowych odpadów czy zebraniu. Samorządy coraz częściej informują mieszkańców o bieżących wydarzeniach za pośrednictwem SMS-ów. System działa m.in. w Pleszewie, Ostrowie Wielkopolskim, Przygodzicach i Opatówku.   
SMS z urzędu - informuje i ostrzega

Samorządowy Informator SMS w Ostrowie Wielkopolskim działa od czerwca 2010 roku. Przez ten czas 4752 mieszkańców zdeklarowało, że chce otrzymywać ostrzeżenia o zbliżających się zagrożeniach pogodowych czy awariach w mieście.


 - System informuje o sytuacjach kryzysowych takich jak: silne opady deszczu, gradobicia, wichury, czy oblodzenia. Dodatkowo system wykorzystywany jest do przekazywania informacji o awariach sieci wodociągowej, o zbiórce odpadów wielkogabarytowych, itp. Niekiedy także o ciekawych wydarzeniach kulturalnych – wyjaśnia Artur Kołaciński z Biura Prasowego i Relacji Społecznych Urzędu Miasta w Ostrowie Wielkopolskim. – Nie ostrzega o przewidywanych utrudnieniach na drogach.


Mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego może wybrać, czy chce otrzymywać wszystkie komunikaty, czy tylko te dotyczące zdarzeń na konkretnym osiedlu.


PISK, czyli  Pleszewski Informator Społeczno-Gospodarczy działa od 2007 roku i jest jednym z najstarszych tego typu systemów w Wielkopolsce.  Obecnie do bazy PISK zapisanych jest 739 osób.


- Zapisy są dobrowolne – to mieszkańcy decydują, czy chcą takie SMS-y dostawać – wyjaśnia Anna Bogacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie. – W  2014 wysłaliśmy 27 SMS-ów informujących o różnego rodzaju zagrożeniach i wydarzeniach. Mamy w bazie specjalną podgrupę ALARMOWĄ – są to osoby i instytucje, których takie informacje dotyczą bezpośrednio – dodaje Anna Bogacz.


Popularnością tego typu SMS-y cieszą się w gminie Opatówek. Tam system ruszył przed rokiem, a ma już prawie 1000 abonentów. Mieszkańcy powiadamiani są o zagrożeniach, awariach, ale też zebraniach wiejskich czy wydarzeniach kulturalnych.


- Dla nas to szybka i tania forma dotarcia do mieszkańców. SMS-y zastępują np. kurendy, szczególnie w momencie kiedy wystąpi awaria, nie ma wody lub prądu, mieszkańcy od razu wiedzą jak długo potrwa – wyjaśnia Sebastian Wardęcki, wójt gminy Opatówek.


SMS-y nic nie kosztują odbiorców, do których docierają. W większości gminy mają umowę na opłatę ryczałtową i miesięczna opłata jest na tym samym poziomie bez względu na ilość wysłanych informacji.

AW, zdjęcie autor 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama