Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rzeźba za pół mln zł stanie przed CKiS

Wykona ją wybitny artysta, a nawiązywać będzie do obchodzącego w tym roku 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Przed siedzibą Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu stanie rzeźba współczesna "Piano-Forte".
  • Źródło: CKiS w Kaliszu
Rzeźba za pół mln zł stanie przed CKiS

 W wyniku naboru programu Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023, prowadzonego przez Centrum Rzeźby Polskiej  w Orońsku, z najlepszą oceną i pierwszym miejscu w rankingu, CKiS Kalisz pozyskał fundusze na współczesną rzeźbę „Piano-Forte”. Ma ona upamiętnić i rozsławiać historię 50 lat festiwalu jazzowego w Kaliszu i być jego wizytówką na następne lata. 

Dzieło ma być uhonorowaniem 50-lecia Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Rzeźba o rozmiarach 3,2 m, która będzie zrobiona z białego marmuru (bianco carrara), a także czarnego granitu (granit szwedzki), której wartość wynosi pół miliona złotych, stanie przed główną siedzibą CKiS w Kaliszu, w której odbywa się jeden z najstarszych i najważniejszych jazzowych festiwali muzycznych w Polsce. 

- Rzeźba będzie miała kształt wielkiego koła, złożonego z symbolicznej kompozycji białych i czarnych klawiszy. Do tego będzie użyty najwyższej jakości granit i marmur. Dla mnie osobiście ta rzeźba opowie historię pianistyki, która w Kaliszu nieprzerwanie kołem się toczy. Przekazując pałeczkę w sztafecie pokoleń upamiętniamy ją i dopisujemy kolejne wielkie rozdziały. Ta rzeźba to też dla mnie magiczny portal, przez który można przejść, zanurzając się w głębi muzyki jazzowej. Ta na wskroś współczesna rzeźba będzie zarazem trwałym pomnikiem kaliskiej historii i zobowiązaniem dla przyszłych pokoleń – mówi Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Dariusz Grodziński.

Rzeźba stanie się częścią tego miejsca, stanowiącego centrum kulturalne miasta, jednocześnie podnosząc walory estetyczne przestrzeni otaczającej budynek oraz wejścia do zabytkowego, popularnego wśród mieszkańców parku miejskiego - informuje w komunikacie dla mediów Zuzanna Słoczyńska-Paduch, Specjalistka ds. promocji i reklamy w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Autor rzeźby

Nietuzinkową rzeźbę wykona światowej klasy Polak, który mieszka na co dzień w Rzymie, Krzysztof M. Bednarski – rzeźbiarz akcjoner, twórca instalacji i obiektów, plakacista. Artysta znany jest m.in. z tworzenia rzeźb upamiętniających wielkie postacie muzyki oraz filmu, a także rzeźb w miejskiej przestrzeni publicznej. Należy podkreślić, że artysta jest wychowankiem kaliszanina – prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, który jest autorem m.in. pomnika Asnyka w Kaliszu. 

Krzysztof M. Bednarski studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni wyżej wspomnianego prof. Jerzego Jarnuszkiewicza oraz prof. Oskara Hansena. Już jako student projektował plakaty dla teatru Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Jego najbardziej znaną realizacją jest instalacja rzeźbiarska „Moby Dick” z 1987 roku (w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi). Jest również autorem rzeźb nagrobnych m.in.: Krzysztofa Kieślowskiego, Konstantego Puzyny, Krzysztofa Krauzego oraz pomników „Incontro con Federico Fellini (Rimini, 1994), Fryderyka Chopina „La note bleue” (Wiedeń, 2010). Został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

- Moja rzeźba pod tytułem „Piano-Forte”, która stanie w Kaliszu, jest uhonorowaniem niezwykłego wydarzenia, jakim będzie 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Ponieważ muzyka zawsze jest abstrakcyjna, więc przyjąłem, że najlepszą formą dla jej wizualizacji będzie abstrakcja. Pracując nad tą koncepcją uznałem, że ideę muzyki jazzowej dobrze odda wertykalnie ustawione koło, na którego konstrukcję złożą się elementy z czarnego i białego kamienia. Zestawienie białego z czarnym nawiązuje do klawiatury. Jednak aby uniknąć dosłowności, zróżnicowałem proporcje czerni i bieli oraz wielkość elementów. Dodatkowo zwiększyłem ekspresję formy przez wysunięcie niektórych bloków poza linię okręgu. Tak zdekonstruowana forma według mnie dobrze odpowiada swobodzie jazzowej improwizacji. Koncepcja poprzedzająca powstanie rzeźby Piano-Forte na początku wydawała mi się niemal niemożliwa do zrealizowania, ponieważ moim zamiarem było przełożenie czegoś tak ulotnego i nieposkromionego jak muzyka jazzowa na twardy i nieruchomy język kamienia. Jednak odnoszę wrażenie, że to się udało. Potwierdzają to opinie krytyków sztuki, którym pokazywałem projekt –mówi Krzysztof M. Bednarski.

Kiedy zobaczymy rzeźbę?

Uroczyste odsłonięcie rzeźby nastąpi w roku obchodów 50-lecia festiwalu, które przypada w 2023 roku. W ramach wniosku, poza realizacją rzeźby, CKiS przeprowadzi prace mające na celu udostępnienie obiektu osobom ze specjalnymi potrzebami. 

Teren wokół rzeźby zostanie utwardzony kostką granitową, aby umożliwić osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się wokół niej. Również zostanie wykonany podjazd, aby umożliwić im bliższy kontakt ze sztuką. Ponadto na pomniku zostanie umieszczona inskrypcja napisana w języku Braille'a, co będzie ułatwieniem dla osób niedowidzących i niewidomych.

Współpraca z miastem

Rzeźba ma stanąć na terenie ronda (cypelka) wzdłuż ul. Łaziennej, przed siedzibą CKiS, dlatego wymaga to współpracy z miastem Kalisz. 

Teren ten pierwotnie będący własnością CKiS jest obecnie wywłaszczany przez miasto pod inwestycje rewitalizacyjną, dlatego w projekcie miasto jest zgłoszone jako partner - przekazuje Zuzanna Słoczyńska-Paduch, Specjalistka ds. promocji i reklamy w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Aktualnie trwają rozmowy z Zarządem Dróg Miejskich, a potem nastąpi procedura z Wydziałem Budownictwa Urbanistyki i Architektury. O przedsięwzięciu został również poinformowany prezydent miasta Kalisza. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu i Pani Dyrektor galerii dr Joanna Dudek, udzielili profesjonalnego konsultingu merytorycznego podczas planowania dzieła. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Juzek 22.02.2023 17:08
Nie znacie się na sztuce i tyle

Ivo. 20.02.2023 19:41
Gwiezdne Wrota.

suweren 19.02.2023 10:37
miś na miarę naszych czasów

I tyle 19.02.2023 08:55
Brzydka

jarek K. 19.02.2023 00:13
nie wierze, że to kosztuje pół bańki, przegięcie i to grube. kilka klocków w cenie domu buhahha. komu te kity ludzie!!!!

Wrocławiak 18.02.2023 21:03
Portal do netheru za pół miliona

Łodzianin 18.02.2023 21:03
Piękny nietuzinkowy kloc, będę podziwiał z zachwytem

ABC 18.02.2023 20:09
Poronione Pomysły Partii Oszustów. Duże pieniążki - jest się czym podzielić.

Ostrowiak 18.02.2023 19:35
Pani Paduch to żona radnego Paducha z Ostrowa czy zbieżność nazwisk? Znając życie to nie przypadek. W CKiS pracuje już była posłanka PO, szwagier działacza - dyrektora PO, dyrektor też z PO, wesoła gromada

Kaliszanin 18.02.2023 18:26
Piękna! Niczym ławki patriotyczne. Kolejny badziew za grubą kasę, który jeszcze bardziej oszpeci Kalisz. Jedyny plus, że jak każdy "miś" szybko się rozpadnie.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 20 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: OlkaTreść komentarza: Ale podatki ludzie płacą do Pleszewa. To nonsens i kiepsko świadczy o władzach Kalisza że wzorem innych miast tego nie przyłączyli do miastaData dodania komentarza: 22.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Wznoszą się mury. Nowe biurowce na granicy z KaliszemAutor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: Było referendum i Dobrzec z Sulisławicami chciały , a Kościelna Wieś z Biskupicami nie chciały przyłączyć się do Kalisza. Gdyby Kościelna Wieś była wtedy przyłączona do Kalisza , to osiedle nie powstałoby, bo główną przesłanką powstania była przynależność gruntu do innej jednostki samorządowej.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:45Źródło komentarza: Wznoszą się mury. Nowe biurowce na granicy z KaliszemAutor komentarza: YyyTreść komentarza: Brawo dla władz Kalisza za bierność w kontekście przyłączenia tej wsi do Kalisza. Nowe podatki pójdą do kasy innej gminy. ŻalData dodania komentarza: 22.11.2024, 08:38Źródło komentarza: Wznoszą się mury. Nowe biurowce na granicy z KaliszemAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Od ulicy wrocławskiej w całej linii działki na prawo od urzędu wyrosła już piękna aleja sumaka octowca, zachowajcie chociaż fragment, niech się wlicza w te 39% biologicznie czynnej powoerzchni, pięknie oddzieli, wygłuszy i zniweluje wiatr chulajacy wokół bloków.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:17Źródło komentarza: Jedna ulica, dwa nowe osiedla. Tam powstaną nowoczesne bloki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) WSK "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer). Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Miejsce pracy: Kalisz W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY Informacja dla kandydatów do pracy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. znajduje się pod adresem Polityka RODO ( wsk.kalisz.pl ) Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
Reklama