Najlepsza położna w województwie
Konkurs „Położna na medal” wyłania 3 najlepsze położne ogólnopolskie oraz najlepsze położne z każdego województwa. W Wielkopolsce jest nią Judyta Pleśnierowicz z Koźminka. Położną jest od 14 lat. Ukończyła Położnictwo na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Po studiach objęła pierwszą pracę w zawodzie w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi na oddziale intensywnej terapii noworodka. Następnie ukończyła kurs położnej środowiskowo-rodzinnej w Koninie i zaczęła pracę SPZOZ GOZ-a w Koźminku, gdzie pracuje do dziś.
W tzw. międzyczasie poszerzała wiedzę na licznych kursach i szkoleniach oraz na specjalizacji z położnictwa w Poznaniu, uzyskała także tytuł Edukatorki d/s laktacji, który obecnie uważa za niezbędny w codziennej pracy. - Nie wyobrażam sobie, że mogłabym wykonywać inny zawód niż położna. To moja pasja, której wykonywanie daje mi ogromną satysfakcję. Poświęcam się jej całkowicie, żeby moje pacjentki czuły że mogą na mnie liczyć w każdej sytuacji, czyli nie tylko z medycznego punktu widzenia, ale również psychospołecznego, bo przecież jakże ważna jest równowaga między psychiką a ciałem we wszystkich fazach życia kobiety - mówi Judyta Pleśnierowicz, "Położna na medal" z województwa wielkopolskiego.
Kampania inna niż wszystkie
To już 7 edycja kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”, w ramach której prowadzony jest konkurs pod tym samym tytułem. Kampania i konkurs przebiegały w cieniu pandemii koronawirusa. Etap nominacji położnych i możliwość oddawania na nie głosów – tradycyjnie wystartowały 1 kwietnia 2020 – zbiegł się w czasie z pierwszym lockdownem i koniecznością wprowadzenia obostrzeń ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. W związku z nadzwyczajna sytuacją organizatorzy postanowili wydłużyć czas składania nominacji. Zamiast do 31 lipca położne można było zgłaszać do końca września.
W 7. edycji wzięło udział 528 położnych z całej Polski, na które łącznie oddano 16 956 głosów. Laureatką ogólnopolską została Agnieszka Małolepszy z Łodzi (woj. łódzkie) na którą oddano 1403 głosy. Drugie miejsce w konkursie, z liczbą 1384 głosów, zajęła położna Joanna Kucharska z Krosna (woj. podkarpackie). Trzecie miejsce z 1242 głosami przypadło Katarzynie Janik z Opola (woj. opolskie).
Pomysłodawcą kampanii oraz konkursu jest AMA Akademia Malucha Alantan. Inicjatywa, w ramach której propagowany jest bezpieczny i zdrowy styl życia dzieci i rodziców, a także promowane są wysokie standardy opieki okołoporodowej. W tym roku patronat honorowy nad konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, a wsparcia merytorycznego udzieliły: Fundacja Rodzić po Ludzku, Polskie Towarzystwo Położnych, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz Polskie Centrum Edukacji.
“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz Polskie Centrum Edukacji. Mecenasami kampanii są marki Oktaseptal i Natalis.
MIK, fot. organizator
Napisz komentarz
Komentarze