Organizatorami konkursu już od kilku lat są wspólnie Zespół Szkół w Godzieszach Wielkich, Starostwo Powiatowe w Kaliszu oraz Urząd Gminy Godziesze Wielkie. Nagrody dla uczestników, oprócz organizatorów ufundowały także Stowarzyszenia: LGD7 Kraina Nocy i Dni oraz Aglomeracja Kalisko – Ostrowska.
Celem konkursu jest niezmiennie krzewienie wartości patriotycznych wśród młodych pokoleń: rozbudzanie miłości do Ojczyzny, kształtowanie więzi z krajem ojczystym, a także popularyzacja pieśni patriotycznej i historycznej.
Bardzo się cieszę, że przybyliście Państwo dzisiaj do nas, aby usłyszeć te ważne słowa i przesłania zawarte w pieśniach patriotycznych. 11 listopada to bardzo ważna data. Bardzo cieszymy, się, że w okolicy tej daty odbywamy ten Festiwal, który od lat jest zapisany w kalendarzu Szkoły, kalendarzu Gminy Godziesze Wielkie i kalendarzu Powiatu Kaliskiego. Cieszę się, że możemy spotkać się po raz 15., że możemy posłuchać grona wykonawców, że możemy dzisiaj odbyć to muzyczno – historyczne spotkanie – mówił Józef Podłużny, wójt gminy Godziesze Wielkie.
Jury Festiwalu obradowało w składzie Beata Szymańska – wykładowca Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu, Kinga Stysiak – działaczka społeczna, z wieloletnim doświadczeniem muzycznym oraz Maciej Jesiołkiewicz – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów śpiewaczych.
Wyniki przedstawiają się następująco:
KATEGORIA: SOLIŚCI kl. I-IV
I miejsce: Zuzanna Obsadna (opiekun Monika Poroś) – SP Koźminek
II miejsce: Kacper Wietrzyk (opiekun Rafał Paczkowski) – SP Radliczyce
III miejsce: Alicja Poroś (opiekun Małgorzata Jerzak) – SP Lisków
KATEGORIA: SOLIŚCI kl. V-VIII
I miejsce: Gabriela Frątczak (opiekun Magdalena Zgirska) – SP Morawin
II miejsce: Antoni Kasprzak (opiekun Jacek Woszczek) – SP Wola Droszewska
III miejsce: Nadia Janiak (opiekun Monika Poroś) – SP Koźminek
Wyróżnienie: Olga Grzelaczyk (opiekun Rafał Paczkowski) – SP Radliczyce
Wyróżnienie: Julia Haładyn (opiekun Małgorzata Jerzak) – SP Zakrzyn
KATEGORIA: ZESPOŁY (max. 5 – osobowe)
I miejsce: Szkoła Podstawowa w Zakrzynie (opiekun Małgorzata Jerzak)
II miejsce: Szkoła Podstawowa w Stobnie (opiekun Renata Dymarczyk – Wiśniewska).
III miejsce: Szkoła Podstawowa w Nowych Skalmierzycach (opiekun Monika Walczak)
Wyróżnienie Szkoła Podstawowa w Ciepielewie (opiekun Aneta Miklas)
Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa w Iwanowicach (opiekun Krzysztof Sowa)
Festiwal obchodził w tym roku jubileusz 15-lecia. Była to okazja do podziękowania osobom, które od 2006 roku, kiedy był on organizowany po raz pierwszy, angażują się w jego organizację oraz dokładają wszelkich starań, aby kształtować postawy patriotyczne wśród młodych pokoleń. Podziękowania z rąk wójta gminy Godziesze Wielkie Józefa Podłużnego oraz przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego Jana Adama Kłysza odebrały: Bożena Czajka, Aleksandra Podłużny, Dorota Maślak, Izabela Woszczek oraz Agnieszka Sitko.
Festiwal w latach 2006-2011 miał charakter gminny, od 2012 roku stał się on Festiwalem o zasięgu Powiatowym, organizowanym pod Honorowym Patronatem Starosty Kaliskiego.
W ubiegłym roku ze względu na pandemię Festiwal nie odbył się, z kolei w tym roku Organizatorzy zrezygnowali z udziału chórów.
To bardzo ważny dzień, ważne przesłanie, które możemy zauważyć już w przygotowanych na dzisiejszą uroczystość dekoracjach. Mamy herb Gminy, herb Powiatu Kaliskiego, mamy też barwy narodowe - flagę biało - czerwoną. To symble, które przypominają nam o naszej tożsamości narodowej, przypominają o naszej historii. Jutro 11 listopada, dzień, w którym po 123 latach Polska odzyskała niepodległość, cieszę się, że dzisiaj w tak uroczysty, muzyczny sposób możemy wspólnie przeżywać ten czas" - mówił Jan Adam Kłysz. przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.
Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi była prezentacja w wykonaniu Stowarzyszenia „Grupa Historyczna Schondorf” pt. „Odkrywamy tajemnice historii”, a przedstawił ją Arkadiusz Stefaniak, prezes Stowarzyszenia. Grupa przygotowała specjalną wystawę prezentującą fragmenty zbiorów, które w całej okazałości można oglądać w Regionalnej Izbie Pamięci Dziedzictwo Ziemi Liskowskiej w Liskowie.
Dodatkowo uczestnicy Festiwalu mogli na specjalnej maszynie pochodzącej z początku XX w. „zakorkować” pamiątkowy list, a to za sprawą Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, które taką maszynę posiada i udostępniło na potrzeby organizacji Festiwalu.
Wideo z tego wydarzenia można obejrzeć TUTAJ.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu, fot. Joanna Górska/Marta Wolarz
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze