Większość, bo 274 pacjentów jest w wieku 80 plus, a 134 osoby są w siódmej dekadzie życia. Od początku szczepień populacyjnych biopreparat podano już 120 osobom. - Nasz szpital szczepionki zamawia raz w tygodniu. Wcześniej są wyliczane dawki potrzebne do zaszczepienia określonej liczby pacjentów, którzy znajdują się na liście. W ten sposób nie ma ryzyka, że biopreparat przeterminuje się. Natomiast w momencie, kiedy ponownie rozpocznie się rejestracja pacjentów zamówienia będziemy dostosowywać do aktualnych potrzeb – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.
Szczepienia seniorów, podobnie jak mieszkańców domów pomocy społecznej i przedstawicieli grupy „zero", odbywają się na tych samych zasadach. Zanim pacjent zostanie zaszczepiony lekarz przeprowadza z nim konsultacje. Po samej iniekcji pozostaje jeszcze kwadrans pod nadzorem medyków na wypadek wystąpienia ewentualnych powikłań. - Do tej pory szczepienia seniorów przebiegały sprawnie i obyło się bez komplikacji. Pacjenci, którzy zarejestrowali się do szczepień są zdyscyplinowani i rzadko zdarza się, aby ktoś nie pojawił się w wyznaczonym terminie. Jeśli taka sytuacja ma miejsce najczęściej jest to spowodowane złym stanem zdrowia starszej osoby, przez co nie może w danym momencie poddać się szczepieniu – uzupełnia Ireneusz Praczyk, rzecznik Pleszewskiego Centrum Medycznego.
Szpital przypomina również, że dostępność szczepień można sprawdzać na Internetowym Koncie Pacjenta lub na Infolinii Narodowego Programu Szczepień dzwoniąc pod nr 989.
AW, PCM
Napisz komentarz
Komentarze