Kasia ze złotem, Marta z brązem. Kaliskie kajakarki na podium Pucharu Świata

Dwa medale padły łupem kaliskich kajakarek w drugiej tegorocznej serii Pucharu Świata. Na torze regatowym Malta w Poznaniu po złoto sięgnęła Katarzyna Kołodziejczyk, a brąz zdobyła Marta Walczykiewicz.

Złoty krążek Katarzyna Kołodziejczyk wywalczyła w konkurencji K2 200 metrów, w duecie z Dominiką Putto. Biało-czerwone z wyraźną przewagą wygrały finałowy wyścig, który odbył się w niedzielę. Jako jedyne złamały barierę 38 sekund (ich czas to 37,44). Drugie były Ukrainki (38,35), a trzecie miejsce zajęła druga polska osada, w której popłynęły Martyna Klatt i Sandra Ostrowska (38,61).

Wychowanka KTW Kalisz, a obecnie zawodniczka bydgoskiego Zawiszy, rywalizowała też w Poznaniu w konkurencji K2 500 metrów, wspólnie z Justyną Iskrzycką. W tej specjalności nie udało jej się awansować do finału, choć Polki wygrały serię eliminacyjną, pokonując m.in. osadę z utytułowaną Nowozelandką Lisą Carrington. W półfinale finiszowały jednak na czwartej lokacie, a przepustkę do medalowego biegu dawały trzy pierwsze pozycje.

W dwóch niedzielnych finałach wystartowała Marta Walczykiewicz. Najlepiej spisała się w K1 200 metrów, sięgając po brąz, z wynikiem 41,38. Tuż za nią, o zaledwie cztery setne sekundy, uplasowała się jej koleżanka z kadry, Helena Wiśniewska. Wygrała Słowenka Anja Osterman (41,03), a druga była Portugalka Francisca Laia (41,14). Z kolei w olimpijskiej konkurencji K1 500 metrów kajakarka KTW Kalisz sklasyfikowana została na siódmym miejscu, z wynikiem 1:52,03. Triumfowała wspomniana Carrington (1:48,36), przed Anną Puławską (1:49,37) i Niemką Jule Hake (1:50,55).

Dodajmy, że złoto Katarzyny Kołodziejczyk i brąz Marty Walczykiewicz to pierwsze tegoroczne zdobycze kaliskich kajakarek w zawodach Pucharu Świata. Co ciekawe, dla wicemistrzyni olimpijskiej z Rio de Janeiro to już 39. krążek wywalczony w pucharowych zmaganiach.