niedziela, 29 września 2024 03:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś rocznica śmierci Arkadiusza Pacholskiego. Do kaliskiej biblioteki trafiły jego książki, meble i pamiątki

Arkadiusz Pacholski odszedł nagle rok temu w wieku 57 lat. Na kilka dni przed pierwszą rocznicą jego śmierci, która przypada 11 stycznia, jego rodzina zdecydowała się przekazać Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka, w której pisarz pracował, nie tylko cały domowy księgozbiór, ale także meble z jego mieszkania.
Dziś rocznica śmierci Arkadiusza Pacholskiego. Do kaliskiej biblioteki trafiły jego książki, meble i pamiątki

Dzięki uprzejmości Bożeny Pacholskiej, matki pisarza, księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej wzbogacił się o kilkaset książek gromadzonych przez lata przez kaliskiego eseistę. Są wśród nich dzieła literatury pięknej, polskiej i zagranicznej, książki historyczne oraz wiele pozycji poświęconych sztuce i architekturze. Część z nich posiada dedykacje ich autorów. Wszystkie opatrzone zostały przez MBP w Kaliszu stemplem „Księgozbiór Arkadiusza Pacholskiego”.

Podarowane bibliotece meble trafiły do czytelni i wypożyczalni Biblioteki Głównej. Wraz z przekazanymi kilkudziesięcioma zdjęciami, grafikami, rysunkami i reprodukcjami obrazów oraz lustrami tworzą urokliwy salonik, w którym czytelnicy korzystają z prasy, zarówno tradycyjnej, jak i elektronicznej, przeglądają albumy, korzystają z internetu bądź czekają na zamówione książki.

Do Działu Zbiorów Specjalnych kaliskiej Biblioteki trafiły ponadto bibeloty należące do Arkadiusza Pacholskiego, a także dane z płyt CD, pendrive’ów i komputera.

To kolejny tak pokaźny zbiór książek i pamiątek przekazany MBP w Kaliszu. W zeszłym roku trafiły tu m. in. obrazy i dokumenty rodziny Mieszczańskich i Borowiaków oraz ponad pięćset książek Elwiry Fibiger.

Arkadiusz Pacholski - historyk, dziennikarz, pisarz, bibliotekarz, radny Rady Miasta Kalisza III kadencji.

Arkadiusz Pacholski był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Jako pisarz debiutował w roku 1986 na łamach „Południowej Wielkopolski”. Tworzył eseje, szkice i recenzje w wielu cenionych pismach literackich. Pisał także opowiadania i powieści - akcja tej najsłynniejszej, „Niemry”, dzieje się w Kaliszu.

Był aktywistą miejskim, animatorem kultury i propagatorem literatury, twórcą cyklu spotkań Salon Literacki, prezesem stowarzyszenia Kalisz Literacki, pierwszym prezesem stowarzyszenia Rowerem do Nowoczesności, autorem Standardów dla projektantów, wykonawców i zarządców infrastruktury dla pieszych przyjętych w roku 2016 przez Miasto Kalisz. W ostatnim czasie zawodowo związany z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka.

Za swoją twórczość zdobył szereg nagród m.in. Nagrodę Literacką Fundacji Kościelskich w 1999 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama