Reklama
Reklama

Schola Cantorum międzynarodowo

Znakomity francuski zespół Trecanum wystąpi w ramach 37. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu. Po raz pierwszy w historii, scholowa publiczność będzie mogła oklaskiwać gości z zagranicy. Dziewięcioosobowa grupa a’capella wystąpi w Koncercie Specjalnym 26 lutego.
Schola Cantorum międzynarodowo

Do Kalisza przyjedzie 38 zespołów wykonujących muzykę Średniowiecza, Renesansu i Baroku. Tym razem Koncert Inauguracyjny odbędzie się w kaliskiej Katedrze. Podczas tego wieczoru wystąpi 5 zespołów, będących laureatami poprzedniej edycji Festiwalu: Zespół Muzyki Dawnej „ Carmen Alacre” z Dobroszyc pod kierownictwem Małgorzaty Szymańskiej, Zespół Muzyki Średniowiecznej „ Euterpe” z Gdyni pod dyrekcją Barbary Czypul, Zespół Muzyki Dawnej „ Voci Unite” z Łomży pod kierownictwem Katarzyny Szmitko, Zespół Muzyki Dawnej i Tańca im. Bł. Matki Zofii Czeskiej z Krakowa pod dyrekcją Hanny Malskiej i Justyny Kulczyckiej oraz Zespół Muzyki Dawnej „ Juvenales Anime” z Międzyrzecza pod kierownictwem Daniela Sierbina. 

Przez kilka dni dzieci i młodzież będą rywalizowali o złote, srebrne i brązowe Harfy Eola oraz bursztynową statuetkę. Konkurs podzielono na sześć kategorii: chóry, zespoły wokalne, instrumentalne, wokalno- instrumentalne, a także zespoły prezentujące muzykę w powiązaniu z innymi sztukami.  Trzy lata temu na prośbę nieco starszych miłośników, dawnej muzyki wprowadzono szóstą kategorię konkursową: dla zespołów muzyki dawnej, których członkowie przekroczyli 21 lat. Zespoły oceniać będzie jury pod kierunkiem dr hab. Agaty Sapiechy. Wielkopolskę reprezentować będzie aż 5 zespołów. - Zainteresowanie Festiwalem wciąż nie maleje, a wręcz przeciwnie: mamy sygnały, że jest zauważalny i doceniany za granicą, czego dowodem jest udział francuskiego zespołu Trecanum, który informację o Festiwalu znalazł w Internecie i zachęcony dobrymi recenzjami postanowił przyjechać nad Prosnę. Być może będzie to dla organizatorów inspiracją, aby w przyszłości pomyśleć o zamianie jego formuły na międzynarodową - mówi dyrektor Festiwalu Grażyna Dziedziak.

Ensemble Trecanum. Fot. oficjalna strona zespołu

Muzycy ze Strasburga wykonają chorały gregoriańskie i średniowieczne polifonie na okres Wielkiego Postu i przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy. Nazwa grupy wywodzi się z łacińskiego tłumaczenia greckiego terminu „trisaghion”, którym określano starogrecką pieśń liturgiczną. Zespół powstał prawie 20 lat temu. Tworzą go zawodowi artyści, miłośnicy pieśni gregoriańskich, liturgicznych oraz wczesno- średniowiecznych. Muzycy koncertowali we Francji, Holandii, Luksemburgu, Szwajcarii, Włoszech, Austrii, krajach skandynawskich, Rosji, Ukrainie i Hiszpanii. W swoim dorobku zespół ma dwa albumy: „Ave Maria” i „Emmanuel”.

W tym roku zespoły muzyki dawnej zagrają i zaśpiewają w Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, Sali OSP we Wronkach w gminie Gizałki, Galerii Refektarz w Krotoszynie, w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim, Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie oraz Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

37. Ogólnopolski festiwal Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” odbędzie się od 24 lutego do 1 marca. Mecenasami Festiwalu są: Miasto Kalisz, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskie Kuratorium Oświaty i PKO Bank Polski.

RED, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama