Dłużnicy przez dwa lata epidemii mogli spać spokojnie. Ustawa covidowa nie pozwalała na eksmisje. Stanu epidemii już nie mamy, przepisy zostały uchylone, dlatego Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych uruchomił procedurę – wybrał firmę, która kompleksowo zajmie się tym tematem.
Jest to firma, która m.in. posiada pomieszczenia tymczasowe w Petrykach, czyli wracają słynne eksmisje do Petryk – mówi nam Marzena Wojterska, dyrektor MZBM w Kaliszu.
Zgodnie z prawem, osobom eksmitowanym, które nie mają dzieci, nie są niepełnosprawni ani nie są emerytami, Miasto ma zapewnić tzw. pomieszczenie tymczasowe, pokój czy niewielkie mieszkanie. Ale przepisy dopuszczają, że może ono znajdować się w pobliskich miejscowościach. I ten przepis wykorzystuje miasto.
Eksmitowanym osobom proponuje się tzw. pomieszczenia tymczasowe w Petrykach, w gminie Stawiszyn. Każdy ma jednak szansę tego uniknąć…
Osoby, które zamieszkują w zasobach komunalnych i mają już nawet orzeczone wyroki eksmisyjne mogą ubiegać się o wstrzymanie działań eksmisyjnych w przypadku, jeśli spłacą całe zadłużenie. Po spłacie zadłużenia mogą wystąpić do Urzędu Miasta o ponowne zawarcie umowy najmu na dotychczas zajmowany lokal – tłumaczy Marzena Wojterska.
Obecnie zagrożonych eksmisją w Kaliszu jest około 300 najemców komunalnych. W pierwszej kolejności rozpatrywane są sprawy tych osób, które nie skorzystały z programów pomocowych. Nie brakuje wśród nich takich, którzy kompletnie o mieszkanie nie dbają, a wręcz je dewastują.
Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu będzie wskazywał osoby, które w jawny i uporczywy sposób dewastują użytkowane lokale mieszkalne oraz zalegają z opłatami za ich użytkowanie bez tytułu prawnego. W większości dotyczy to dłużników odrzucających wszelkie propozycje redukcji zadłużenia poprzez skorzystanie z programów pomocowych: obowiązującego do ubiegłego roku programu restrukturyzacji bądź odpracowania zadłużenia, czy obowiązującej w dalszym ciągu możliwości rozłożenia zaległości na dogodne raty – wskazuje kaliski MZBM.
Średnia zadłużenia tych lokatorów w tej chwili to około 30 tysięcy zł. Najwyższe zadłużenie to kwoty sięgające ponad 100 tysięcy i dotyczą one nie tylko opłat za czynsz, ale także są to opłaty za media, wodę, ogrzewanie, ścieki.
Eksmisje do Petryk prowadzono przed epidemią i były bardzo skuteczne. Tym sposobem wyeksmitowano co najmniej 200 lokatorów– ale żadna ostatecznie w Petrykach nie została– sama znalazła mieszkanie, zwalniając dzięki temu komunalne.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze