Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przysposobienie obronne wraca do szkół. To już pewne - uczniowie będą strzelać!

Przemysław Czarnek realizuje swoje zapowiedzi. Od tego roku szkolnego uczniowie będą się uczyć strzelania z broni. Do szkół mają powrócić elementy przysposobienia obronnego. Nauka strzelania i szkolenie z pierwszej pomocy będą się odbywać w ramach znanej już edukacji dla bezpieczeństwa. Co dokładnie czeka uczniów?
Przysposobienie obronne wraca do szkół. To już pewne - uczniowie będą strzelać!

Autor: iStock

W związku z agresją Rosji na Ukrainę Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło przywrócić elementy przysposobienia obronnego do szkół. To, że wraca przysposobienie obronne, Przemysław Czarnek zapowiedział już jakiś czas temu. 

- Po to, żeby rzeczywiście spowodować, by Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie – powiedział Telewizji Republika minister edukacji i nauki. - Od 1 września zdecydowanie zmienimy edukację dla bezpieczeństwa. Wprowadzamy elementy znane nam z przysposobienia obronnego z ubiegłych lat – dodał.

Przysposobienie obronne nie jest w polskim systemie edukacji niczym nowym. Już w przeszłości było obecne w szkołach do 2012 roku. Zostało wówczas zastąpione przez edukację dla bezpieczeństwa, ale tych zajęć też już nie ma. Zniknęły wraz z likwidacją gimnazjów. Przysposobienie obronne było realizowane w szkołach średnich. Podczas lekcji była mowa o zagrożeniach zbrojnych, budowie broni, tłumaczono zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie rzucali także atrapami granatów.

Kiedy zapadła decyzja o likwidacji przedmiotu, Ministerstwo Edukacji tłumaczyło, że młodzieży nie jest potrzebna taka wojskowa wiedza. Resort uznał, że młody człowiek powinien raczej wiedzieć, jak nie zarazić się HIV, jak udzielić pomocy osobom w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia albo jak opatrzyć ofiarę wypadku samochodowego.

Teraz przysposobienie obronne wraca, ale formalnie nie będzie nowego przedmiotu, bo o broni dzieci i młodzież będzie się uczyła podczas zajęć edukacji dla bezpieczeństwa. Minister już podpisał odpowiednie dokumenty. Nauka strzelania w szkołach zostanie wprowadzona od września 2022 roku, ale rozporządzenie w pełni zacznie obowiązywać dopiero od roku szkolnego 2024/2025.

Nowe treści, które mają znaleźć się w programie nauczania to m.in.:

  • Reagowanie w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi;
  • Zasady pierwszej pomocy;
  • Bezpieczeństwo w stanie nadzwyczajnych wydarzeń;
  • Edukacja obronna, która obejmowałaby wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa, terenoznawstwa oraz nauka strzelania w teorii (szkoła podstawowa) oraz reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi cyberbezpieczeństwa oraz szkolenia strzeleckiego w praktyce (szkoła ponadpodstawowa).

Placówki zostały podzielone na dwa rodzaje. W pierwszym – gdzie zajęcia zaczną się szybko – to szkoły, które na terenie swojego powiatu mają dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych.

Drugi typ to szkoły niemające takiego zaplecza. Mają realizować przedmiot „w miarę istniejących możliwości".

Uczniowie podstawówek będą się uczyli, jak bezpiecznie obchodzić się z bronią i będzie więcej teorii. Ale już w szkołach ponadpodstawowych będzie cześć praktyczna, czyli strzelanie.

Informacje na temat tego przedmiotu pojawiły się już na stronie rządowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Czytelnik 05.08.2022 20:44
Ekonomia, etyka, przysposobienie obronne. Te dziedziny powinny być w szkole obowiązkowe, a nie jakaś religia. Krzyżykami tego kraju nikt nie zbuduje…

dasdasdada 05.08.2022 22:12
Czytelnik 05.08.2022 20:44
Ekonomia, etyka, przysposobienie obronne. Te dziedziny powinny być w szkole obowiązkowe, a nie jakaś religia. Krzyżykami tego kraju nikt nie zbuduje…
TO BEDZIE GLUPI DOWCIP ale przeciez na religi masz to wszystko ekonomi - ile z tacy moge podpierdzielec aby sukienkowy sie nie zorientowal etyka - czy powinienem zglosic pewne sprawy czy brac za to wyplate obronne- broniles sie kiedys jako bezbronne dziecko prze doroslym mezczyzna w sukience :) pare razy moze sie nie udac ale w koncu dojdziesz do takiej perfekcji ze nikt Ci nie podskoczy

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ******** kurkaTreść komentarza: ale kogo to obchodzi pomijajac ludzi zawodowo tym zainteresowanymi, sa narkomani sa i dilerzy i policjanci ktorzy sie bawia w lapaj kroliczka... zadnen bez drugiego i trzeciego zyc by nie mogl... kogo to obchodzi serio.... przy dzisiejszych mozliwosciach wykrycie uprawy czy dilera jest, powiedzmy tak gdyby sie komus chcialo nie ma narkotykow na ulicach w pare miesiecy ale....no wlasnie komu sie chceData dodania komentarza: 19.09.2024, 17:11Źródło komentarza: Policyjna akcja obok Kalisza. Znaleźli TO w budynku!Autor komentarza: AlaTreść komentarza: Nie dość że ja potrąciła to ponoć po niej przejechała,wszystko wydarzyło się na oczach męża .Data dodania komentarza: 19.09.2024, 17:04Źródło komentarza: Pomyliła gaz z hamulcem. Nie żyje kobieta AKTUALIZACJAAutor komentarza: Potencjalny nabywcaTreść komentarza: Z którego roku ta Skoda?Data dodania komentarza: 19.09.2024, 16:46Źródło komentarza: Pomyliła gaz z hamulcem. Nie żyje kobieta AKTUALIZACJAAutor komentarza: FrankaTreść komentarza: do wpisu pana ---Wolne rzeki jak na zachodzie ----HA !! HA!!!---- na zachodzie drogi panie ,rzeka REN ---uregulowana , bo Niemcy zawsze rzeki mieli odpowiednio pogłębione , barki z towarami płyną , odpowiednio pogłębione mieli uregulowane --- tam barki płyną swobodnie rzeką , tak ----Polacy , kto was tak omamił , czyżby rzeczywiście Zieloni od Niemców ,żeby z Polski zrobić śmietnik dla nich i jedno wielkie Bagno !!!!!Data dodania komentarza: 19.09.2024, 16:37Źródło komentarza: Ludzie wysiedleni, zbiornika nie ma. Co dalej z tym obiektem?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama