Marysia w blasku srebra! Kaliska żeglarka podwójną wicemistrzynią Europy!

Dwa srebrne medale wywalczyła kaliszanka Maria Rudowicz w Mistrzostwach Europy juniorów i juniorów młodszych w olimpijskiej klasie iQFoil. Żeglarskie zmagania odbyły się we francuskim Breście, a uczestniczyło w nich pięcioro przedstawicieli UJKS Szturwał Kalisz.

Marysia od samego początku żeglowała w czołówce regat. Przed ostatnim dniem rywalizacji utalentowana 14-latka plasowała się nawet na pierwszej lokacie, pozostawiając za sobą starsze i bardziej doświadczone zawodniczki. Ostatecznie w wyścigu medalowym przypłynęła na drugiej lokacie, sięgając w ten sposób po dwa srebrne krążki – w kategorii do lat 15 i do lat 17. Szybsza od żeglarki UJKS Szturwał Kalisz okazała się jedynie Turczynka Ada Tan. Po brąz sięgnęły reprezentantka Izraela Romi Kaminer (w kat. U17) i Węgierka Hanna Simon (w kat. U15).

To były bardzo trudne regaty, bo wiało wręcz atomowo, a ja nie jestem najsilniejszą zawodniczką. Dałam sobie radę i cieszę się, że potrafiłam zapanować nad sprzętem i nad głową w takich warunkach. Wracam z dwoma srebrnymi medalami i na pewno jest to sukces – podsumowała Maria Rudowicz na łamach strony Polskiego Związku Żeglarskiego. – Marysia potwierdziła wielki talent, przyjemnie się obserwuje jej rozwój. To sportowiec z krwi i kości – dodaje trener kadry narodowej juniorów w klasie iQFoil, Maciej Dziemiańczuk. Jego podopieczni wywalczyli łącznie trzy medale. Mistrzem Europy w kategorii do lat 17 został Igor Lewiński.

Awans bezpośrednio do finałowego wyścigu medalowego dał Marysi komfort, bo medal miała już zapewniony przed startem, walczyła tylko o jak najlepszy kolor. W finale zrealizowała wszystkie założenia, płynęła bardzo mądrze i zasłużenie zdobyła srebrny medal. To ukoronowanie jej znakomitego sezonu i z niecierpliwością czekamy już na kolejne starty i wyzwania – podkreśla trener Tomasz Stefański z UJKS Szturwał Kalisz na łamach serwisu PZŻ.

Dodajmy, że to kolejne w tym roku znakomite osiągnięcie Marii Rudowicz na międzynarodowych akwenach. W sierpniu w szwajcarskiej Silvaplanie wywalczyła ona dwa medale mistrzostw świata w klasie iQFoil – srebro i brąz.

W Breście startowało w sumie pięcioro przedstawicieli UJKS Szturwał Kalisz. Cenne doświadczenie zebrali Julia Przybył (11. w kat. U15), Wiktoria Wojciechowska (36. w kat. U19), Szymon Cieślak (37. w kat. U17) i Wojciech Jaśkiewicz (20. w kat. U15).

Warto zaznaczyć, że juniorskie ME w olimpijskiej klasie iQFoil odbyły się po raz drugi, a na ich starcie stanęło 289 zawodniczek i zawodników.